S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Ako je to naozaj s IT produkciou

Archív NXT
0

Náš článok o tom, kto naozaj vyrába notebooky, zverejnený v PC REVUE č. 2/2013, pritiahol vašu pozornosť. V tejto téme preto pokračujeme a prinášame vám hlbší pohľad na to, ako to v branži IT vlastne chodí. Myslíte si, že drahý notebook či tablet obsahuje úplne iné vnútornosti ako ten najlacnejší?

Vyvedieme vás z omylu. Ako je to s výrobou displejov a čo to vlastne znamená, že smartfón, tablet alebo notebook má na sebe logo konkrétneho výrobcu? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko o tejto téme.

Apple to rozhodol

Celý proces najlepšie ukážeme na firme Apple, ktorá je stále najhodnotnejšou značkou medzi IT produktmi. Do začiatku roka 2000 vyrábal Apple svoje počítače v kalifornskom meste Elk Grove a výrazne dbal na to, že jeho počítače niesli na sebe značku Made in USA. Časom však viac ako toto označenie u používateľov zavážila predajná cena zariadenia. A to rozhodlo - Apple, ako hrdá americká značka, premiestnil svoju výrobu k tzv. ODM výrobcom (Original Design Manufacturer).

Títo výrobcovia majú často vedenie na Taiwane, ale skutočné výrobné závody sú v Číne. Dnes až 40 % všetkého IT tovaru vyrába mamutia spoločnosť Foxconn (presnejšie Hon Hai Precision Industry). ODM výrobcovia sú veľmi flexibilní, pružní pri zmene výrobných modelov a hlavne lacní. Najčastejšie sa nachádzajú vo východnej Ázii. Ale napríklad Foxconn má výrobný závod aj pri Nitre. Slovenská fabrika sa špecializuje na výrobu LCD televízorov značky Sony pre európsky región. Obrovský závod Foxconnu je v českých Pardubiciach. Tento výrobca vyrába napr. Apple iPhone, Microsoft Xbox, Amazon Kindle alebo základné dosky pre Intel, aktuálne aj smartfóny Nokia.

Najväčší závod Foxconnu v čínskom meste Longhua v oblasti Šen-čen zamestnáva v špičke viac ako 400 000 ľudí. Údajne sú podmienky pre zamestnancov veľmi náročné, podľa nepotvrdených správ zamestnanci vraj musia podpísať dohodu o tom, že oni ani ich potomkovia nebudú žalovať Foxconn v prípade nečakaného úmrtia či samovraždy. Megafabriky na notebooky vlastní firma Qunata Computers a Compal.

Foxconn_Pardubice.jpg

V ČR je veľkým exportérom spoločnosť Foxconn - v tejto fabrike zamestnáva domácich, ale aj ľudí z Ďalekého východu, ktorí vyrábajú aj pre spoločnosť HP

FoxconnNitra.jpg

Fabrika neďaleko Nitry zase vyrába produkty pre Sony

Z pôvodných montážnych Apple závodov v Elk Grove sa dnes stalo centrum telefonickej podpory a obrovské sklady pre americký trh. Apple stále vyvíja svoje produkty v Silicon Valley, stará sa o ich propagáciu, marketing a distribúciu. Zabezpečuje podporu a jeho ľudia starostlivo vyberajú konkrétneho ODM výrobcu pre daný produkt. Rovnako majú na starosti stanovenie a dodržiavanie systému riadenia kvality pri výrobe, čím sa vlastne značkoví výrobcovia odlišujú od tých „menej značkových". Jednoducho Apple dnes predáva čistú ľudskú prácu, skutočnú výrobu si kupuje a je to preň oveľa lacnejšie, ako keby mal produkty vyrábať sám. Zamestnanci spločnosti sa starajú aj o exkluzívne dohody napr. s výrobcami displejov, čipov, pamäťových obvodov a iných rozhodujúcich častí. Také komponenty, ako sú káble, skrutky, obaly a pod., si ODM výrobca obyčajne objednáva sám, väčšina najväčších dodávateľov týchto komponentov je opäť v Číne, a preto sa v montážnom závode objavia na druhý deň po objednaní.

Ako postupujú iní?

Veľmi podobne, ale ešte vo väčšej miere - outsourcing využíva asi 95 % ostatných výrobcov IT. Vymyslia produkt, postarajú sa, aby sa predával, objednajú si konkrétne množstvo u ODM výrobcov, stanovia predajnú cenu, dohodnú sa s predajcami softvéru, objednajú stanovenú úroveň kontroly riadenia kvality - to je zhruba všetko. ODM výrobcovia sú pritom dnes pripravení na všetko. Dokážu masovo vyrábať tuctové produkty, ale rovnako aj najluxusnejší tovar s prepracovanými detailmi. ODM často vznikli odčlenením od bývalých výrobcov - napr. Wiston pochádza z Aceru, Pegatron zase z Asusu. Obyčajne montujú základné dosky, tie osadzujú do zariadení, ale ani oni nevyrábajú jednotlivé komponenty. Rovnako si ich objednávajú, pričom všetky diely nemusia byť od rovnakého výrobcu. Pokojne sa vám môže stať, že v tom istom modeli notebooku máte raz pevný disk od Western Digital a inokedy od Seagate, často sa menia aj pamäťové moduly. Objednáva sa to, čo je aktuálne výhodnejšie a pritom spĺňa technické parametre, zároveň je naozaj dostupné na okamžitú dodávku. Podstatné zo strany objednávateľa (teda toho, koho logo je na výslednom produkte) sú práve technické parametre.

Foxconn.jpg

Takto vyzerajú megafabriky vo východnej Číne


V najdrahšom produkte sú najlepšie komponenty?

Naozaj sa môže stať, že v tablete Apple iPad máte pamäťové moduly od firmy Hynix a od rovnakého výrobcu ich nájdete aj v tablete Prestigio za menej ako tretinu ceny. Je to dané tým, že do značkového produktu výrobcovia čipov vyberajú tie najlepšie (v tomto prípade najrýchlejšie) kusy, štandard ide do masových produktov. Ale nemusí to byť pravidlo. O tom, od koho naozaj pochádzajú jednotlivé čipy, často rozhodujú ODM výrobcovia, objednávateľ sa o to ani veľmi nezaujíma. Zaujímavá situácia je v prípade displejov, čo je niečo ako koruna krásy pri notebookoch, tabletoch alebo smartfónoch. Aj v prípade televízorov veľa závisí práve od kvality displejov.

Aktuálne existuje len pätiaca výrobcov zobrazovacích jednotiek: málo známa značka AUO (vznikla odčlením od Aceru), potom Japan Display a ďalej známejšie značky ako Samsung, LG a Sharp. Od týchto výrobcov sa displeje objednávajú, napr. Apple má displeje od Samsungu, ale v prípade iPadu Mini už zvolil AUO. Drvivú väčšinu pamäťových čipov vrátane RAM a Flash či disky SSD vyrába len niekoľko tovární na svete: Samsung Semiconductor, Elpida, Toshiba, Hynix a Micron. Procesory používané v tabletoch a smartfónoch vyrába Samsung Semicondutor, TSMC, UMC a Global Foundries. Špecializáciou výroby sa dosahujú predajné ceny, ktoré by v prípade firiem uvedených na obale produktu nepokryli ani výrobné náklady. No ak potom vznikne problém, ako napr. prírodná katastrofa v Thajsku, postihne to takmer celý IT priemysel.

iPad_Zvnutra.jpeg

Skladanie Apple iPadu je práca pre trpezlivé ruky - na základnej doske nájdete pamäťové moduly Hynix, ďalej čipy od Samsungu alebo Qualcommu

Vyrába sa teda naozaj vlastný produkt?

Existuje teda produkt naozaj vyrábaný firmou, ktorej logo je uvedené na obale? Áno, sú také, ale nie je ich veľa. Aktuálne ide o niektoré (obyčajne špičkové) smartfóny, ale aj notebooky značky Samsung. Smartfóny sa vyrábajú v meste Gumi. Samsung si to aj napriek oveľa vyšším platom v Kórei ako v Číne môže dovoliť. Je to totiž obrovská firma, ktorá si vyrába polovodiče, displeje a iné komponenty. Keďže zároveň vlastní výrobné podniky, sama si určuje priority, a teda stihne reagovať na výkyvy trhu. Rovnako môže oveľa lepšie garantovať kvalitu výroby a výrobný závod tesnejšie spolupracuje s oddelením vývoja produktov. Samsung dodáva produkty aj iným spoločnostiam, najzaujímavejšie je to v prípade značky Apple, s ktorou vedie viacero súdnych sporov o patenty. Samsung si však vyberá, čo dodá iným firmám. Napríklad pre výrobcov smartfónov dodáva displeje AMOLED, zatiaľ čo vo svojich špičkových produktoch používa lepšie displeje super AMOLED. Samsung takisto má svoje podniky aj v lacnejšej Číne.

SamsungKorea2012.jpg

Na juh od hlavného mesta Južnej Kórey sa nachádza mesto Suwon; tu je vývojové centrum Samsungu, kde sa rozhoduje o nových produktoch

Produkty kompletne vyrobené jedným výrobcom sú aj televízory LG, firma Intel si vyrába procesory vo vlastných fabrikách a základné dosky i grafiky si firma Gigabyte naozaj montuje sama v závode Nan-Ping na Taiwane. Rovnako to robí aj MSI so svojimi produktmi. Gigabyte i MSI vyrábajú vlastné notebooky, ale aj smartfóny pre iné firmy. Spoločnosť HTC si montuje z dodaných komponentov smartfóny sama, táto firma stála aj za výrobou smartfónu Sony Ericsson Xperia X1. Čínsky výrobca Huawei si takisto robí smartfóny sám. Ešte sem možno zaradiť notebooky Fujitsu a to je asi všetko. Prednedávnom bola kompletnou výrobou netradičných televízorov známa aj holandská značka Philips. Doba však rozhodla, dnes sa výroba presunula do čínskej firmy TP Vision. Pravdepodobne to znamená koniec televízorov vo formáte 21:9 alebo okolitého osvetlenia. Aktuálne sú však televízory so stále zvučnou značkou Philips na podobnej cenovej úrovni, ako je špičková konkurencia. TP Vision je v súčasnosti najväčší výrobca televízorov a monitorov a používa displeje Samsung i LG.

Gigabyte.jpg

Montážny závod Gigabyte na Taiwane sa sústreďuje na základné dosky a grafiky


Čo na to výrobcovia softvéru?

Zaujímavá situácia je v prípade výrobcov softvéru, ako je napr. Microsoft, ale hlavne Google. Tieto firmy sa čoraz častejšie púšťajú do hardvérových produktov pod vlastnou značkou. Microsoft dosť dávno uviedol spolu s balíkom Microsoft Office špeciálnu myš, ďalej to boli klávesnice, čítačky odtlačkov prstov. Za ozajstný prienik do oblasti hardvéru možno považovať Microsoft Xbox a hlavne počítač Surface/Surface Pro, určite príde aj smartfón. Ide však skôr o referenčné modely, napr. na Slovensku sa Surface vlastne nedá oficiálne zakúpiť. Výrobu týchto produktov si Microsoft objednáva priamo u ODM výrobcov (Surface vyrába Pegatron) a potom ich predáva svojimi distribučnými kanálmi.

Google postupuje úplne inak. Spojí sa s niektorým zo zabehnutých výrobcov (ASUS, LG, Samsung) a objedná si uňho smartfón alebo tablet. Pritom len stanoví technické parametre a dizajn, dodá najčerstvejší operačný systém Android a všetko ostatné prenechá na iných. Vzniknutý produkt nesie v názve slovo NEXUS a predáva sa jednak distribúciou Googlu, ale aj bežnými distribučnými cestami zabehnutého hardvérového dodávateľa. A je tu ešte Apple, ktorý svoj operačný systém používa len pre počítače, tablety a smartfóny s logom Apple. Predáva ich cez internet, vo svojich predajniach alebo v obchodných centrách či nezávislých predajniach, ale s priamo predpísanou špeciálnou úpravou. Tieto pravidlá sú veľmi prísne kontrolované utajenými kontrolami a nedodržanie znamená zníženie kreditu predajcu.

Hlavne k notebookom s Microsoft Windows sa pridáva aj ďalšia softvérová výbava. Za jej umiestnenie do základnej výbavy softvéroví výrobcovia často aj sami platia. Je to totiž cesta k tomu, aby sa používateľ neskôr rozhodol pre ich úplnú, teda platenú verziu. Pri smartfónoch a tabletoch aktuálne nastal veľký vývoj hlavne v softvérovej výbave zameranej na fotoaparát a spracovanie multimédií. Obyčajne sa takéto aplikácie dajú inštalovať aj do iných zariadení, bežní ľudia však vplyv aplikácií napr. v smartfóne ešte úplne nepochopili.

Vyhodnotenie

Ako sme zistili, úloha výrobcov uvedených na obale produktu je dnes úplne iná ako v minulosti. Musia hlavne vymyslieť produkt, ktorý má šancu uplatniť sa na trhu. Následne si vyberú výrobcu a objednajú uňho ten správny objem výroby v danom čase. Ďalej sa postarajú o propagáciu a podporu produktu, využijú svoje distribučné cesty. Takmer celá IT výroba sa presunula do východnej Ázie, to je však zároveň aj región, ktorý v spotrebe IT najviac rastie. Európa i USA sa vlastne tomuto trendu len prizerajú, IT priemysel už kontroluje niekto iný. Taká je doba.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať