S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

ASUS Zenfone 5: Štýlový s výborným fotoaparátom

0

Zadnej stene z odolného skla Gorila Glass dominuje okrúhla plôška snímača odtlačkov prstov. Pomerne dobre funguje aj metóda odomykania podľa tváre zosnímanej prednou kamerou. Obvodový rám je z povrchovo upraveného leteckého hliníka, ergonomicky zaoblený. Ovládacie tlačidlá sú sústredené na pravej bočnej stene. Kombinovaný slot na dve SIM karty alebo jednu SIM a pamäťovú kartu microSD je na pravej strane. 

Displej IPS s výrezom

Nadpis state prezradil vlastne všetko. Na jednej strane je škoda, že ASUS nepoužil displej AMOLED, ale to by sa prejavilo úplne inou cenovkou. Displej má vysoký jas, výrobca udáva až 550 nitov, aj vysoký kontrast, vernosť farieb v intenciách pokrytia gamutu DCI-P3 a vzhľadom na použitú technológiu aj vynikajúce podanie čiernej farby. Pod displejom zostala len pomerne úzka brada, ktorá je zrejme nevyhnutná vzhľadom na elektroniku súvisiacu s konektormi a reproduktorom. Farby sú živé a niektoré sa zdajú nepatrne presaturované a posunuté k teplejšej tonalite. Čitateľnosť aj za jasného slnečného dňa v tieni je výborná.

Výkon a zvuk

Nová čipová súprava Snapdragon 636, určená pre smartfóny vyššej strednej triedy, rieši kompromis medzi dostatočným výkonom a prijateľnou spo­trebou energie. Je o 40 percent výkonnejšia ako predchodca SD 630 a spolu s GPU Adreno 609 zvládne aj niektoré náročnejšie hry. Na bežné používanie je k dispozícii dostatok výkonu aj pri spustení viacerých aplikácií. Potvrdzuje to aj výsledok benchmarku. Skóre 140-tisíc bolo pred dvoma rokmi typické pre vlajkové lode.

Popri výreze a pomere strán blížiacom sa 19:9 je hitom tejto sezóny aj umelá inteligencia. V Zenfone 5 rieši predovšetkým rozpoznávanie scén pri fotení a energetický manažment s cieľom predĺžiť dobu fungovania na batérie. Prvky umelej inteligencie pravdepodobne využíva aj obvod na potláčanie okolitého hluku pri telefonovaní.

Zaujímavá je aj funkcia AI Boost, ktorú môžete aktivovať v operatívnych nastaveniach. Má zvýšiť výkon pri hrách a aplikáciách vyžadujúcich vysoký výkon. Ak ju pred spustením takej aplikácie neaktivujete manuálne, systém vám to notifikáciou pripomenie. Typický príklad je, ak spustíte niektorú z hier alebo benchmarkových aplikácií. Čo táto funkcia robí, vie len umelá inteligencia, domnievam sa, že obmedzuje prideľovanie výpočtovej kapacity aplikáciám a službám na pozadí a vypne optimalizáciu spotreby z batérie.

Smartfón sa na plnú kapacitu nabije približne za 85 minút a batéria vydrží jeden a pol dňa pomerne intenzívneho používania. Bezdrôtové nabíjanie napriek sklenej zadnej stene nie je podporované.

Slúchadlo vo výreze funguje aj ako druhý reproduktor, takže si môžete vychutnať stereofónny zvuk. Priestorovú informáciu nesú vyššie tóny a tie je slúchadlo schopné zahrať. Logo Hi-Res Audio na balení prezrádza, že po pripojení slúchadiel alebo kvalitných externých reproduktorov budete môcť vychutnávať zvukovú kvalitu s rozlíšením 24 bitov a vzorkovacou frekvenciou 192 kHz. Samozrejme, iba vtedy, ak budete mať skladby nahraté v zodpovedajúcej kvalite. Priaznivci klasického 3,5 mm konektora jack nebudú sklamaní. Konektor zostal, takže môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá. Jedny nájdete aj v balení, kvalitou celkom vyhovujú na bežné počúvanie.

Duálny fotoaparát

ASUS stavil na kombináciu dvoch fotoaparátov. Jeden má pomerne svetelný objektív f/1,8 s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 24 mm, zorný uhol 83° a špičkový snímač Sony IMX363 s pomerne veľkou uhlopriečkou 1/2,55", rozlíšením 12 Mpx a veľkosťou pixelov 1,4 µm. Tento fotoaparát má štvorosovú optickú stabilizáciu.

Druhý objektív je viac širokouhlý, má ekvivalent ohniska 12 mm, zorný uhol 120° a o niečo nižšiu svetelnosť f/2.0. Snímač za týmto objektívom má rozlíšenie 8 Mpx, je menší 1/4" a má menšie pixely s priemerom 1,12 µm. Je preto logické, že ak sa pokúšate fotiť pri nízkej úrovni osvetlenia na širokouhlý objektív, smartfón vám poradí, aby ste radšej prepli na citlivejší a kvalitnejší hlavný fotoaparát. Rozdiel medzi zorným uhlom hlavného a širokouhlého fotoaparátu je menší ako u konkurencie (LG G7 ThinQ), navyše snímky z hlavného fotoaparátu majú pomer strán 4:3 a zo širokouhlého 16:9. Preto sa širokouhlý fotoaparát hodí hlavne na zábery skupinky ľudí pred niečím zaujímavým, nie na zachytenie širokej scenérie. Samozrejme, pri širokouhlých záberoch treba počítať s typickým sférickým skreslením, takže pokiaľ je to možné, uprednostnite kvalitnejší primárny fotoaparát.

Dvojica fotoaparátov sa využíva aj na získanie informácie o priestorových atribútoch snímanej scény, čo sa využije na rozostrenie pozadia pri fotení portrétov v režime efekt hĺbky. Rozostrenie pozadia však má niekedy rozpačitú kvalitu. AI rozlišuje 16 typov scén a podľa toho určí parametre expozície a hlavne spracovanie snímky. Rozpozná oblohu, lúku, rastliny, kvety,  jedlo, vodné plochy, západ slnka, sneh, javiskovú scénu, skupinku ľudí, psa, mačku, QR kód, textovú predlohu a takisto fotoaparát rozpozná, ak fotíte zo statívu.

Asistencia umelej inteligencie je príjemná a nevtieravá, neprejavuje sa ako u konkurencie presaturovanými zábermi, ktoré sa nemusia každému páčiť. Podpora AI sa nedá vypnúť, takže sa jej zbavíte len prepnutím do manuálneho módu. Pri horších svetelných podmienkach fotoaparát preferuje ostrosť, a tak radšej zvýši ISO aj za cenu nárastu zrnitosti, než by predĺžil expozičnú dobu. Video podporuje len rozlíšenie full HD a optická stabilizácia funguje len pri 30 fps.

Ak to zosumarizujem, vlajkovým lodiam sa fotoaparát nevyrovná, ale vo svojej cenovej triede je vysoko nadpriemerný. Predný fotoaparát  má rozlíšenie 8 Mpx. Na párty sa deti a mládež určite zabavia experimentovaním s animovanými selfie avatarmi, nazývanými ZeniMoji.

Porovnanie záberov hlavného a širokouhlého fotoaparátu

Softvér

Pozitívne hodnotím zdržanlivosť v množstve predinštalovaných aplikácií, ktoré zbytočne nealternujú aplikácie zo zložky Google. Implementácia Android 8.0 je bez zbytočných okrás používateľskej nadstavby.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový 64-bitový Qualcomm Snapdragon 636 (4× Kryo 260 1,8 GHz + 4× Kryo 260 1,6 GHz ); grafika: Adreno 509; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor: 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej 6,2" FHD+ 19,5:9 (1080 × 224) 402 ppi; fotoaparát: zadný duálny 12 Mpx (f/1.8, 24 mm, 1/2,55", 1,4 µm, 4-osový  OIS) + 8 Mpx (f/2.0, 12 mm, 1/4", 1,12 µm), predný: 8 Mpx (f/2.0, 24 mm, 1/4", 1,12 µm); konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v. 5.0 LE, USB Type-C, NFC, batéria: 3300 mAh; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 153 × 75,7 × 7,9 mm; hmotnosť: 155 g; Benchmark AnTuTu: 139 422 

• Cena: 340 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľmi výhodná cena, výborný hlavný fotoaparát, integrácia umelej inteligencie
- Rozpačitá kvalita širokouhlého fotoaparátu

HODNOTENIE:

Dizajn: 90 %
Výkon: 86 %
Funkcionalita: 88 %
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus ZenFone foto kamera video AI technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať