CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

ASUS AiMesh: Jedna sieť až pre 5 routerov

0

Smerovače, ktoré dostanete k internetovému balíčku od vášho operátora, často nemajú veľa funkcií a ich dosah takisto neohúri. Už dlho preto používam vlastné routery, pretože pokryť väčší byt či dom signálom Wi-Fi nie je jednoduché. Najrozumnejšie je umiestniť router do stredu bytu, aby ste pokryli čo najväčšiu plochu. Ak je váš byt v tvare dlhého obdĺžnika, môže sa vám stať, že na okrajoch už signál nebudete mať. To platí najmä o rýchlej 5 GHz sieti. Tá má vzhľadom na vlnenie s vyššou frekvenciou väčšie prenosové rýchlosti, no menší dosah a penetráciu prekážok. Železobetónové steny v panelákoch sú odvekým nepriateľom signálu Wi-Fi. Ako túto situáciu riešiť? Ako pokryť byt 5 GHz sieťou, aby ste mali všade silný signál? ASUS na CES 2018 predstavil vlastné riešenie s názvom AiMesh.

Výhoda tohto riešenia je v skutočnosti, že výrobca sprístupnil AiMesh prostredníctvom aktua­lizácie softvéru už existujúcich a predávaných smerovačov. Ak už router značky ASUS máte, stačí si stiahnuť najnovšiu aktualizáciu a AiMesh môžete začať používať. Čo vlastne AiMesh je a na čo je užitočný? Je to technológia, ktorá dokáže prepojiť viacero smerovačov ASUS a zabezpečiť plynulý Wi-Fi roaming pre zariadenia pripojené do siete. Podporuje všetky zariadenia, aj tie, ktoré nemajú 802.11k/v. Automaticky zabezpečuje prepínanie klientov medzi jednotlivými smerovačmi na základe sily signálu. Len čo sa vzdialite od pripojeného routera a sila signálu klesne, AiMesh vás pripojí k smerovaču so silnejším signálom.

Na rozdiel od hotových mesh riešení je na vás, aké smerovače si vyberiete. Výrobca momentálne podporuje 6 modelov s cenou približne od 140 do 470 eur. Ja som AiMesh testoval na smerovačoch RT-AC88U a ROG Rapture GT-AC5300. Ak už niektorý z podporovaných routerov máte, stačí vám dokúpiť druhý. Ak nie, môžete si vybrať dvojicu, ktorá bude vyhovovať vašim nárokom a rozpočtu. Pri použití AiMesh neprídete o žiadne ďalšie pokročilé funkcie, ako je AiProtection, AiCloud, VPN, QoS, IPTV či iné funkcie, ktoré routery ASUS ponúkajú. Rovnako sa zachová oddelená 2,4 a 5 GHz sieť, čo nebýva štandardom. Stále tak máte kontrolu nad tým, ktoré zariadenia majú prístup do rýchlejšej 5 GHz siete a ktoré nie. Počas mesačného testu AiMesh som bol s touto technológiou veľmi spokojný. Konečne mám byt pokrytý jednou sieťou a pri prechode do inej miestnosti nestrácam silu signálu ani rýchlosť pripojenia. Prechod medzi dvoma smerovačmi je plynulý a trvá len pár sekúnd. Zmenu pripojenia si väčšinou ani nevšimnete. Výnimku tvoria len internetové hovory a prehrávanie streamu videa či hudby. Ak sa pri týchto službách premiestnite do inej miestnosti a AiMesh vás začne prepájať na iný router, hovor či stream sa vám zastaví. Pri hovore sa to stane vždy, pri streamoch záleží na tom, akú veľkú časť už máte uloženú do medzipamäte a ako rýchlo sa pripojíte k druhému smerovaču. Niekedy si zmenu všimnete, inokedy nie. Osobne túto malú nedokonalosť pokladám za zanedbateľnú v porovnaní s tým, aké výhody AiMesh prináša.

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Asus AiMesh

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať