Canon EOS 6D: Starý, dobrý a lacný full frame
Možno sa vám titulok bude zdať trochu pritiahnutý za vlasy, ale všetko, čo vyjadruje, je pravda. Canon EOS 6D rozhodne nepatrí k novinkám. Uvedený bol už na výstave Photokina v roku 2012, ale dodnes je to jedna z najlacnejších full frame zrkadloviek na trhu. Aj na žiadosť niektorých čitateľov sme sa preto rozhodli otestovať jeho kvality a odpovedať na otázku, či má zmysel jeho nákup. Canon EOS 6D bol už pri svojom uvedení prezentovaný ako prístroj, ktorý má priblížiť full frame (teda fotoaparáty so snímačom s veľkosťou filmového 35 mm políčka) prístroje hlavne hobby fotografom a začínajúcim profesionálom vďaka prijateľnej cene, ale pri zachovaní kvality vyšších modelov. Full frame snímače majú totiž oproti tým menším, napríklad formátu APS-C, viacero špecifických vlastností a výhod. Vďaka väčšej ploche snímača sú väčšie aj jednotlivé fotocitlivé body a vďaka tomu prístroj umožňuje používať vyššiu citlivosť snímača pri zachovaní maximálneho množstva detailov a veľmi nízkej hladiny obrazového šumu. Preto je aj kvalita farieb v horších svetelných podmienkach podstatne lepšia. Ďalšia výhoda je menšia hĺbka ostrosti, takže fotografovi umožňuje precíznejšiu prácu s touto veličinou a dosiahnutie lepších výsledkov. Veľký snímač je však drahší a mechanika okolo neho musí byť precíznejšia, keďže každú prípadnú nepresnosť tu hneď vidieť. Aby mohol byť prístroj lacnejší, muselo sa, samozrejme, pristúpiť k niektorým kompromisom, našťastie ich však nie je až tak veľa.
Prístroj používa snímač full frame s rozlíšením 20,2 Mpx a 11-bodový ostriaci systém s jedným stredovým krížovým ostriacim bodom. Konštrukcia tela je pevná a ľahká, má menšie rozmery oproti 5D mark IV a vrchná časť tela je z polykarbonátu namiesto horčíka, ako je to pri vyšších modeloch. Napriek tomu si však zachováva utesnenie proti prachu a kvapkajúcej vode. Ergonómia je výborná, prístroj sa vďaka výraznému gripu veľmi dobre drží v ruke. K jednoduchému a komfortnému ovládaniu prispieva aj premyslené rozmiestnenie ovládacích prvkov, ktoré sú zväčša umiestnené na pravej strane, takže počas fotenia ľavou rukou môžete prístroj iba pridŕžať a všetko ovládanie je vpravo. Navrchu nájdete tlačidlá jednotlivých parametrov a roller na ich zmenu. Oproti vyšším modelom sú tlačidlá jednoúčelové a nemožno im priradiť iné funkcie. Ovládanie základných funkcií je možné aj cez zadný displej pomocou rýchleho menu. Na zadnej strane nájdete ešte niekoľko tlačidiel a združený ovládač s osemsmerovým kurzorovým ovládačom s potvrdzovacím stredom a otočným vonkajším prstencom. Joystick by ste tu však hľadali márne. Vľavo je umiestnený prepínač režimov s aretačným tlačidlom, hlavný vypínač a pod ním tlačidlá Menu a Info. Menu je v podstate rovnaké ako pri iných modeloch Canon, čo je, samozrejme, výhoda.
Napriek iba 11 zaostrovacím bodom nieje problém ani s takýmito scénami. ISO 8000, 1/1250s, F4.0
ISO 100, 1/500s, F6,3
Prístroj nemá vstavaný blesk, nájdete tu však koľajnice na externý blesk a vo výbave je aj GPS, Wi-Fi. To je zaujímavá výbava hlavne pre fotografov, ktorí veľa cestujú. Hľadáčik používa kvalitný optický hranol, jeho pokrytie je 97 %. Pre profesionála by to mohol byť trochu problém, ale nie je to nič, s čím by sa nedalo žiť, a v prípade potreby možno použiť živý náhľad. Uspokojiť sa musíte aj s jedným slotom na kartu SD. Je však pravda, že od uvedenia prístroja cena kariet pomerne výrazne klesla, takže nie je problém používať veľké 64 alebo 128 GB modely. Podporovaný je iba štandard UHS-I. O spracovanie obrazu sa stará procesor Digic 5+. Fotoaparát umožňuje sériové snímanie rýchlosťou 4,5 sn./s. Základná citlivosť je v rozsahu ISO 100 – 25 600, je však rozšíriteľná až na ISO 50 – 102 400. Režim videa podporuje maximálne rozlíšenie 1080 25/30p. Video sa ukladá vo formáte H.264/AVC s kontajnerom MOV s dátovým tokom 30 Mb/s, s kompresiou Long GOP alebo 60 Mb/s s kompresiou All Intra. Kvalita videa je síce slušná, žiaľ, maximum 30p pri full HD videu je dnes už predsa len trochu málo, väčší problém však je ten, že prístroj nevie počas snímania videa preostriť, takže ak je to potrebné, dá sa to urobiť jedine ručne.
Ovládacie prvky sú umiestnené všetky PO PRAVEJ RUKE
Fotoaparát nemá vstavaný blesk
Na video by sme si teda tento model rozhodne nekupovali. Iná otázka je však fotenie, čo je hlavný účel tohto prístroja. My sme na test mali k dispozícii štvoricu výborných objektívov: EF24-70mm f/4L IS USM, EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM, EF11-24mm f/4L USM a EF40mm f/2.8 STM. Vzhľadom na to, že fotoaparát primárne nie je určený na fotenie športových aktivít pre malý počet ostriacich bodov, vyskúšali sme aj takéto aktivity, aby sme presvedčili, čo je na tom pravdy. Fotili sme preto napríklad na tanečnej súťaži pri pódiovom osvetlení alebo na súťaži bezmotorových lietadiel. Musíme uznať, že EOS 6D z nášho testovania vyšiel so cťou a vo všetkých situáciách si dokázal bravúrne poradiť. Pochopiteľne, Achillova päta je v tomto prípade sledovanie pohybu, takže zábery približujúceho či vzďaľujúceho sa objektu spôsobujú problém a potrebujete cvik na ich zvládnutie. Prekvapili nás však možnosti fotoaparátu práve pri fotení tanečnej súťaže. Tu na zachytenie pohybu potrebujete nasadiť krátke expozičné časy, čo sa bije s nedostatkom svetla. Používali sme preto až ISO 8000, aby fotografie neboli pohybovo rozmazané. Zaujímavé je, že ani pri tejto hodnote vo fotografiách nenájdete rušivý šum. Na zaostrenie sme používali stredový bod, ktorý aj v takýchto náročných podmienkach fungoval veľmi dobre, z celej akcie sme mali úspešnosť zaostrenia viac ako 85 %, čo je v takomto prípade vynikajúca hodnota. Fotoaparát má dostatočný dynamický rozsah, takže aj za slnečných dní poskytne pekne prekreslené zábery s množstvom detailov. Farebné podanie je skôr neutrálne so živými farbami a vernými pleťovými tónmi. Pri fotení pristávajúcich lietadiel sme ocenili, že zaostrovanie pracovalo veľmi presne aj so 400 mm ohniskom a v zložitých podmienkach s protisvetlom. Kvalita fotiek znesie naozaj prísne kritériá a v ničom nezaostáva ani za drahšími modelmi. Pre fotografov, ktorí chcú vstúpiť do sveta full frame zrkadloviek, znamená tento model vynikajúcu voľbu. Rozhodne však nejde iba o nejakú hračku pre začiatočníkov. Fotoaparát určite nájde svoje miesto aj v ateliéroch, pri portrétnej či produktovej fotografii, na svadbách, koncertoch a podobných akciách. Pre profesionálov ide o výbornú voľbu do roly záložného stroja. Výhody snímača full frame sú zrejmé a za určité obmedzenia pri fotení akčných scén to určite stojí. Na športové fotenie sú skrátka určené iné prístroje. Čerešnička na torte je prítomnosť vstavaného GPS aj Wi-Fi. S týmito užitočnými doplnkami sa často nestretnete ani pri drahších prístrojoch. Wi-Fi tak môžete veľmi dobre použiť ako diaľkovú spúšť, prípadne na prenos fotografií z ciest, aby ste sa mohli pochváliť známym. Napriek tomu, že je Canon EOS 6D na trhu už takmer 5 rokov, patrí stále k modelom, ktoré majú čo ponúknuť, a pre ambicióznych mladých fotografov s obmedzenými finančnými prostriedkami to bude výborná voľba.
Parametre:
• Canon DSLR: digitálna zrkadlovka, kovové telo , vrchná časť z plastu – polykarbonát, fotoaparát utesnený proti prachu a stekajúcej vode, snímač CMOS full frame (36 × 24 mm), 20,2 Mpx, procesor Digic 5+, citlivosť snímača: ISO 100 – 25 600 (rozšíriteľné aj na hodnoty 50, 51 200 a 102 400), sekvenčné snímanie: 4 obr./s, rýchlosť uzávierky: 1/4000 – 30, video 1920 × 1080 do 30 obr./s, LCD displej 3", 1 040 000 bodov, 1× karta SD (1 slot), vstavaný modul GPS, vstavané rozhranie Wi-Fi, hmotnosť fotoaparátu: 770 g (telo)
• Cena: 1550 EUR (telo)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita výstupov, vybavenie, ovládanie, utesnená konštrukcia
- Archaický režim videa, bez priebežného zaostrovania
HODNOTENIE:
Foto: 100 %
Video: 50 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 87 %