S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS Zenbook 14 OLED - UX3405 / Výkonný ultrabook s brilantným displejom OLED

0

ASUS Zenbook 14 OLED s typovým označením UX3405 je zhodou okolností prvý notebook s mobilným procesorom novej generácie Intel Core Ultra, ktorý som mal možnosť testovať.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Notebook je v ponuke vo farebných variantoch Foggy Silver a Ponder Blue. Veko displeja dizajnéri ozdobili veľkým logom realizovaným tenkými lesklými čiarami vo farbe notebooku. Celokovové hliníkové telo umožnilo splniť náročné požiadavky odolnosti podľa vojenského štandardu MIL-STD-810H. Ocenia to hlavne ľudia, ktorí často cestujú, a študenti.

Vizuálnou dominantou notebooku je brilantný 14-palcový lesklý dotykový displej Lumina OLED s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov. Disponuje certifikáciou HDR500 vďaka jasu v špičke až 550 nitov. Umožňuje zobraziť 100 % farebného priestoru DCI-P3. Štandardný jas 400 nitov je dostatočný aj na prácu na terase kaviarne v tieni za jasného slnečného dňa. Rozlíšenie 2880 × 1800 pixelov, marketingovo označované ako 3K, je pre uhlopriečku 14 palcov viac než dostatočné a pomer strán 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku, čo príde vhod hlavne pri práci s dokumentmi či prehliadaní webových stránok. Obnovovaciu frekvenciu 120 Hz oceníte pri dynamických grafických aplikáciách, rýchlom rolovaní a, samozrejme, aj pri hraní, v tomto prípade príležitostnom, pretože nejde o herný notebook. Adaptívna synchronizácia automaticky upravuje obnovovaciu frekvenciu, aby bol obraz plynulý. Napriek tomu, že povrch displeja chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass je lesklý, má pomerne účinnú antireflexnú úpravu. Kvalitná webová kamera s full HD rozlíšením a mikrofóny v rámiku nad displejom poskytnú dobrý obraz aj zvuk pri videohovoroch a videokonferenciách. Samozrejmosť je mechanicky ovládaný kryt na zabezpečenie súkromia. Infra kamera umožňuje využiť na prihlásenie tvárovú biometriu prostredníctvom technológie Windows Hello.

Srdcom notebooku je 16-jadrový procesor Intel Core Ultra 7 155H (Meteor Lake), ktorý v režime turbo dokáže krátkodobo pracovať na maximálnej frekvencii 4,8 GHz. Má 6 výkonných, 8 energeticky efektívnych jadier a dve úsporné jadrá. Výrobca udáva TDP (Thermal Design Power) 65 W a maximálny TDP v režime turbo až 115 W. Reálny trvalo poskytovaný výkon, samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, ku ktorej významne prispieva celokovové telo. Procesor má aj jednotku NPU (Neural Processing Unit), určenú na hardvérovú akceleráciu výpočtov súvisiacich s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami. NPU zatiaľ dokážu využívať frameworky OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT. Vývojári istotne usilovne pracujú na tom, aby ich aplikácie dokázali využiť možnosti hardvérovej podpory AI v nových procesoroch. Reálna výdrž batérie s kapacitou 75 Wh pri zhruba tretinovom jase je 11 – 13 hodín, čo s veľkou rezervou pokryje pracovný deň alebo školské vy­učovanie. Nová grafika Intel Arc poskytuje dostatok grafického výkonu pre bežné aplikácie a nemal som problém ani s editovaním videa v programe DaVinci Resolve.

Prekvapila ma kvalita zvuku, ktorá je vzhľadom na rozmery ultrabooku výborná aj v oblasti nižších frekvencií. Prispeli k tomu lineárne reproduktory, zosilňovač Smart Amplifier a technológia ASUS Audio Booster. Samozrejmosť je Dolby Atmos. Zvukový systém bol vyladený v spolupráci so spoločnosťou Harman Kardon.

Klávesnica s podsvietením je kvalitná, s príjemným zdvihom 1,4 mm, takže sa na nej dobre píše. S výnimkou kurzorových klávesov, ktoré málokto používa, majú alfanumerické klávesy plnú veľkosť. Touch­pad s príjemným skleneným povrchom môžete prepnúť do režimu, keď je na ňom zobrazená dotyková numerická klávesnica.

Konštruktérom sa do pomerne tenkého tela podarilo zabudovať plnohodnotnú výbavu konektorov vrátane portov HDMI a USB-A. Obidva porty USB-C podporujú technológiu Thunderbolt 4 s rozhraním DisplayPort a funkciou Power Delivery. Konektory USB-C na pravej strane sú pomerne blízko pri sebe, takže širší USB kľúč bude problém zasunúť, ak je vo vedľajšom porte kábel. Samozrejmá je konektivita podľa štandardu Wi-Fi 6E (2×2, Intel AX211), ktorá poskytne maximálnu dostupnú prenosovú rýchlosť aj v exponovaných priestoroch obchodných centier, kde je veľa rôznych sietí Wi-Fi a pripojených zariadení. Bluetooth 5.3 zas umožňuje energeticky efektívnu komunikáciu s pripojenými zariadeniami.

Pri testovaní ma zaujímali možnosti procesora novej generácie, čo sa týka AI výpočtov. Preto som porovnal výkon mobilného a desktopového procesora Intel 14. generácie, ktorý ešte nebol navrhnutý s ohľadom na AI, konkrétne Intel Core Ultra 7 155H v tomto ultrabooku a Intel Core i7 14700K s vodným chladičom v dobre chladenej skrinke. Mobilný procesor bol pri trénovaní neurónovej siete prvých 6 minút takmer dvakrát výkonnejší. Až potom sa mu vyrovnal dobre chladený desktopový procesor. Treba si uvedomiť, že len systém vodného chladenia mal trikrát väčšiu hmotnosť než celý ultrabook. Inak povedané, pri krátkodobých intenzívnych AI výpočtoch je Intel Core Ultra 7 155H v tomto ultrabooku dvakrát rýchlejší než desktopový procesor rovnakej generácie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, hardvérová akcelerácia AI, vynikajúci displej OLED, numerická klávesnica na touchpade
- Porty na pravej strane sú blízko pri sebe

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core Ultra 7 155H (24 MB cache, 16 jadier, 22 vlákien), taktovacia frekvencia 1,4 GHz, turbo – 4,8 GHz, pamäť: 16 GB LPDDR5X, 1 TB SSD NVMe PCIe 4.0; integrovaná grafika Intel Arc Graphics; displej 14" OLED, rozlíšenie QHD (2.8K) 2880 × 1800 px (16:10), 120 Hz, 550 nitov; konektivita: Wi-Fi 6E (802.11ax), bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× USB-C s podporou Thunderbolt 4 a Power Delivery, 1× USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1, 3,5 mm jack na slúchadlá a mikrofón; batéria 75 Wh; rozmery 312,4 × 220,1 × 14,9 mm, hmotnosť 1,28 kg 

Cena: 1299 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať