Americká armáda vyvíja drony, ktoré sa môžu rozhodnúť, koho zabijú
Súčasné vojenské drony, ako je MQ-9 Reaper, aktívne riadia operátori prostredníctvom satelitu. Oni rozhodujú o tom, kedy a kde je vypálená raketa či zhodená bomba. V takomto prípade ľudia nesú etickú, právnu a prevádzkovú zodpovednosť za zabitie určených ľudských cieľov. Pod ťarchou tejto zodpovednosti ľudskí operátori často trpia posttraumatickou stresovou poruchou (post-traumatic stress disorder – PTSD).
Aby zaviedla americká armáda „viac humánnosti do zabíjania“, pristúpila k tomu po svojom: oznámila, že pracuje na dronoch, ktoré dokážu vidieť vozidlá či osoby a zacieliť na ne samostatne, takmer bez ľudskej účasti. Tento prístup využívajúci umelú inteligenciu síce znamená obrovský krok vpred v oblasti vojenskej technológie, ale vyvoláva aj obavy z právnych a etických dôsledkov. Inteligentná technológia by na jednej strane mohla zbaviť operátorov dronov psychologického vplyvu zabíjania na diaľku, ale je tu šanca, že vojna bude mať skôr podobu vyhladzovania.
Výskumy ukazujú, že na t ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH