S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Bezpečnostné novinky a tipy

Archív NXT
0

Bezpečnostné firmy vyvíjajúce antivírusový softvér majú bežne v ponuke špeciálnu edíciu programov, ktorá obsahuje zálohovanie na ich bezpečné úložisko. Bežnou praxou sa pomaly stáva sprístupňovanie chráneného priestoru aj bez zakúpenia vybranej aplikácie (zväčša najvyššej verzie, označovanej ako Total Security).

Ako novinka na trhu sa objavil program Norton Zone. Symantec už má aplikáciu na zálohovanie s názvom Norton Online Backup, ale nová aplikácia prináša rozšírené možnosti zdieľania a podobá sa viac na klasický cloudový priestor, aký nájdeme v iných službách, než na špeciálnu zálohovaciu aplikáciu. Pred použitím si treba vytvoriť účet Norton Account, použiť môžete aj ten, ktorý ste už získali používaním iného programu od tohto výrobcu. Po nainštalovaní programu bude bežať na hlavnom paneli aplikácia, podobne ako napríklad pri službe Dropbox, a bude signalizovať synchronizáciu dát. Využiť sa dá aj webové rozhranie, ktoré zobrazuje nahraté súbory a umožňuje vytváranie nových adresárov a kopírovanie alebo presúvanie medzi adresármi v službe. To možno robiť aj na lokálnom obraze priečinka na pevnom disku počítača. Všetky zmeny sa okamžite obojstranne premietnu. Služba je zadarmo a poskytuje priestor 5 GB.

NortonZone.png

Služba Norton Zone na ukladanie a zdieľanie obsahu

Kaspersky Internet Security 2013

Nová verzia známeho softvéru na ochranu v digitálnom svete má komplexne riešenú ochranu pre používateľov, ktorí chcú pokryť všetky kritické oblasti zabezpečenia na internete. Pozreli sme sa na túto verziu detailnejšie. Zmena oproti predošlým verziám je citeľná hneď počas inštalácie. Nepotrebujete nič nastavovať, program sa nainštaluje takmer automaticky.

Kaspersky2013.png

Hlavné okno programu Kaspersky Internet Security 2013

Pre začiatočníka môže byť prekvapením blokovanie sieťových zariadení. Je síce fajn, že vzhľadom na bezpečnosť sa aplikácia snaží neveriť každej sieti, no používateľ by mohol dostať možnosť sieť identifikovať. Manuálne treba upraviť verejnú sieť Wi-Fi (v našom počítači označenú ako pracovnú, teda aj OS Windows ju vníma s patričným nastavením oprávnení) na dôveryhodnú. Je to detail, ale začiatočníkom zrazu prestane fungovať prístup na externý disk v LAN alebo k tlačiarni.

Novinky a zlepšenia

Nakupovanie na internete sa zrejme vníma ako najviac rizikové, a preto výrobca integroval špeciálnu funkciu s názvom Safe Money. Tá pri každom nákupe on-line skontroluje, či obchodník je ten, za ktorého sa vydáva, a porovná aj adresu lokality WWW s adresou vo svojej databáze. Zabráni sa tak nakupovaniu a zadávaniu údajov na podvrhnutej stránke. Zároveň skontroluje platný certifikát webovej lokality a prehľadáva aj operačný systém na zraniteľnosti, ktoré by sa mohli využiť pri on-line nakupovaní. Ďalšia funkcia je Secure Keyboard vo forme virtuálnej klávesnice, ktorá má za cieľ ochrániť pred aplikáciami sledujúcimi stlačenie klávesov. Majitelia počítačov s dotykovým displejom ocenia lepšie zadávanie údajov na bezpečné prihlasovanie. Klávesnica sa zobrazuje automaticky pri bankových aplikáciách na webe a definovať môžete vlastné weby, keby sa nezobrazila automaticky. Takisto sa dá zvoliť jej zobrazovanie pri použití e-mailových služieb alebo na stránkach sociálnych sietí. Pre tých, ktorí mali staršie verzie, bude znamenať príjemnú zmenu optimalizácia sťahovania aktualizačných definícií. Nielenže zrýchlenie je badateľné na prvý pohľad, ale súbory sú aj menšie.

KIS_blokovanie.png

Blokovanie nebezpečnej stránky po štandardnom nastavení - na zmenu blokovaných oblastí treba upraviť nastavenia programu

Program obsahuje antispamový modul, firewall a zlepšenú rodičovskú ochranu. Definovať možno čas, ktorý bude môcť používateľ stráviť na internete, ale aj čas používania počítača. V tabuľkovom rozvrhnutí týždňa vyberáte povolené časy. Vybrať sa dajú aj programy a webové stránky, ku ktorým bude mať používateľ prístup. Zablokovať môžete napríklad sťahovanie videa a hudby, prípadne iného typu obsahu. V rámci monitorovania aktivít možno nastaviť sledovanie kľúčových slov.

Pokročilým používateľom sa bude páčiť veľká zásoba funkcií s možnosťou prispôsobenia podľa vlastných požiadaviek. Je tu napríklad možnosť pozdržať štart hlavných modulov aplikácie až po kompletnom zavedení systému, no je to na úkor bezpečnosti. Štandardne sa ochranné moduly zavádzajú pred štartom služieb operačného systému. Na rozdiel od iných aplikácií sme ocenili detailné prispôsobenie herného profilu. Vypnúť sa dajú nielen hlásenia, ale aj aktualizácie a plánované úlohy kontroly. Pri udalostiach je dobre využiteľné plánovanie. Automaticky môžete nechať v pravidelných intervaloch preveriť systém na zraniteľnosti a v inom časovom intervale zase vykonávať kontrolu vybraných adresárov alebo kompletne celého disku.

KSN

Softvér je neustále napojený na webovú službu Kaspersky Security Network. Ide o cloudovú službu, z ktorej získava informácie o hrozbách a identifikuje riziká na základe zdieľania informácií medzi analytickými servermi a používateľskými počítačmi s týmto programom.

Hodnotenie:

Nadštandardná výbava, zosilnená ochrana pri on-line nákupoch a bankingu, inteligentné plánovanie úloh

Link: www.kaspersky.sk
Cena: 55,95 EUR

Internetová bezpečnosť

Riziko pri pohybe na internete je rovnaké alebo v niektorých prípadoch väčšie ako mimo virtuálnej reality. Antivírusové firmy v posledných mesiacoch kladú dôraz na čo najväčšiu informovanosť používateľov, pretože mať antivírusový systém nestačí. Prinášame rady a tipy, ako sa na internete správať, aby sme minimalizovali riziko.

Prvá vec a zásadný paradox, ktorý si mnohí z nás ani veľmi neuvedomujú, je absencia bariér. Keď nás na ulici osloví cudzí človek, máme zábranu začať sa s ním rozprávať o čomkoľvek. Na internete cez rôzne četovacie služby rozoberáme veci, ktoré o nás nevedia ani blízki, a to s úplne cudzím človekom. Je zaujímavé, ako z nás opadnú zábrany, keď sa nevidíme tvárou v tvár. Psychologický efekt tohto počinu je taký hlboký, že začnete byť nepohodlní pre ľudí, ktorí majú pre svoju vlastnú neznalosť pocit úplnej internetovej anonymity. Ak nezdieľate všetko a všade, nie ste pre nich zaujímaví. Našťastie ani pre záškodnícke skupiny. Tie totiž na základe zozbieraných dát vytvárajú falošné identity. A nie je to situácia len „zo sveta". Pár prípadov, keď sa školáci bavili na vytvorení falošného účtu na Facebooku, bolo už aj u nás. Ako sa teda brániť? Jedno z riešení je mať v najznámejších službách svoj účet, aby ste mali prístup k dianiu okolo ostatných používateľov. Ľahko tak odhalíte, ak niekto bez vášho vedomia zverejnil neželané fotografie a ešte vás na nich aj označil.

Problémom býva aj správna identifikácia používateľov zo skutočného sveta. Iste poznáte tzv. contatcs hunterov, teda lovcov kontaktov. Čím viac, tým lepšie :-). V ideálnom prípade je vhodné pridávať do zoznamu spolupracovníkov alebo priateľov len osoby, ktoré už poznáme z osobného styku a vieme, ako vyzerajú. Potom je identifikácia podľa fotky dostačujúca.

Na internet dávajte len to, čo vás nemusí mrzieť ani o pár rokov. Je bežné, že si váš zamestnávateľ pozrie informácie zverejnené na internete vo vašom profile.

Citlivé informácie

Rada znie: nedávať na internet čísla kreditných kariet, heslá ani iné osobné údaje. Ako sa však vyznať v spleti stránok a služieb, ktoré pýtajú číslo vašej platobnej karty? My odporúčame zachovať nasledujúcu postupnosť.

Majte nainštalovaný antivírusový softvér. Ten za vás vyrieši oblasti, kde nie ste schopní reagovať. Bežne sa stretávame s tým, že navštívime stránku a zobrazí sa upozornenie o zablokovanom skripte snažiacom sa nainštalovať do prehliadača nejaký doplnok. Toto je vec, ktorá sa deje na pozadí a počítače tu majú jednoznačne navrch. Na toto je bezpečnostný softvér dobrý.

Ďalšia oblasť, kde ho využijete, je primárna ochrana pred napadnutím prehliadača. Už pár rokov obsahujú browsery ochranu proti XSS (Cross Site Scriptingu) na podvrhnutie kódu cez chybu v bezpečnostnej aplikácii. Aj nelegálna banka sa môže tváriť v prehliadači korektne, ak je prehliadač nejakým kódom zdiskreditovaný. Práve preto je tu bezpečnostný softvér, aby odhalil škodlivé skripty snažiace sa vkradnúť do vášho počítača.

Porovnávajte reálny svet s virtuálnou realitou. Verte, že nielen starší ľudia alebo ľudia, ktorí sa v problematike bezpečnosti vyznajú menej, majú občas problém identifikovať korektné správy. ESET zachytil podvrhnutý e-mail vydávajúci sa oficiálnu správu z Daňového úradu SR. Spisovná slovenčina a obdobie pred platením daní môže vskutku otupiť ostražitosť používateľov. Kliknutím na link sa nedostanete k softvéru na vygenerovanie unikátneho čísla pre každý daňový subjekt, ale stiahnete si trójskeho koňa Win32/Sazoora.A, určeného na zber informácií z internetových prehliadačov. A teraz k porovnávaniu. Posielajú štátne inštitúcie dôležité informácie e-mailom? Skontrolovali ste digitálny podpis? Na pohľad sa zobrazí, že je správa podpísaná, ale e-mailová adresa nemá ani len správnu doménu @drsr. Navyše iste mnohí poznáte, že oficiálne dokumenty vám ani na žiadosť neprídu na korešpondenčnú adresu, ale na adresu trvalého pobytu, aj to ako zásielka „do vlastných rúk".

Pri zadávaní hesla do služieb alebo stránok, ktorým ešte nedôverujete, odporúčame voliť iné heslo než to, ktoré máte už v osvedčených a používaných službách.

ESET_danovy_trojsky_kon.jpg

Ukážka podvodného e-mailu s linkom na trójskeho koňa. Zdroj: ESET

Verdikt PC REVUE

Problematika bezpečnosti je komplexná a pri čo i len trochu rozumnej úvahe každý zistí, že antivírusový softvér potrebuje. Cielené útoky za posledné mesiace poukazujú na fakt, že nielen veľké spoločnosti, ale v čoraz väčšej miere aj domáci používatelia tvoria cieľové oblasti útokov škodlivého softvéru. Aby toho nebolo málo, na internete sú ešte stovky programov vydávajúcich sa za legitímny softvér na zabezpečenie počítača a oklamať sa môže nechať aj skúsenejší používateľ. Na našom Virtual DVD však nájdete každý mesiac preverený bezpečnostný softvér ESET Smart Security 6 alebo ESET NOD32 Antivirus 6. Aktuálne pridávame aj Kaspersky Internet Security 2013, ktorý má nevšedné vlastnosti a funkcie pri zabezpečení počítača. Pozor však na vlastnú konfiguráciu a najmä odblokovanie sieťového zdieľania po inštalácii.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať