S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Antec Kühler H2O 650

Archív NXT
0

Vodné chladenie počítačových komponentov už dávno nepatrí do kategórie experimentálnych a nebezpečných spôsobov chladenia. Väčšinu problémov a nedostatkov pri tejto forme chladenia takmer úplne odstraňujú vodné chladiče typu all-in-one, ktoré kombinujú chladiaci blok, tepelný výmenník, pumpu a chladiace médium do jedného kompaktného balenia. Napriek dlho nemennému konceptu nastáva aj v tejto oblasti evolúcia, ktorú razí niekoľko výrobcov. V redakcii sme preverili najnovší all-in-one chladič od spoločnosti Antec, ktorý prináša nielen vizuálne, ale aj funkčné zlepšenia.

All-in-one vodné chladiče poskytujú výhody vodného chladenia, ale prinášajú aj kompromisy v podobe horšej manipulovateľnosti a montáže

Hlavná výhoda vodného chladenia je vysoká efektivita tepelného prenosu z povrchu procesora do chladiacej kvapaliny, s čím súvisia aj nižšie teploty pri záťaži. Chladiaca kvapalina cirkuluje v uzatvorenom okruhu a prenáša teplo z chladiaceho bloku do tepelného výmenníka, ktorý tak na rozdiel od vzduchových chladičov môže byť umiestnený na vhodnejšom mieste, ako napríklad v bočnici skrinky. Týmto spôsobom sa v celej skrinke zbytočne nehromadí zohriaty vzduch, ktorý je nevyhnutné odsávať ventilátormi.

Prvým kompromisom takéhoto riešenia je sťažená montáž, kde treba upevniť nielen chladiaci blok, ale vhodným spôsobom umiestniť aj tepelný výmenník. Keďže spojovacie hadičky majú dĺžku len 300 mm, manipulovať s tepelným výmenníkom je náročné. Rovnaký problém nastáva pri montáži chladiaceho bloku pomocou univerzálnej upevňovacej spony, ktorá síce umožňuje montáž na všetky platformy dostupné v súčasnosti, ale neskúsenému používateľovi môže spôsobiť vrásku na čele. Povrch styčnej plochy chladiaceho bloku je tvorený z medi a už z výroby je na ňom nanesená tepelne vodivá pasta. Hlavný rozdiel medzi Antec Kühler H2O 650 a inými all-in-one vodnými chladičmi je v umiestnení pumpy, ktorá sa nenachádza na chladiacom bloku, ale paradoxne vo ventilátore.

Antec2.jpg

Keďže súčasťou ventilátora je aj pumpa zabezpečujúca cirkuláciu kvapaliny, v celom chladiči sa nachádza len jediný pohyblivý prvok

Takéto riešenie minimalizuje počet pohyblivých častí a zabezpečuje jednoduchú reguláciu pumpy spoločne s ventilátorom. Keďže chladiaci blok neobsahuje pumpu, jeho výška je znížená na 26 mm, pričom na vrchnej strane sa nachádza farebné podsvietenie s logom Antec. Logo mení farbu podľa teploty - od bielej cez modrú až po červenú farbu. Používateľ je tak informovaný nielen o okamžitej teplote, ale aj o výkone pumpy a ventilátora s automatickou reguláciou. Automatická regulácia síce prináša výhodu v jednoduchosti a funkčnosti nezávislej od použitej základnej dosky a softvérovej výbavy, ale neumožňuje zásah používateľa a ovplyvňovanie správania sa chladenia. Chladič tak vždy pracuje na svojich preddefinovaných otáčkach, čo spôsobuje problémy napríklad v prípade pretaktovania, kde je dôležitý každý stupeň Celzia.

Jediným spôsobom regulácie tak zostáva odpojenie 4-Pin PWM napájania ventilátora z chladiaceho bloku a jeho pripojenie na konektor na základnej doske. Týmto krokom sa však pripravíte o jednu z výhod vodného chladenia, ktorou je vysoká tepelná kapacita chladiaceho média. Táto tepelná kapacita zabezpečuje postupné a pomalé zohrievanie chladiča a až následne sú zvyšované pracovné otáčky. Azda najväčší dosah je postrehnuteľný pri automatickom pretaktovaní procesora pomocou funkcie Turbo Boost, ktorá pri náhlej záťaži krátkodobo zvyšuje jeho pracovnú frekvenciu. Bežné konvenčné chladiče vtedy zvyšujú svoje otáčky takmer okamžite, ale vodné chladiče s vysokou tepelnou kapacitou zvládajú tieto výkyvy bez citeľného nárastu otáčok. Nemenné otáčky sú pre používateľa výrazne menej nepríjemné ako neustále oscilujúci ventilátor.

Antec Kuehler - nahlad 01.jpg

Technické špecifikácie vodného chladiča

Testujeme

Keďže chladič disponuje automatickou reguláciou pracovných otáčok, pri všetkých testoch sme merali nielen teplotu, ale aj zodpovedajúce otáčky a produkovaný hluk. Regulácia otáčok pracuje vynikajúco, minimálne osciluje a zvyšuje výkon len pri dlhodobej záťaži, ale je výrazne skokovitá. Regulácia je hrubá, každý skok pridáva približne 200 otáčok. Chladiču by výrazne prospelo zjemnenie skokovitej regulácie alebo plynulé zvyšovanie otáčok, ktoré je menej rušivé. Problémom je aj malá chladiaca plocha tepelného výmenníka, ktorá pri vyšších výkonoch nestačí ochladzovať kvapalinu. Následkom sú prudko zvýšené pracovné otáčky a až neznesiteľná hlučnosť. Napriek tomu je poskytovaný výkon plne dostačujúci nielen na bežné použitie, ale aj na jemné pretaktovanie silnejších procesorov. Nemenej závažný problém je aj zahrievanie základnej dosky a napäťových regulátorov v okolí socketu, ktoré počítajú s aspoň minimálnym prietokom vzduchu. Keďže ventilátor je umiestnený na tepelnom výmenníku, ochladzovanie týchto komponentov treba zabezpečiť dodatočným ventilátorom, umiestneným v bočnici skrinky.

Antec Kuehler - nahlad 02.jpg

Namerané teploty a hlučnosť pri rôznych testoch

Verdikt PC REVUE

Chladič Antec Kühler H2O 650 neprekvapí extrémnym chladiacim výkonom, poskytuje však rozumný kompromis medzi výkonom, hlučnosťou a funkcionalitou. Páči sa nám najmä farebné podsvietenie a regulácia otáčok podľa teploty chladiaceho média, no regulácia by mohla byť plynulejšia. Pred kúpou vodného chladenia odporúčame zvážiť vlastnosti tohto typu chladiča.

Cena: 69,99 EUR
Zapožičal: Antec

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať