ASUS Zenbook S 13 OLED - najtenší ultrabook s brilantným OLED displejom
Napriek tomu, že sa jedná o v súčasnosti najtenší ultrabook s 13,3 palcovým OLED displejom, ktorý má v najhrubšom mieste len 11,8 mm, konštruktérom sa do neho podarilo umiestniť špičkový hardvér, brilantný OLED displej aj plnohodnotnú konektorovú výbavu. Mysleli aj na ekológiu. Šasi obsahuje recyklované kovy a plasty a aj balenie má certifikáciu FSC Mix. Využíva sa bezhalogénová elektroniku a variant Basalt Gray, ktorý som testoval má veko displeja s elegantného a zároveň ekologického plazmokeramického hliníka. Ultrabook taktiež spĺňa náročné požiadavku vojenského štandardu MIL-STD-810H, takže je odolný pri prenášaní a používaní aj vo firemnom prostredí.
Video s testom potlačenia škodlivej zložky modrého svetla
Šasi aj veko displeja je vyrobené presným CNC obrábaním, čo umožnilo pri stenčiť steny a získať viac miesta pre komponenty. Využíva sa PIR zliatina horčíka a hliníka v ktorej dominujúrecyklované materiály z priemyselnej činnosti, čo znižuje uhlíkovú stopu o viac ako 50 % . Dosky s plošnými spojmi majú menší počet vrstiev a čipy s vyšším počtom tranzistorov, čo poskytuje lepší výkon pri nižšej hmotnosti v kompaktnejšom priestore. Základná doska je skonštruovaná tak, aby na nej bol umiestnený ďalší ultratenký ventilátor, ktorý zvyšuje prietok vzduchu pre lepšie chladenie. Vďaka tomu je spodná časť notebooku tenšia približne o 25 %.
Touchpad ASUS ErgoSense má extrémne tenký sklenený kryt, vďaka čomu sa podarilo znížiť hrúbku klávesnicovej časti o 25 %. Notebook využíva špeciálne navrhnutý ultratenký OLED panel, vďaka čomu je veko o 30 % tenšie. Napriek tomu sa do neho podarilo zakomponovať nielen web kameru s rozlíšením FHD, ale aj infračervenú kameru, takže na pohodlnú a pritom bezpečnú biometrickú autentifikáciu s využitím technológie Windows Hello môžete použiť tvárovú biometriu.
Veko displeja je z už spomínaného tmavošedého plazmokeramického hliníka, ktorý na vzhľad aj dotyk pripomína prírodný kameň. Veko má na celej ploche vzor v tvare písmena A vykreslený tenkými bielymi čiarami a malé logom ASUS Zenbook v ľavom dolnom rohu. Konštrukcia je dostatočne pevná vrátane primeranej tuhosti kĺbov medzi telom notebooku a displejom. Pánt ErgoLift pri odklopení panelu displeja zdvihne zadnú časť spodnej steny, čo umožní lepší prístup chladného vzduchu k mriežkam, ktorými je nasávaný dovnútra. Zároveň sa na takto mierne šikmo nadvihnutej klávesnici lepšie píše a pri zapnutom podsvietení lepšie vidíte symboly na klávesoch. Ohriaty vzduch je vyfukovaný vzadu mriežkami v kĺbe displeja.
Klávesnica je mierne zapustená, takže klávesy pri zatvorenom prístroji sa nedotýkajú displeja. Zdvih kláves je príjemný a chod presný. Kurzorové klávesy majú polovičnú výšku, ale ruku na srdce, kto z nás ich používa.
Pánt ErgoLift
Po spustení vás okamžite upúta brilantný obraz 13,3 -palcového dotykového Lumina OLED displeja s rozlíšením WQXGA+ 2 880 x 1 800 pixelov, ktoré ASUS marketingovo označil ako 2,8 K. Displej má pomer strán 16 : 10, čo v porovnaní so zaužívaným pomerom 16:9 umožní zobraziť až o 18 % viac obsahu na výšku. Vyššia obrazovka umožňuje okrem iného vidieť väčšiu časť webovej stránky alebo dokumentu bez nutnosti rolovania, takže je ideálna na čítanie, písanie, či programovanie. Prívlastok Lumina majú len špičkové displeje tejto značky.
Displej vďaka použitej technológii má verné podanie farieb vrátane hlbokej čiernej o čom svedčia aj certifikácie PANTONE Validated, Dolby Vision a DisplayHDR True Black 500 pre brilantné zobrazenie bielej farby a dokonalé zobrazenie čiernej farby. Výrobca udáva 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3 a kontrast 1 000 000 : 1. Parameter Delta E <1 svedčí o vernom podaní farieb, takže Zenbook S 13 OLED je vynikajúcim pracovným nástrojom aj pre grafikov, alebo editorov fotografií. Obnovovacia frekvencia je 60 Hz a doba odozvy 0,2 ms. Nežiadúce odlesky potláča antireflexná úprava krycieho skla.
Jas podsvietenia 550 nitov umožnil implementovať technológiu HDR. Certifikácia TÜV zaručuje nízku úroveň vyžarovania škodlivej zložky modrého svetla, v tomto prípade až o 70 %. Je to dosiahnuté posunom modrej zložky, ktorá má u bežných displejov vlnovú dĺžku 415 - 450 nm na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu sietnicu oka pri dlhšom používaní a taktiež na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním.
Lumina OLED displej sme porovnali s displejom bežného notebooku. Použili sme filter typu pásmová priepusť, ktorý prepúšťa len vlnovú dĺžku 436 nm, čiže práve najviac škodlivú zložku modrého svetla. Priebeh testovania je vo videu. Na obrázku je zrejmé, že Lumina OLED displej na rozdiel od bežných displejov v tejto oblasti nič nevyžaruje.
Porovnanie displejov, vľavo je Lumina OLED a vpravo bežný displej. Pravý obrázok je fotený cez pásmovú priepusť 436 nm
Potlačenie modrej zložky je o to účinnejšie, že obidva displeje boli nastavené na maximálny jas, korý je v prípade OLED displeja oveľa vyšší
Implicitne je nastavený tmavý režim Windows a k vysokej životnosti prispieva aj inteligentný šetriča funkcia posunu pixelov, ktorá občas posunie statický obraz na obrazovke.
Srdcom testovaného ultrabooku s certifikáciou Intel Evo je procesor Intel Core i7 13-tej generácie, ktorý pri bežných úlohách beží na frekvencii 1,7 Ghz kedy má príkon len 12 W. Ak aplikácie požadujú vyšší výpočtový výkon dokáže zvýšiť TDP až na 20 W. Reálny maximálny výkon samozrejme závisí od účinnosti chladenia na ktorom sa podieľajú nielen aerodynamicky účinné ventilátory a kovové telo, ktoré samo o sebe veľmi dobre odvádza teplo, ale aj sofistikované algoritmy na báze AI.
Integrovaná grafika Intel Iris Xe s dynamickou taktovacou frekvenciou až do 1,3 GHz umožňuje plynulý chod aj aplikáciám vyžadujúcim vyšší grafický výkon a taktiež aj príležitostné hranie. Počas testovania som občas relaxoval pri hre Age Of Empires IV, ktorá plynulo bežala na maximálnom rozlíšení displeja. Pomer strán displeja 16:10 mi umožnil zobraziť väčší priestor vo vertikálnom smere. Na plynulom behu aplikácií sa podieľa aj 16 GB rýchlej pamäte RAM typu LPDDR5 a ultrarýchle 1 TB PCIe 4.0 x4 SSD úložisko.
Kvalita zvuku je vzhľadom k rozmerom zariadenia mierne nadpriemerná a ani pri maximálnej hlasitosti nie je počuť ani náznak skreslenia. V oblasti nízkych tónov reproduktory Harman Kardon aj zosilňovač s technológiou ASUS Audio Booster robia čo môžu. Na bežné používanie, napríklad pozeranie filmu interné reproduktory úplne postačia.
Aj napriek malej hrúbke ponúka ultrabook kompletnú portovú výbavu – USB-A port, dva porty USB-C s technológiou Thunderbolt 4, štandardný HDMI port aj 3,5 mm Jack audio konektor. Samozrejmosťou je podpora najmodernejšieho štandardu WiFi 6E doplnené o technológiu ASUS WiFi Master Premium s funkciami ASUS WiFi Stabilizer pre zníženie rušenia a ASUS WiFi SmartConnect pre optimálne pripojenie.
V balení nájdete 65-wattový napájací zdroj, ktorý sa pripája cez USB-C konektor. Batéria má kapacitu 63 Wh. Pri bežnej práci a striedmej, no ešte komfortnej intenzite podsvietenia vám batéria vystačí na 8 - 11 hodín, čiže celý pracovný deň.
Verdikt: Výkonný ultratenký notebook s elegantným dizajnom a brilantným OLED displejom šetrným k očiam
Technické údaje: Procesor: Intel Core i7-1355U 13-tej generácie Raptor Lake, 10 jadrový, taktovacia frekvencia 1,7 – 5 GHz; 16 GB RAM LPDDR5x; 1TB M.2 PCIe 4.0 SSD disk, grafika Intel Iris Xe; displej: 13,3" 2,8K OLED 2 880 x 1 800 px 16 : 10, 550 nit, 60 Hz 100 % DCI P3 ; konektivita: 802.11ax (WiFi6), Bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 home; konektory: 2x Thunderbolt 4 USB-C s podporou zobrazovania a napájania 1 x USB 3.2 Gen 2(Typ-A), HDMI 2.1 RDMS, , audio Jack, batéria 63 Wh, rozmery 296,2 x 216,3 x 10,9 ~ 11,8 mm, hmotnosť 1 kg . Cena od 1299 eur
+ ultratenký dizajn, vynikajúci OLED displej, dizajn, prémiové materiály, účinné chladenie
- nič podstatné
Hodnotenie: 9
Tip redakcie: Top produkt
Zobrazit Galériu