S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Na Marse objavili pod povrchom oceán potencionálne obsahujúci život

4

Vedci odhalili existenciu veľkého skrytého oceánu pod povrchom Marsu. Toto úžasné zistenie by mohlo mať významné dôsledky pre naše chápanie života mimo Zeme. Oceán leží takmer dva kilometre pod povrchom Marsu. Predpokladá sa, že pokrýva oblasť podobnú oblasti všetkých amerických Veľkých jazier dohromady. Tím použil radarové údaje zo sondy Mars Express Európskej vesmírnej agentúry, ktorá obieha okolo planéty od roku 2003.

Tento prevratný objav sa podarilo dosiahnuť na základe skúmania údajov z južnej polárnej oblasti Marsu, kde vedci zistili známky tekutej vody uväznenej pod vrstvami ľadu a sedimentov. Prítomnosť kvapalnej vody je kľúčový faktor pri hľadaní mimozemského života. Vedci sa už dlho domnievajú, že v podpovrchových prostrediach na Marse by mohol existovať mikrobiálny život, a nové zistenie dodáva tejto hypotéze váhu.

Oceán môže poskytovať podmienky potrebné na život vrátane tepla, chemických živín a ochrany pred drsnými povrchovými podmienkami. Vedci dúfajú, že pri ďalšom skúmaní údajov sa im podarí identifikovať potenciálne biosignatúry, ktoré by mohli poukazovať na minulé alebo súčasné formy života. Mars bol kedysi teplejšou a vlhkejšou planétou s rozsiahlymi oceánmi, jazerami a riekami. Keď sa však klíma planéty zmenila a povrchové podmienky sa stali nehostinnejšími, veľká časť vody sa stratila.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Pochopenie toho, ako sa tento skrytý oceán sformoval a ako sa udržal v priebehu času, je nevyhnutné na poskladanie environmentálnej histórie Marsu. NASA a ďalšie vesmírne agentúry zvažujú vyslanie pristávacích modulov alebo roverov vybavených pokročilými prístrojmi na priame štúdium podpovrchového prostredia Marsu. Tieto misie by sa mohli zamerať na odber vzoriek vody v oceáne a hľadanie mikrobiálneho života.

Objav skrytého oceánu vyvoláva otázky o možnostiach ľudského osídlenia Marsu. Ak môže život existovať v takýchto drsných podmienkach, naznačuje to, že ľudia by mohli byť schopní vytvoriť na planéte udržateľnú prítomnosť. Dostupnosť vody na pitie aj ako zdroja na pestovanie potravín je pre dlhodobé kolonizačné úsilie nevyhnutná. Napriek sľubným zisteniam ešte stále treba prekonať značné výzvy, kým budú môcť ľudia osídliť Mars.

Drsné prostredie vrátane extrémnych teplôt, vystavenia radiácii a prachovým búrkam predstavuje riziko pre ľudské zdravie a bezpečnosť. Okrem toho si vývoj technológie a infraštruktúry potrebnej na dopravu ľudí a zdrojov na Mars vyžiada značné investície a čas. Objav skrytého oceánu však dáva nádej, že budúce misie by mohli viesť k udržateľnej prítomnosti ľudí na Červenej planéte.

Zdroj: animalsaroundtheglobe.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Autor nerozumie anglicky reakcia na: Na Marse objavili pod povrchom oceán potencionálne obsahujúci život

17.12.2024 17:12
Ziadny ocean. Autor si precital len nadpisy clankov v anglictine z augusta a neschopnost porozumenia anglictine sposobila, ze vypotil uplny blud.
Reagovať

Genmarspotent reakcia na: Na Marse objavili pod povrchom oceán potencionálne obsahujúci život

17.12.2024 00:12
Ako ho objavili? Lucmi presvietili? A plavaju v nom nejake potvory,?
Reagovať

Genmarspotent reakcia na: Na Marse objavili pod povrchom oceán potencionálne obsahujúci život

17.12.2024 00:12
Ako ho objavili? Lucmi presvietili? A plavaju v nom nejake potvory,?
Reagovať

Gramatika reakcia na: Na Marse objavili pod povrchom oceán potencionálne obsahujúci život

16.12.2024 14:12
Preboha, co je to za slovo potencionalne...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať