S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Bezpečné pripojenie cez VPN

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Moderný dynamický biznis, pre ktorý je typická práca na diaľku a z toho vyplývajúca potreba bezpečnej komunikácie medzi pobočkami či pracovníkmi bez ohľadu na to, kde sa fyzicky nachádzajú, prispel k rastúcej popularite VPN (Virtual Private Network) čiže virtuálnych privátnych sietí. VPN vytvára bezpečné pripojenie k internetu, čo znamená, že aj keď používate nezabezpečené verejné siete Wi-Fi, vaše dáta sú chránené.

S_1124 T Flexcam Advertisement

VPN umožňuje pripojenie počítačov a iných zariadení do virtuálnej siete bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, akým spôsobom a cez akého poskytovateľa sú pripojené. Prostredníctvom VPN môžu tieto zariadenia medzi sebou komunikovať rovnako bezpečne, ako keby boli pripojené do fyzickej privátnej siete. Zjednodušene povedané, VPN funguje ako „tunel“, cez ktorý prechádzajú všetky údaje, pričom tieto údaje sú šifrované, čo zabezpečuje ich ochranu pred tretími stranami, ako sú hackeri, poskytovatelia internetových služieb (ISP) či vládne služby. VPN presmerujú vašu komunikáciu, napríklad vyhľadávanie a sťahovanie z internetu, cez server VPN a účinne maskujú vašu IP adresu, aby vaše online návyky, ako je prehliadanie webu a iné aktivity, zostali skryté pred zvedavými pohľadmi. Siete VPN tak okrem iného pomôžu chrániť vaše osobné údaje, zlepšiť ochranu vášho súkromia a zaistiť bezpečnosť aj pri pripojení cez potenciálne rizikové verejné siete Wi‑Fi. VPN maskuje vašu IP adresu a môže ju nahradiť inou, čím vám umožní tváriť sa, že sa pripájate z iného miesta na svete.

Prostredníctvom VPN sa dá zaistiť napríklad pripojenie notebookov pracovníkov pripojených kdekoľvek na internete do firemného intranetu. Na prepojenie je potrebný VPN server, ku ktorému sa pripájajú klientske zariadenia. Klient VPN vašu komunikáciu na internete zašifruje a zabezpečeným tunelom ju odošle z vášho zariadenia (počítač, tablet, smartfón atď.) na server VPN. Server následne komunikáciu dešifruje a odošle ju na webový server, na ktorý sa snažíte dostať. Keď webový server odošle údaje späť do vášho počítača, proces sa zopakuje, ale v opačnom poradí. VPN skryje vašu skutočnú IP adresu a priradí vám novú IP adresu servera VPN. Týmto spôsobom je vaše umiestnenie skryté a vaša online aktivita je anonymná. VPN server v podstate plní funkciu sieťovej brány.

VPN je populárne nielen medzi firemnými, ale aj medzi bežnými používateľmi. Umožňuje im bezpečné a anonymné pripojenie aj na nezabezpečených verejných sieťach Wi-Fi. Z nezabezpečených sietí môžu poskytovatelia pripojenia, prípadne hackeri získavať dáta o tom, aké stránky používatelia navštevujú, prípadne aké prístupové mená a heslá používajú. Ak sa pripájate na verejné siete Wi-Fi v kaviarňach, hoteloch alebo na letiskách, je VPN takmer nevyhnutnosť. Tieto siete sú často nezabezpečené, a preto sú zraniteľné útokmi. Útočníci môžu tieto siete, prípadne falošné Wi‑Fi hotspoty, ktoré vytvoria, používať na zachytávanie vašej aktivity pri prehliadaní a na krádež prihlasovacích údajov k účtom či iných citlivých informácií. Šifrovaním internetovej komunikácie VPN zabezpečí vaše pripojenie a zabráni zachytávaniu vašich údajov. Keďže sieť VPN vytvára šifrovaný tunel medzi vaším zariadením a digitálnou cieľovou destináciou, zaručuje bezpečné zdieľanie citlivých súborov s tretími stranami. Sieť VPN takisto znižuje pravdepodobnosť prevzatia kontroly nad reláciou, ku ktorému dochádza, keď hackeri ukradnú vaše ID relácie a prihlásia sa na webové stránky pod vaším menom. Funkcie šifrovania komunikácie vo vašej sieti VPN zabezpečujú, že údaje o vašej karte sú pri platbách online v bezpečí. Sieť VPN vás však neochráni pred odovzdaním vašich finančných informácií podvodným webom – s tým vám pomôže komplexný bezpečnostný softvér.

VPN sa používajú aj na predstieranie inej geografickej polohy, napríklad ak pre danú fyzickú lokalitu nie sú dostupné niektoré služby, ako je streamovanie televíznych programov a podobne.

Funkciu VPN majú zabudovanú aj niektoré prehliadače. Zvyčajne ju nájdete v nastaveniach súkromia a zabezpečenia. Pri aktivácii sa riaďte pokynmi na obrazovke. Nezabudnite však, že tento typ siete VPN chráni len aktivity v prehliadači. Ak chcete chrániť všetku komunikáciu, samostatná služba VPN je lepšia voľba, pretože siete VPN cez prehliadač môžu mať určité obmedzenia, napríklad nižšiu rýchlosť, či máte na výber menší počet serverov. Niektoré siete VPN ponúkajú funkcie, ako sú blokovače reklám, ktoré chránia pred škodlivými reklamami. Služba VPN sama osebe nezastaví hrozby, ako je malvér, ale ak budete používať sieť VPN, ktorá je súčasťou bezpečnostného softvéru, znížite riziko, že niekto prevezme kontrolu nad vaším účtom v dôsledku kompromitácie malvérom.

VPN – tak ako napokon každá technológia – má aj nevýhody. Predovšetkým je to nižšia rýchlosť komunikácie, pretože údaje musia prejsť cez server VPN. Spomalenie sa môže líšiť v závislosti od zaťaženia servera VPN, vzdialenosti od servera a kvality služby VPN. Niektoré služby môžu ponúkať len niekoľko serverov VPN na výber, čo môže mať vplyv na použiteľnosť, spoľahlivosť a kvalitu služieb. Obmedzený počet serverov môže viesť k ich preťaženiu, čo má za následok zníženie rýchlosti a časté prerušenia spojenia.

Alfou a omegou bezpečnosti VPN je dôveryhodný poskytovateľ. Nie všetci poskytovatelia ponúkajú rovnako kvalitné šifrovanie a bezpečnostné služby s pridanou hodnotou. Niektoré VPN môžu dokonca predstavovať riziko pre vašu bezpečnosť a súkromie, napríklad zaznamenávajú vašu aktivitu, odovzdávajú vaše údaje tretím stranám alebo sú zraniteľné hackerskými útokmi.

Pri výbere poskytovateľa VPN uprednostnite službu, ktorá používa silný šifrovací algoritmus, napríklad šifrovanie AES-256. Pri zvažovaní platenej alebo bezplatnej služby si treba uvedomiť, že ak je pre vás niečo zadarmo, predmetom obchodovania ste vy, presnejšie povedané, vaše údaje. Niektoré bezplatné služby VPN môžu zhromažďovať vaše osobné údaje a predávať ich tretím stranám. Ak vám záleží na ochrane súkromia, zistite, aké údaje o vašej internetovej aktivite uchováva poskytovateľ služby VPN. Hľadajte takú službu, ktorá sa riadi politikou nezaznamenávania informácií. Možno sa oplatí overiť aj to, v ktorej krajine/jurisdikcii sa poskytovateľ nachádza. Niektoré vlády totiž môžu mať prístup k údajom zákazníkov využívajúcich služby VPN.

V podmienkach poskytovania služby pravdepodobne zistíte, že spoľahlivosť a rýchlosť/šírka pásma nie sú dostatočné, najmä na určité aktivity, ako je hranie hier. Platené služby často ponúkajú lepšiu celkovú kvalitu. Hľadajte službu, ktorá ponúka neobmedzenú šírku pásma. Čím viac serverov poskytovateľ služby VPN ponúka, tým väčšiu flexibilitu máte pri výbere servera, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Siete VPN môžu podporovať jeden alebo viacero protokolov vrátane OpenVPN, WireGuard, IKEv2/IPSec alebo SSTP. Vyberte si OpenVPN, ktorý sa všeobecne považuje za najlepší protokol z hľadiska rýchlosti a bezpečnosti. Dôležitá je nielen kvalita a bezpečnosť služby, ale aj technická podpora. Prečítajte si online recenzie, aby ste zistili, aká dobrá je technická podpora v prípade, že sa niečo pokazí.

Pri hľadaní dôveryhodného poskytovateľa vám možno pomôže informácia, že pripojenie VPN ponúka aj firma ESET, etablovaná v oblasti bezpečnostných riešení.

Úvodný obr. zdroj: Madskip (pixabay.com)

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať