AMD aktuálne vedie v pretekoch o najlepší výkon pre AI
Skratka TOPS (trillions of operations per second – bilióny operácií za sekundu) sa rýchlo stala bežným meradlom na vyjadrenie výkonu systémov AI a najväčšie technologické spoločnosti na svete sa pretekajú, kto dosiahne vyššie skore. Microsoft najprv prišiel s požiadavkou na NPU so 40 TOPS, ale v prvých notebookoch sa mu to nepodarilo.
Nový hardvér bol prvýkrát predstavený s čipmi Meteor Lake od Intelu, ktoré zvládli iba 10 TOPS. Ako sa ukázalo, týchto 10 TOPS nebolo v prvých notebookoch veľmi užitočných, hoci boli predávané ako „AI PC“. Vo väčšine úloh jednoducho výkon nestačil na to, aby bol uprednostnený pred CPU alebo GPU.
Skok na 40 TOPS v počítačoch Copilot+ je dôležitý najmä pre úlohy na pozadí, ako je nová funkcia Recall. Najvýkonnejšie AI PC na svete nikdy nebude zariadením bez výkonného GPU. Napriek tomu, čo hovorí Microsoft, GPU zostávajú najdôležitejšou súčasťou výkonu umelej inteligencie.
Spoločnosť AMD však práve uviedla na trh svoje nové procesory Strix Point Ryzen AI, ktoré sú skutočným riešením. Ide o prvé spôsobilé NPU (neurálne procesorové jednotky) v systémoch, ktoré obsahujú aj diskrétne GPU. Kombinujú 50 TOPS NPU s ďalšími 320 TOPS RTX 4070. NPU zvládne ľahšie úlohy na pozadí, ale potrebujete GPU na zvládnutie náročnejších úloh AI, najmä v aplikáciách na vytváranie obsahu.
ASUS ProArt P16 vyniká medzi prvými notebookmi s procesormi Ryzen AI, pretože konkuruje MacBookom Pro a zároveň je výrazne tenší. Ponúka takisto viac priestoru pre GPU a výkon AI. Zariadenie má hrúbku len 0,59 palca, je teda podstatne tenšie ako 16-palcový MacBook Pro. Dizajn je moderný a elegantný, s masívnym trackpadom a nadrozmernými mriežkami stereo reproduktorov.
ProArt P16 sa však výdržou svojej batérie nemusí vyrovnať MacBookombPro alebo notebookom s procesormi Qualcomm. Čipy Snapdragon X od Qualcommu začali preteky vo výkone AI a Apple a Intel sa tiež pripravujú s vlastnými riešeniami. Výrobcovia notebookov čelia výzvam pri zisťovaní, ktoré platformy procesorov majú podporovať a ako tieto zmeny oznámiť zákazníkom.
V prípade notebookov so systémom Windows budú zariadenia s procesorom Qualcomm pravdepodobne najvýkonnejšie a s dlhou výdržou, zatiaľ čo zariadenia ako ProArt P16 so silným NPU a diskrétnym GPU ponúkajú hrubý výkon na úlohy, ako je strih videa, hranie hier a práca s AI. V súčasnosti vedie v ponuke takýchto zariadení spoločnosť AMD, ale konkurencia je silná.
Zdroj: digitaltrends.com.
Zobrazit Galériu