S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Asus G501JW

0

Herný notebook z edície Republic of Gamers je jeden z prvých modelov osadených novou mobilnou grafickou kartou NVIDIA typového radu GTX 900. Dokáže táto karta zvládnuť aj rozlíšenie 4K, ktorým disponuje zabudovaný 15,6" displej modelu Asus G501JW?

Komplexné balenie

Ešte než sme s novým herným notebookom prišli do priameho kontaktu, prekvapila nás veľkosť škatule, v ktorej bol zabalený. Žeby výrobca doháňal grafický výkon externou stolovou grafickou kartou? Tento odhad bol mylný. Obsahom balenia je aj štýlová brašna a nemenej štýlové herné slúchadlá - ako inak - z edície Republic of Gamers (ďalej ROG). Štýlovú hernú myš sme našli v ďalšej škatuli, v ktorej bol zabalený notebook a zdroj. Súčasťou balenia je aj externý mikrofón. Po vybalení notebooku s príslušenstvom máte teda k dispozícii všetku nevyhnutne potrebnú výbavu mobilného hráča.

Dizajn a chladenie

Okrem atribútu štýlový si dizajn a konštrukcia notebooku z hliníka zaslúžia aj prívlastky pomerne tenký a ľahký. Dizajnové línie sú jednoduché a čisté. Červený pásik po obvode displeja a podsvietenie klávesov rovnakej farby, ktoré umožňuje hrať aj v „doomy gloomy" svetelnej atmosfére, dávajú tušiť herný stroj. Dojem umocňuje aj logo Republic of Gamers na veku displeja. Mohli by sme sa staviť, že pravdepodobne najdôležitejšiu konštrukčnú črtu telesa notebooku objavíte až vtedy, keď mu dáte prvou hrou poriadne zabrať. Ventilátory sa roztočia s primeraným tlmeným hlukom, ale teplý vzduch prúdiť nikde necítite. Aspoň dovtedy, kým nezačnete skúmať zadnú časť. Inžinieri Asusu totiž použili technológiu Hyper Cool s výduchmi vzduchu v zadnej časti tela notebooku medzi kĺbmi displeja.

Klávesnica, myš a touchpad

Podľa červeného zvýrazneného orámovania klávesov WASD aj začiatočník príde na to, ktoré sú najdôležitejšie klávesy pre hráča, samozrejme, popri kurzorových šípkach. Tlakový bod, keď klávesy prestanú klásť pružný odpor a dôjde k zatlačeniu, konštruktéri stanovili dobre. Klávesnica vyhovie tak nárokom hráča, ako aj pisárky. Zatiaľ čo ostatné klávesy majú rozmery 16 × 16 mm, klávesy na numerickej klávesnici sú približne o milimeter užšie. Kompaktný touchpad je dostatočne veľký a presný. Oblasti, ktoré budete stláčať ako ekvivalenty pravého a ľavého tlačidla myši, siahajú viac než do polovice výšky touchpadu. Samozrejme, v plnom hernom nasadení bude touchpad u mnohých hráčov odpočívať a zastúpi ho herná myš. Ako sme už spomínali, nájdete ju v príslušenstve, a pokiaľ nemáte na ňu externé nároky alebo nepreferujete bezdrôtovú myš, nemusíte tento komponent zháňať.

Hardvér, výkon a konektivita

Osadenie výkonným štvorjadrovým procesorom Intel Core i7 4720, taktovaným na 2,6 GHz až 3,6 GHz, je v herných notebookoch štandard. Tandem disku SSD s kapacitou 128 GB na operačný systém a 1 TB disku HDD na aplikácie a údaje je záruka rýchleho nábehu, rýchleho behu aplikácií, ale aj dostatku úložného priestoru na multimediálne súbory.

Polemiku však vyvoláva druhý vzájomne závislý tandem - grafická karta GTX 960M na báze architektúry Maxwell, ktorá nepatrí k úplne najvýkonnejším, a displej s rozlíšením 3840 × 2160 pixelov. Displej sám osebe je veľmi kvalitný a pri grafických prácach a editovaní videa ho oceníte možno ešte viac ako pri hraní. Neuškodil by mu lepší kontrast, ale to je možno subjektívny dojem, zatiaľ sme na notebookoch veľa 4K displejov nevideli. Grafická pamäť GDDR5 s kapacitou 4 GB je na toto rozlíšenie dostatočná, ale najnovšie hry si v QFHD veľmi nevychutnáte. Grafický procesor štandardne beží na frekvencii 1097 MHz a prostredníctvom Boost sa dá dynamicky pretaktovať na 1176 MHz. Preto hry extrémne náročné na grafický výkon budete hrať pravdepodobne len vo full HD rozlíšení.

Zárukou dobrého zvuku je technológia ICEpower od renomovanej firmy Bang & Olufsen. Zvuk zo vstavaných reproduktorov je rovnomerný, primeraný objemu telesa notebooku. Na dokonalý zážitok zo zvukovej zložky hry sú súčasťou balenia herné slúchadlá so skvelým dizajnom a excelentným zvukom. Konektivita notebooku je vcelku slušná. Notebook má Wi-Fi, Bluetooth 4.0, tri porty USB 3.0, mini DisplayPort aj klasický HDMI. Dva audiokonektory sú samozrejmosť. Výdrž na batériu pri prezeraní webu bola 4 hodiny, pri hraní sme dosiahli približne 100 minút.

Verdikt PC REVUE

ASUS ROG G501J hodnotíme ako dobrý herný notebook strednej triedy, no vzhľadom na rozlíšenie displeja mohol výrobca použiť výkonnejšiu grafickú kartu. Na rozlíšenie full HD je výkon dostatočný. Klávesnica ponúka dobrú hmatovú spätnú väzbu, takže prístroj sa okrem hier dá veľmi dobre využiť aj na klasické scenáre použitia. Ani pri extrémnom zaťažení hluk ventilátora neprekročil 48 dB.

parametre_Asus G501_Front Open135.jpg

Hodnotenie: 9/10

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať