Android 5.0 Lollipop v praxi
Je to tu! Po majiteľoch zariadení s iOS sa konečne dočkali aj fanúšikovia Androidu. Nová verzia mobilného operačného systému je oficiálne dostupná. Na rozdiel od systému iOS, ktorý si môžu okamžite stiahnuť všetci majitelia kompatibilných iPhonov a iPadov, si nový Android vyskúšajú iba vlastníci úzkej skupiny zariadení.
Lollipop je dnes okrem produktového radu Nexus dostupný pre pár telefónov a tabletov tretích strán. Množstvo ďalších modelov však má prisľúbenú aktualizáciu v priebehu najbližších mesiacov. Na čo sa teda môžete tešiť?
Nový dizajn
Takzvaný Material dizajn je najviac prezentovaná a najviac známa vlastnosť novej verzie Androidu. Je to pomerne logické - aj keby Google hovoril o ďalších funkciách, ľudia si zapamätajú najmä to, na čo sa pozerajú. V prípade Lollipopu je to výrazná zmena rozhrania, ktorá sa prejavuje aj v mnohých aplikáciách od Googlu. Je preto veľmi pravdepodobné, že aj keď Lollipop ešte nemáte nainštalovaný, nový dizajn už používate. V obchode Play, v prehliadači Chrome, v e-mailovom klientovi Gmail atď.
Domovská obrazovka ešte veľa zmien neprezrádza - výnimkou je trojica systémových tlačidiel, ktorá je prezentovaná pomocou nových ikoniek. No po pár minútach používania si všimnete nové grafické prvky, pestrejšie farby, výraznejšie tlačidlá, ale aj zlepšené a pozmenené animácie. Celý systém pôsobí „vyčačkanejšie". Vždy, keď aktivujete nejaký prvok alebo tlačidlo, v pozadí sa vytvorí animácia, ktorá pripomína vytvorenie malej vlnky - ako keď hodíte do vody kameň. Animácie a prechod medzi jednotlivými prvkami navodzujú pocit plynulejšieho systému a všimnete si to hneď pri odomykaní zariadenia pomocou vzoru.
Dodajme, že domovská obrazovka sa môže líšiť v závislosti od nadstavby výrobcu. No ak chcete zažiť používateľskú skúsenosť ako od Googlu, nainštalujte si z obchodu Play aplikáciu Google Launcher. Presne takto vyzerá domovská obrazovka nového Androidu. Ikonky aplikácií sú väčšie a obrazovka má iba jednu stranu. Ďalšie sa pridajú, ak na ne umiestnite ikony.
Domovská obrazovka veľké zmeny nenaznačuje. To sa zmení stiahnutím horného panela.
Po pár dňoch používania konštatujeme, že nové rozhranie sa nám páči. Čierne pozadie, ktoré bolo špecifické napr. pre obrazovku s nastaveniami alebo notifikácie, nahradilo svetlé pozadie. A ani texty v rámci rozhrania systému už nepôsobia obyčajne. Po novom nám pripomínajú grafické prvky, ktoré sú na obrazovke umiestnené s cieľom zachovať ucelenosť a logiku dizajnu.
Keď hovoríme o novom dizajne, nemožno nespomenúť nový spôsob zobrazovania posledných spustených aplikácií. Tie sú opäť prezentované vo forme okien. No teraz pripomínajú karty v šuplíku, resp. zoznam kariet v prehliadači Safari. V praxi to vyzerá a funguje veľmi dobre. Listovanie medzi nimi je pohodlnejšie. Niektoré aplikácie z nového zobrazenia aj profitujú - napr. Gmail má viacero kariet. Jedna je venovaná písaniu nového e-mailu a druhá prehliadaniu prijatých správ. Vďaka tomu sa môžete rýchlo prepínať medzi pôvodnou správou, resp. hľadať informácie v ostatných e-mailoch, keď píšete odpoveď. Rozdelenie do viacerých kariet by mal podporovať aj prehliadač Chrome, ale iba v rámci smartfónov. Keďžesme Lollipop používali na tablete, túto informáciu nemôžeme potvrdiť.
Viac možností v nastaveniach
Ako druhú novinku si pravdepodobne všimnete iný dizajn obrazovky s nastaveniami a rýchlymi nastaveniami. Zatiaľ čo v minulosti sme boli v prípade „čistého" Androidu zvyknutí na dva samostatné vrchné panely, jeden na prístup k notifikáciám, druhý s ponukou rýchlych nastavení, Lollipop prináša iba jeden panel. Kombinuje v ňom notifikácie aj nastavenia, a to pomerne inteligentným spôsobom.
Keď panel stiahnete dole, uvidíte iba zoznam posledných notifikácií. Za predpokladu, že chcete pristupovať k nastaveniam, treba panel opätovne potiahnuť dole. Podobným spôsobom sa dajú zobraziť aj detailnejšie informácie notifikácií - ak si roztiahnete konkrétne upozornenie. O tom však neskôr.
Ponuka nastavení je viditeľne iná. Pribudli aj nové položky.
Rýchle nastavenia opäť umožňujú zapnúť/vypnúť Wi-Fi a Bluetooth, povoliť alebo zakázať automatické otáčanie, upraviť jas a pristupovať k ďalším funkciám. Dodajme, že v Lollipope si môžete meniť nastavenie jasu aj pri zapnutom automatickom prispôsobovaní okolitému svetlu. Funguje to podobne ako v nadstavbe od Sony či Samsungu. Jas sa mierne zosilňuje alebo zoslabuje, no stále berie do úvahy okolité svetlo. Prípadne si môžete túto funkciu vypnúť a vtedy zmenu jasu pocítite výraznejšie. Zoznam ikoniek, ktoré sa zobrazujú v paneli, by sa mal počas používania automaticky prispôsobovať - nepoužívané funkcie nahradí rýchly prístup k funkciám, ktoré aktivujete častejšie. Hoci ide o užitočný nápad, v praxi to zatiaľ nefunguje úplne korektne.
Po prechode do rozhrania nastavení si všimnete nový a prehľadnejší zoznam. Najmä majitelia tabletov ocenia, že nemusia stále rolovať dole a obrazovka s nastaveniami konečne efektívne využíva dostupnú plochu. Novinkou je aj možnosť vyhľadávania, pomocou ktorého sa rýchlo dostanete k žiadanej funkcii alebo nastaveniu.
Z položiek, ktoré si zaslúžia pozornosť, spomeňme ešte ponuky Zvuk a upozornenia, Batéria a Zabezpečenie. V nastaveniach batérie nájdete novú funkciu Šetrič batérie. Tú môžete aktivovať manuálne alebo sa zapne automaticky, keď stav batérie klesne na 5, resp. 15 %. Táto funkcia vypne vibrácie, prenos údajov na pozadí a synchronizáciu aplikácií na pozadí. Systém vám zároveň na základe predchádzajúceho používania povie, aká je odhadovaná doba výdrže batérie. Novinkou je aj informácia o zostávajúcom čase nabíjania, ktorá sa zobrazuje na uzamknutej obrazovke. Neobjaví sa však hneď, ale až niekoľko minút po pripojení k nabíjačke. Ostatným dvom ponukám sa budeme venovať bližšie v nasledujúcich riadkoch.
Lepšie a inteligentnejšie notifikácie
Android vždy patril medzi systémy, ktoré majú špičkovo zvládnuté zobrazovanie upozornení. Systém notifikácií sa v Lollipope zlepšil. Upozornenia sa zobrazujú na uzamknutej obrazovke a sú interaktívne - môžete s nimi pracovať. Niektoré upozornenia možno roztiahnuť a zobraziť tak viac informácií. Je to šikovná vlastnosť, často sa nemusíte prepínať do aplikácie, lebo sa potrebnú informáciu dozviete priamo z uzamknutej obrazovky, resp. z vrchného panela.
No sumár noviniek sa tým nekončí. Spomenutá ponuka Zvuk a upozornenia umožňuje konečne jednoducho spravovať, pre ktoré aplikácie sa majú zobrazovať notifikácie a pre ktoré nie. Toto nastavenie nájdete v ponuke Upozornenia aplikácií. Alternatívne stačí podržať prst nad notifikáciou a po chvíľke ťapnúť na ikonu informácií. V nastaveniach si môžete nastaviť aj to, či je aplikácia prioritná alebo citlivá. Upozornenia citlivých aplikácií sa nezobrazujú na uzamknutej obrazovke a prioritné notifikácie súvisia s novou funkciou, ktorá mierne pripomína režim Nerušiť v systéme iOS.
Notifikácie si prispôsobíte podľa svojich požiadaviek, a to viacerými spôsobmi
V Lollipope si totiž môžete veľmi jednoducho vypnúť všetky upozornenia vrátane budíkov a prichádzajúcich hovorov. Stačí stlačiť tlačidlo na reguláciu hlasitosti a vybrať si žiadaný režim - buď vás zariadenie nebude upozorňovať vôbec, alebo upozorní iba na prioritné udalosti, resp. na všetky. Zlepšený systém notifikácií považujeme za jednu z najlepších vlastností novej verzie Androidu.
Bohatšie možnosti zabezpečenia a zdieľania zariadenia
Aj ponuka Zabezpečenie obsahuje niekoľko nastavení, ktoré by ste nemali prehliadnuť. Užitočný je Smart Lock, ktorý vám uľahčí odomykanie zariadenia. Bezpečnosť netreba podceňovať, a preto odporúčame používať PIN, heslo alebo aspoň vzor. Pomocou funkcie Smart Lock môžete zariadeniu priradiť dôveryhodné bluetoothové zariadenia, a pokiaľ sú k tabletu alebo telefónu pripojené, nemusíte zadávať heslo. Obrazovku odomknete jednoduchým potiahnutím prsta. Takúto funkciu sme nedávno používali aj v nadstavbe Sony Xperia Z3 a je to naozaj pohodlné.
Alternatívne môžete systému priradiť dôveryhodnú tvár. Táto forma overenia bola dostupná aj v minulosti. Nefungovala však veľmi spoľahlivo. V Lollipope ide o formu autentifikácie, ktorá beží na pozadí, pričom teória je taká, že kým si skontrolujete notifikácie na uzamknutej obrazovke, zariadenie vás rozpozná a nebude vyžadovať heslo. Zakomponovanie rozpoznania tváre je teda v Androide 5.0 o poznanie lepšie a bude vás otravovať podstatne menej (ak nebude korektne fungovať) ako v minulosti.
Smart Lock uľahčí odomykanie prístroja
Do pozornosti dávame aj nastavenie Pripnutie k obrazovke. Nájdete ho v spodnej časti. Ak aktivujete túto funkciu, v zozname posledných spustených aplikácií môžete vybrať jednu, z ktorej sa nebude dať vrátiť na domovskú obrazovku bežným spôsobom. Treba stlačiť kombináciu tlačidiel, a ak si to tak nastavíte, zadať heslo. Ideálny spôsob, ako ochrániť vaše zariadenie pred dieťaťom, ktoré sa chce iba zahrať jednu hru.
Zdieľanie jedného zariadenia medzi viacerými používateľmi je scenár, s ktorým Android 5.0 počíta. Ďalších používateľov možno nastaviť už aj na telefóne. Zaujímavá novinka je však hosťovský účet. Ten funguje výborne, ak si niekto potrebuje na chvíľu požičať vaše zariadenie a prihlásiť sa do svojho účtu Google. Hosťovský účet má samostatné rozhranie a údaje z neho vymažete rovnako rýchlo, ako ich tam zadáte.
Jednoduchší prechod na nové zariadenie
Android 5.0 chce používateľom zjednodušiť prechod zo starého zariadenia na nové. Ak majú obe zariadenia čipy NFC, stačí ich priložiť k sebe a prenesú sa nastavenia, kontakty a zoznam aplikácií (tie sa následne stiahnu z obchodu), ako aj usporiadanie domovskej stránky. Ak čip NFC nemáte, systém vám ponúkne možnosť vybrať si on-line zálohu zo starších zariadení. Zoznam obsahuje názvy zariadení a aj to, kedy boli údaje poslednýkrát zálohované. Funguje to podobne ako obnovovanie zálohy z iCloudu a o poznanie pohodlnejšie ako vo verzii 4.4.
Špeciálne funkcie, ak máte kompatibilný hardvér
Lollipop prináša aj zopár špeciálnych funkcií, ak to hardvér vášho zariadenia podporuje. Nové Nexusy sa dajú zobudiť dvojitým poklepaním a takisto aj hlasovým príkazom „OK Google". Novinkou je aj funkcia Ambient Display, ktorá zobrazuje informácie na vypnutom displeji. Zariadenie s kompatibilným hardvérom sme v redakcii zatiaľ nemali, no predpokladáme, že to bude fungovať podobne ako v prípade niektorých telefónov Lumia. Nokia Lumia 830, ktorú teraz testujeme, zobrazuje takýmto spôsobom čas, dátum, udalosti v kalendári, ale aj aktuálne počasie. Zariadenie netreba zapnúť, stačí ho iba chytiť do ruky a na vypnutom displeji sa zobrazia čiernobiele informácie.
Verdikt PC REVUE
Android 5.0 okrem spomenutých funkcií natívne podporuje 64-bitové procesory, mal by spríjemniť používanie kariet SD a využíva iný modul, ktorý je zodpovedný za spúšťanie aplikácií. Volá sa ART a vďaka nemu by mali aplikácie fungovať plynulejšie a zariadenie vydržať na jedno nabitie dlhšie.
K novinkám patrí aj iné zobrazenie posledných aplikácií
V rámci testovania tabletu Shield sme si všimli lepšiu plynulosť, ale dlhšiu výdrž batérie sme nepostrehli. Na druhej strane aplikácie zaberajú viac miesta. Počas testovania sme sa stretli s niekoľkými aplikáciami, ktoré nefungovali korektne, ale to je vec, ktorú odstráni aktualizácia.
Android Lollipop prináša viacero noviniek, ktoré sú skryté za tvárou nového Material dizajnu. Tie najdôležitejšie sme spomenuli v článku a po skúsenostiach z praktického používania ich považujeme za prínos.
Ktoré zariadenia dostanú Lollipop?
Okrem všetkých zariadení Nexus by sa mali aktualizácie na Android 5.0 dočkať aj tieto modely, ktorým výrobcovia prisľúbili podporu. Lollipop však môžu dostať aj zariadenia, ktoré nie sú v zozname uvedené:
ASUS - Zenfone 4,5,6, Padfone S - apríl 2015
HTC - One, One M8 - na prelome rokov 2014/2015
One mini, One mini 2, One Max a pár ďalších - dátum neznámy
LG - G3 - dostupná
G3 Stylus, G2, G2 Mini, G Flex, G Pad 8.3 - dátum neznámy
Motorola - G (2014), X (2014) - dostupná
G, X, E, Droid Turbo - do konca roka 2014
NVIDIA - Shield Tablet - dostupná
Samsung - Note 4, S5, S4 - december 2014
Note 3 - január/február 2015
Note Edge, S5 mini, Alpha, TabPRO, Tab S - dátum neznámy
Sony - Z3, Z3 Compact, Z3 Tablet Compact, Z2, Z2 Tablet - začiatok roka 2015
Z1, Z Ultra, ZL, ZR, Z1S, Z3v - dátum neznámy