CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Android 6.0 Marshmallow

0

Po technologických zlepšeniach, ktoré priniesla verzia 5.0, prichádza zlepšenie komfortu, funkcionality a bezpečnosti. Prvé dojmy Android 6.0 Marshmallow sme testovali na staršom, ale vynikajúco vybavenom telefóne Nexus 6 s výkonným štvorjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 805, 3 GB RAM a 32 GB úložného priestoru.

Aj rozlíšenie displeja 2560 × 1440 patrí k vyššiemu štandardu. Nová verzia Androidu sa do telefónu nainštalovala ako štandardná aktualizácia, takže môžeme len konštatovať, že aktualizácia na podporovaných zariadeniach je úplne bezproblémová. Testovanie na Nexuse v praxi znamená, že sme mali k dispozícii natívnu verziu Androidu bez rôznych grafických nadstavieb a aplikácií, ktoré k operačnému systému pridávajú výrobcovia zariadení. Revolúciu v používateľskom rozhraní priniesla predchádzajúca verzia Android 5.0 Lollipop. Vyznačovala sa novým jednoduchým a prehľadným štýlom, nazývaným Material Design, ktorý sa pomocou rôznych veľmi jemných a nevtieravých vizuálnych efektov, napríklad tieňa, snaží vzbudiť zdanie tretieho rozmeru a predovšetkým vrstiev, ktoré sa dajú v niektorých aplikáciách posúvať tak, aby sa vhodne prekrývali.

Android0.png

Domovská obrazovka

Mierne inovovaný dizajn používateľského rozhrania, ktorý prináša Marshmallow, charakterizujeme ako farebne živší, dynamickejší a intuitívnejší - zrejme preto, aby lepšie ladil s novým logom Googlu. Najpoužívanejšie aplikácie sú sústredené na hlavnej obrazovke. Posunom tejto obrazovky doprava sa zobrazí Google asistent, ktorý okrem vyhľadávania poskytuje aj ďalšie dôležité informácie, napríklad v súvislosti s dochádzaním do práce. Ostatné aplikácie nie sú organizované na vodorovne posúvateľných kartách, ako to bolo v starších verziách, ale vo vertikálne plynule rolovateľnom zozname. Prvý riadok ikon v ponuke aplikácií (na telefóne sú štyri, na tablete ich zrejme bude viac) je oddelený od ostatných vodorovnou čiarou. Sem môžete umiestniť ľubovoľné aplikácie. Vo zvyšku zoznamu sú aplikácie zoradené podľa abecedy. Vpravo je rolovacia lišta s ukazovateľom. Počas jej posúvania sa zobrazuje aktuálne začiatočné písmeno aplikácií umiestnených na pozícii, na ktorej sa ukazovateľ na lište práve nachádza.

Android2.png

Zoznam aplikácií je abecedne usporiadaný

Now and Tap

Horúca novinka je funkcia Now and Tap. V edícii Android 6.0, ktorú sme mali k dispozícii, fungovala len po prepnutí na anglickú jazykovú verziu. O dôležitosti, ktorú tejto funkcii prisudzujú tvorcovia nového Androidu, svedčí aj skutočnosť, že sa aktivuje dlhším pridržaním stredného systémového tlačidla bez ohľadu na to, či je na konkrétnom zariadení realizované ako hardvérové alebo sa zobrazuje na displeji. Now and Tap sa po aktivovaní snaží na obrazovke aktuálne spustenej aplikácie, prehliadanej webovej stránke či prijatej správe identifikovať kľúčové slová, ktoré by vás mohli zaujímať a o ktorých možno budete chcieť vyhľadať detailné informácie, a ponúknuť vám k nim zodpovedajúce činnosti. Analýza, samozrejme, prebieha v cloude na výkonných serveroch Googlu.

Využívajú sa pri tom zoznamy najčastejšie vyhľadávaných výrazov a iné know-how Googlu, lídra v oblasti internetového vyhľadávania. Ak sú na stránke telefónne čísla, v ponuke činností sa zobrazí možnosť telefonátu, ak je tam adresa, zobrazí sa ikonka na aktivovanie služby Street View a ponuka navigácie na vybrané miesto. Navigácia sa, samozrejme, v ponuke zobrazí iba vtedy, ak máte povolené zisťovanie vašej aktuálnej polohy. Ak funkcia nájde mená, zobrazí ich v ponuke aj s obrázkami či odkazmi na Facebook alebo YouTube. Ak ide o reštauráciu, bar, divadlo, diskotékový klub a iné lokality podobného charakteru, kde sa ľudia môžu stretávať, zobrazí sa aj odkaz na vami používanú aplikáciu na četovanie.

Android5.png

Povolenie alebo zákaz oprávnení pre konkrétnu aplikáciu

Now and Tap hodnotíme ako veľmi užitočnú a sofistikovanú funkciu, ktorá sa snaží uhádnuť, o aké informácie či aktivity budete mať záujem v súvislosti s aktuálnou obrazovkou. Zjednodušene povedané, analýzou vami prezeraného kontextu sa snaží položiť otázky ku kľúčovým pojmom či menám a následne na ne ponúkne používateľovi odkazy na odpovede.

Napriek tomu, že funkcia zatiaľ nie je podporovaná pre Slovensko, vďaka tomu, že zrejme využíva aj prekladač s automatickou identifikáciou jazyka analyzovaného textu, často ponúkne informácie k pojmom na slovenských stránkach. Musíme zároveň konštatovať, že v našom prípade sa funkcia ukázala aj ako veľmi návyková. Po skončení testovania sme ju podvedome - a samozrejme neúspešne - skúšali aktivovať aj na telefónoch so staršou verziou Androidu. Jediná nevýhoda pri aktivovaní Now and Tap pri prehliadaní webovej stránky, napríklad spravodajského portálu, je v tom, že najviac ponúk sa vytvorí v súvislosti s reklamou zobrazovanou na stránke.

Súkromie verzus komfort

Možnosť poskytnúť údaje, ktoré mnohí z vás považujú za súkromné, výmenou za pokročilé služby je pravdepodobne téma polemiky súvisiacej s používaním mobilných zariadení. V starších verziách Androidu sa pred inštalovaním aplikácie z Google Play zobrazil zoznam oprávnení, ktoré aplikácia bude vyžadovať, a museli ste s nimi vyjadriť súhlas. Niektoré aplikácie mali takto deklarovaných veľa oprávnení, takže záujemcovia o aplikáciu zoznam mechanicky odsúhlasili a aplikáciu si nainštalovali. S odstupom času nemali šancu spomenúť si, ktorá aplikácia aké oprávnenia využíva.

Nová verzia 6.0 vyžaduje povolenie oprávnenia až pri prvom použití príslušnej funkcionality, napríklad pri prvom použití mikrofónu či kamery. Aby v tom mal prehľad aj bežný používateľ, zoznam oprávnení sa výrazne zredukoval. Aplikácie budú môcť žiadať o povolenie ôsmich druhov oprávnení. Ide o prístup k polohe, fotoaparátu, mikrofónu, kontaktom, telefonovaniu, posielaniu SMS, kalendáru a senzorom. Ak sa vám Android alebo niektorá z aplikácií bude zdať priveľmi zvedavá, oprávnenia, ktoré by mohli narušiť vaše súkromie, jednoducho nepovolíte a aplikácia bude fungovať ďalej, no s čiastočne obmedzenou funkcionalitou.

Biznis a telefonovanie či vo všeobecnosti interakcia s telefónom počas dôležitých rokovaní je samostatná kapitola a rieši ju režim Nerušiť, ktorý je oveľa zrozumiteľnejší a dá sa jednoducho nastaviť. K dispozícii sú režimy úplné ticho, iba budíky a iba prioritné. Môžete napríklad prijímať hovory len z kontaktov s hviezdičkou alebo nastaviť povolenie prichádzajúceho hovoru, ak vám tá istá osoba zavolá druhýkrát do 15 minút.

Android4.png

Ponuka Now and Tap zo stránky obsahujúcej kontaktné údaje

Dlhšia výdrž na batériu

Nový Marshmallow má implementovanú technológiu Doze, ktorá inteligentne a s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu energie z batérie spravuje procesy na pozadí a redukuje počet oznámení, ak zistí, že sa vaše zariadenie práve aktívne nepoužíva. Analýzou údajov z akcelerometra Doze ľahko zistí, že so zariadením už hodinu nikto nepohol, takže leží na stole a pravdepodobne sa naň nikto nepozerá, a preto napríklad zníži periodicitu synchronizácie a vypne v tomto režime nepotrebné procesy. Môžeme potvrdiť, že technológia Doze umožňuje významné predĺženie výdrže zariadenia v režime stand-by. Počas noci sa úroveň nabitia batérie znížila len o 4 percentá.

Ďalšie zlepšenia

Ak často používate viac súčasne spustených aplikácií a služieb na pozadí, oceníte zdokonalenie enginu ART (Android Runtime), ktorý lepšie hospodári s operačnou pamäťou. Z ďalších zlepšení týkajúcich sa hardvéru spomenieme natívnu podporu snímania odtlačkov prstov, podporu USB typu C ako nového štandardu s obojstranným konektorom či natívne podporovaný stylus, pripojiteľný cez bluetooth, ktorý sníma aj zmeny tlaku pri písaní a umožňuje preprogramovanie významu tlačidiel.

Vývojári aj používatelia ocenia možnosť zobrazenia webového kontextu priamo v aplikáciách na kartách Chrome Custom Tabs s využitím všetkých vymožeností prehliadača Chrome, napríklad pamätanie hesiel, automatické prihlasovanie sa a podobne. Zlepšené sú aj väzby medzi aplikáciami. Ak sa napríklad na webovej stránke zobrazil odkaz na dokument PDF, v predchádzajúcich verziách Androidu ste dostali možnosť vybrať si zo zoznamu aplikácií, ktoré môžu príslušnú činnosť, v tomto prípade zobrazenie špecifického typu dokumentu, realizovať. Nie vždy však používateľ začiatočník vedel, ktorá aplikácia je na daný účel najvýhodnejšia. Preto nový Android tento proces zautomatizuje a systém si sám vyberie najvhodnejšiu aplikáciu.

Odhalili sme aj niektoré zaujímavé funkcie. Ak pohybom prsta od horného okraja obrazovky nadol zobrazíte ponuku rýchlych volieb, všimnite si v pravom hornom rohu ikonu so symbolom ozubeného kolieska. Ťuknutím na túto ikonu zobrazíte štandardnú ponuku nastavení. No ak ikonku pridržíte, po chvíli sa začne rýchlo otáčať a do ponuky nastavenia pribudne voľba System UI Tuner, ktorá umožňuje pokročilejšie nastavenie používateľského rozhrania. Ak dlhšie pridržíte na domovskej obrazovke ikonu na zobrazenie zoznamu aplikácií, prepnete sa do zoznamu tak, že bude aktivovaná lišta na vyhľadanie aplikácie podľa názvu a zobrazená dotyková klávesnica.

Resumé:

Nová verzia najrozšírenejšieho operačného systému pre mobilné zariadenia nie je ani tak dizajnovo odlišná či rýchlejšia, ale vďaka službe Now and Tap predovšetkým inteligentnejšia. Snaží sa uhádnuť, čo práve potrebujete. Zatiaľ je v angličtine, a tak je pre našinca trochu ťažkopádna, ale veríme, že sa veľmi rýchlo dočkáme aj slovenskej lokalizácie tejto kľúčovej služby, ktorá de facto udáva smer inovácie používateľskej skúsenosti.

Telefón Nexus 6 zapožičal Google.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať