ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Canon 70-300mm: Teleobjektív s LCD displejom

0

Na novom teleobjektíve strednej triedy od Canonu s úplným označením Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II Nano USM  vás okamžite upúta LCD displej, takže aj my sme sa najskôr zamerali na tento inovatívny prvok, až potom sme sa pustili do podrobnejšieho testovania optických vlastností objektívu. Objektív je výborný na fotografovanie prírody, športu a napriek nie úplne ideálnej svetelnosti aj na portréty.

Prvý objektív s displejom

Konečne to niekoho napadlo. Taká bola naša prvá reakcia pri pohľade na grafický LCD displej, ktorý nahradil klasické stupnice ukazovateľa zaostrenia s rotujúcimi prstencami pod priehľadným krytom. Takéto riešenie má vlastne iba samé výhody.  Displej sa pomocou tlačidla Mode dá prepnúť do troch zobrazovacích režimov. V prvom sa zobrazuje aktuálne nastavená ohnisková vzdialenosť. Ocenia to hlavne majitelia zrkadloviek so snímačom APS-C, pretože ohnisková vzdialenosť sa zobrazuje po prepočítaní crop faktorom. Pre APS-C je to 112 – 480 mm. Hodnota sa nezobrazuje ako meniace sa číslo, ale ako posuvný rad hodnôt, presne tak ako sa zobrazuje na otáčajúcej sa stupnici.   Oveľa užitočnejšia je stupnica vzdialenosti, na ktorú je zaostrené, doplnená o pomocnú stupnicu ukazujúcu rozsah hĺbky ostrosti pre jednotlivé clony. Napríklad na krátkom konci pri nastavenej ohniskovej vzdialenosti 70 mm zistíme, že pre clonu 8 je pri zaostrení na 3 m rozsah hĺbky ostrosti od 2,7 do 4 m. Po zmene ohniskovej vzdialenosti na 135 mm sa tento rozsah zúži na interval od 2,9 po 3,2 m.


Stupnica hĺbky ostrosti pre ohniskovú vzdialenosť 70 mm

Stupnica má dve zrkadlovo symetrické časti a jej stred je v bode, oproti ktorému sa nastavuje, alebo v tomto prípade zobrazuje vzdialenosť, na ktorú je objektív zaostrený. Na obidvoch stranách symetrickej stupnice sú hodnoty clony vymedzujúce hĺbku ostrosti. Na túto funkciu sú fotografi  zvyknutí z klasických objektívov. Stupnicu intervalu  hĺbky ostrosti v závislosti od nastavenej vzdialenosti zaostrenia nájdete väčšinou na objektívoch s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, len zriedkavejšie na niektorých zoomových objektívoch. Namiesto rysiek zodpovedajúcich clonovým číslam sú však na tejto stupnici krivky, pre väčšiu názornosť farebne odlíšené.

Tretí mód pomocou grafických prvkov indikuje fungovanie stabilizátora v obidvoch osiach.

Zjednodušenie mechanickej konštrukcie a nahradenie mechanického prvku elektronickým v praxi znamená aj vyššiu spoľahlivosť. Nevieme posúdiť, ako je objektív konštruovaný vnútri, ale absencia krúžku so stupnicou zmenšila hmotnosť sústavy, ktorú pohonný mechanizmus musel uvádzať do chodu a prekonávať jej zotrvačnosť, takže je pri tom istom výkone rýchlejší.

Konštrukcia a optické vlastnosti

Objektív je z plastu, konštrukcia je precízna, bajonet na uchytenie k telu fotoaparátu je kovový. Dobrý kompromis v prospech ceny a hmotnosti. Samozrejme, od plastového neutesneného tela nemôžete očakávať mechanickú a poveternostnú odolnosť, akú má  „L-kový“ objektív Canon EF 70-300mm F4-5.6 L IS USM s rovnakými parametrami, no za takmer trojnásobnú cenu. Napriek tomu, že objektív nemá tendenciu sám sa vysúvať ani v polohe, keď ho nasmerujete zvislo nadol, má aretovacie tlačidlo, ktorým ho zafixujete v polohe ohniskovej vzdialenosti 70 mm. 

Červená bodka označujúca polohu nasúvania bajonetu prezrádza, že objektív je vhodný aj pre formát full frame. Rozsah svetelnosti  f/4-5.6  naznačuje scenáre fotenia za dobrých svetelných podmienok, profesionáli na reportáže uprednostnia typ so svetelnosťou f/2,8.  Veľmi kvalitná stabilizácia obrazu zaistí, že aj z ruky udržíte aj pomerne dlhé expozičné časy aj pri dlhšej ohniskovej vzdialenosti. Výrobca tvrdí, že môžete využívať rýchlosť uzávierky, ktorá je o 4 úrovne nižšia v porovnaní s hodnotou, ktorú by ste inak museli použiť na zaistenie ostrého záberu. Môžeme potvrdiť. Bolo skôr pravidlom než výnimkou, že sa nám podarilo udržať 300 mm aj pri časoch 1/50 s či dokonca 1/30 s, takže sa tento objektív zdanlivo vyrovná typu so svetelnosťou f/2,8. Nevyrovná. Stabilizátor vám umožní udržať dlhší expozičný čas, no pri takomto čase pohybujúce sa objekty nemusia byť zachytené ostro. Najnižšia vzdialenosť zaostrenia je 1,2 m.

Praktické skúsenosti

Testovaný objektív je druhý produkt Canonu využívajúci veľmi rýchle zaostrovanie technológiou nano USM. Nehlučný zaostrovací systém dokáže presne a spoľahlivo sledovať aj pomerne rýchlo sa pohybujúce objekty, takže fotenie športu je bezproblémové. Aj pri nakrúcaní videa je nano USM v kombinácii s technológiou snímača Canon Dual Pixel skvelá voľba. Hravo si poradí nielen so sledovaním pohyblivého cieľa, ale dobre preostruje aj pri švenkovaní. Mimochodom, Canon veľmi správne neimplementoval konektor na pripojenie adaptéra  PZ-E1 na plynulé zoomovanie. Zoom v rozsahu 70 – 300 mm je dobrý možno na to, aby divákom pri pozeraní videa prišlo zle. Naproti tomu informácia o aktuál­nom rozsahu hĺbky ostrosti je vynikajúca pomôcka aj pri nakrúcaní videa pomocou živého náhľadu pri ručnom zaostrovaní a manuálnom nastavení. Jediným pohľadom dokážete skontrolovať vzdialenosť zaostrenia a hĺbku ostrosti pri rôznych nastaveniach clony.

Po niekoľkých desiatkach skúšobných fotografií môžeme konštatovať výbornú ostrosť na celej ploche a vynikajúcu ostrosť v strede. UD optické prvky účinne redukujú chromatickú aberáciu na kontrastných prechodoch a prispievajú k zachovaniu vysokého rozlíšenia v celom rozsahu zoomu. Objektív sme testovali na zrkadlovke APS-C Canon EOS 80D, takže nevieme posúdiť ostrosť a iné optické vlastnosti na okrajoch plného formátu. Bolo by zaujímavé porovnať ostrosť a bokeh s L-kovým  modelom EF 70-300mm F4-5.6 L IS USM, no nemali sme ho k dispozícii. Preto sme porovnávali s iným  objektívom L, starším EF 24-70mm f/2.8L  USM. Na obidvoch sme nastavili ohniskovú vzdia­lenosť 70 mm a clonu f/4. Bokeh je krásny ­medový a neskresľuje tvary okrúhlych rozostrených plôch. Hlavnú zásluhu na pekne rozostrenom pozadí má 9-lamelová kruhová clona.

Vzhľadom na prijateľnú cenu je objektív vhodný predovšetkým pre pokročilých amatérov, optické vlastnosti sú o niekoľko tried lepšie než pri lacných „základných“ teleobjektívoch, takže dávame na zváženie aj začiatočníkom, či neinvestovať radšej do kvalitnejšieho skla. Užitočné informácie na displeji  budú bonusom.

Parametre:

• Ohnisková vzdialenosť  70 – 300 mm, svetelnosť f/4-5.6; optická sústava: 17 prvkov v 12 skupinách, 9-lamelová clona, zorný uhol (horiz., vert., diag.): 29° – 6° 50', 19° 30' – 4° 35', 34° – 8° 15'; 4-kroková stabilizácia obrazu, zaostrovanie nano USM; rozmery (priemer × dĺžka): 80 × 145,5 mm, hmotnosť 710 g

• Cena: 529 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, veľmi rýchle zaostrovanie, excelentná ostrosť v strede obrazu, výborná kresba v rohoch, výborný stabilizátor
- Plastové telo

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať