ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: Canon EOS M5: Zrkadlovka bez zrkadla

0

Firmu Canon určite nemusíme nikomu predstavovať. Dosiaľ však jej meno najčastejšie evokovalo zrkadlovky. Časy sa však menia a nárast trhu s fotoaparátmi CSC (bezzrkadlovkami) nenecháva chladným ani tohto výrobcu. To dokazuje aj najnovší prírastok v jeho portfóliu EOS M5, ktorý po predstavení na minuloročnom veľtrhu IFA2016 prichádza konečne do predaja aj u nás.

Slovo konečne je tu namieste, pretože tento prístroj v minulom roku na veľtrhoch IFA aj Photokina budil veľkú pozornosť, a tak sme ho netrpezlivo očakávali. Po testovaní musíme povedať, že naše očakávania rozhodne nesklamal a väčšinu z nich dokonca prekonal. Prístroj nie je určený ako náhrada profesionálnych zrkadloviek, hoci veľa funkcií vie výborne zastúpiť. Z našich skúseností by sme ho videli ako vynikajúci doplnkový fotoaparát pre profesionálov pracujúcich so zrkadlovkami Canon, prípadne pre nadšených fotografov cestovateľov, ktorí si potrpia na špičkové fotografie z ciest, nemajú však možnosť (alebo ochotu) ťahať so sebou ťažké fotovybavenie. Prvej verzii nahráva adaptér, ktorý dokonca v čase nášho testovania Canon prikladal k prístroju, a možnosť použiť akýkoľvek z objektívov EF či EF-S. Takže popri tom, že na cestách môžete využívať výhody malých objektívov EF-M, v prípade potreby použijete ktorýkoľvek z obrovského množstva objektívov určených pre zrkadlovky Canon. To sa týka, samozrejme, aj systémových bleskov. EOS M5 prichádza s plastovým telom, túto skutočnosť sme si však vďaka kvalitnej konštrukcii ani neuvedomovali. Prístroj je veľmi dobre tvarovaný, s výrazným gripom, takže prirodzene sadne do ruky. Ovládacie prvky sú inšpirované zrkadlovkami strednej triedy, takže ak nejaký prístroj Canon používate, ihneď budete doma. Nebudete ukrátení ani o dvojicu otočných voličov na vrchnej strane so samostatným ovládačom korekcie.


Objektív EF-M22mm f/2 STM, ISO 200, 1/4000s f/2

Ovládanie sa nám dokonca zdalo praktickejšie ako na nie­ktorých zrkadlovkách. To najlepšie sa však ukrýva vnútri a treba povedať, že Canon tu naozaj nešetril. Vo výbave nájdete snímač APS-C CMOS s duálnymi pixelmi a s rozlíšením 24,2 Mpx (efektívne), ktorý pochádza zo zrkadlovky EOS 80D. Na čipe je teda matrica 7 × 7 ostriacich bodov, zabezpečujúcich fázové ostrenie. Obraz spracúva najnovšia generácia procesora DIGIC 7. Snímky tak možno ukladať vo formáte JPEG alebo 14-bitovom RAW. Citlivosť je nastaviteľná v rozsahu 100 – 25 600 ISO, pre video je limit 6400 ISO. Videorežim pracuje s rozlíšením 1080p 50 v kodeku H.264/AVC. Videosúbory používajú dátový tok 35 Mb/s s profilom High 4.2. V režime fotenia je k dispozícii iba stabilizácia v objektíve (ak je ňou vybavený), pri videu môžete využiť 5-osovú digitálnu stabilizáciu, ktorá dokáže v duálnom režime spolupracovať aj so stabilizátorom v objektíve. Vzhľadom na vysoké rozlíšenie snímača sa použitie stabilizácie nijako neprejaví na výslednom obraze. Na fotenie z malej vzdialenosti poslúži vstavaný blesk, vďaka sánkam však môžete použiť aj veľký systémový blesk. Blesk je synchronizovaný pri 1/200 s. Zaujímavá je však aj konektivita. Canon po novom do svojich modelov okrem Wi-Fi a NFC pridáva aj bluetooth vo verzii 4.1 LE (Low Energy) na trvalé pripojenie. Okrem smartfónu, ktorý takto môžete použiť ako diaľkovú spúšť (bez náhľadu), Canon počas nášho testu predstavil aj miniatúrny bluetoothový diaľkový ovládač. Zo vstupov tu nájdete bežné micro USB, micro HDMI a mikrofónový vstup. Hľadáčik typu OLED pracuje s veľmi slušným rozlíšením 2,36 Mpx. Dotykový LCD displej TFT s uhlopriečkou 3,2" má neobvyklý systém vyklápania, pomocou ktorého ho možno vyklopiť o 85° nahor a až o 180° nadol. Pokiaľ teda prístroj držíte v ruke, umožní vyfotiť či nafilmovať selfie, pri upevnení na statív však toto riešenie nevyhovuje. Dáta sa ukladajú na kartu SDXC, ktorá má vyhradený jeden slot.


Objektív EF-M22mm f/2 STM, ISO 1600, 1/60s f/2

My sme prístroj testovali aj vo veľmi náročných podmienkach výstaviska na veľtrhu ISE 2017 v Amsterdame. Všetky fotografie aj videá boli zaznamenané práve ním. K dispozícii sme mali objektívy Canon EF-M 22mm f/2 STM, Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, setový EF-M 18-150mm IS STM a EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM s Power Zoom nadstavbou PZ-E1, ktorý sme používali s adaptérom EF-EOS M. Naposledy menovaný objektív z radu EF-S je určený aj na filmovanie, prídavná nadstavba PZ-E1 umožňuje plynulé motorizované ovládanie zoomu. Ten sme na výstave používali najviac pre univerzálny rozsah zoomu a veľmi tichú mechaniku umožňujúcu kvalitné natáčanie videa. Najviac sme si však obľúbili pevný objektív 22 mm f/2. Ten vďaka miniatúrnym rozmerom umožňuje nosiť fotoaparát vo vrecku bundy. Zvolená ohnisková vzdialenosť je v prepočte 35 mm, takže je použiteľný aj pri fotení v interiéri, ale nie zas veľmi široký. Vzhľadom na výbornú svetelnosť a špičkovú kresbu s minimálnym skreslením sa nám osvedčil pri nočnom fotení mesta z ruky. Na použitie na dovolenke a street foto je ideálny a v podstate nemusíte nosiť žiadny ďalší. Veľmi zaujímavý je 28 mm f/3,5 objektív makro. Je unikátny tým, že pod prednou prírubou ukrýva prstenec s LED osvetlením. To je umiestnené v dvoch štvrťkruhových mesiačikoch okolo prednej šošovky. Pomocou špeciálneho tlačidla na objektíve možno svetlá zapnúť, meniť intenzitu v dvoch stupňoch alebo vybrať, že bude svietiť iba jedna strana. Objektív má režim super macro, v ktorom fotíte zo vzdialenosti asi 10 – 20 mm. Dajú sa tak vytvárať úchvatné makrozábery. Po prepnutí ho však môžete používať aj ako klasický 28 mm objektív (44,8 mm v prepočte na 35 mm film).


Zostava s objektívom EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM s Power Zoom nadstavbou PZ-E1, a adaptérom EF-EOS M

Fotenie sme si naozaj užívali. Prístroj má rýchle reakcie, zaostrovanie pracovalo veľmi dobre aj v horších svetelných podmienkach. Tu už však treba viac kontrolovať. Pri filmovaní sa nám osvedčilo sledovanie tváre. Vďaka tomu sa nám ani raz pri natáčaní interview nestalo, že by prístroj nevhodne preostril. Pritom sme natáčali bez prídavného svetla. Prístroj sme mali možnosť porovnať aj so zrkadlovkou EOS 80D a musíme konštatovať, že pri filmovaní sa nám viac osvedčil. Prístroje majú trochu rozdielne podanie videa. Obraz z 80D je subjektívne jasnejší a ostrejší, ale M5 viac pripomína obraz z kamier Cinema EOS a zdal sa nám na pozeranie príjemnejší. Navyše je tu nezanedbateľná výhoda v podobe hľadáčika, s ktorým si poradíte aj pri natáčaní za slnečného dňa. Jedinú výhradu sme mali k ovládaniu zvuku. Napriek tomu, že prístroj umožňuje ručné nastavenie úrovne zvuku, nemožno počas natáčania zobrazovať indikátory, takže nemáte kontrolu nad tým, čo sa nahráva. Považujeme to však skôr za chybu softvéru a predpokladáme, že tento nedostatok výrobca v najbližšej aktualizácii odstráni. Pri fotení sme ocenili malé rozmery a veľmi dobre vyriešené ovládanie. S objektívom 22 mm f/2 sme nemali problém fotiť z ruky v osvetlenom centre Amsterdamu. Do hodnoty ISO 3200 fotografie znesú veľmi prísne kritériá a hladina šumu je zanedbateľná. Túto vlastnosť sme na fotoaparáte asi oceňovali najviac. Pri zvyšovaní ISO šum, samozrejme, pribúda, ale ani 6400 ISO nie je nič tragické. Šum je navyše jemný, takže veľmi neruší. Batéria má pomerne slušnú výdrž, pri celodennej práci asi od 10:00 sme batériu menili okolo 16:00 hodiny. Pritom sme na výstavisku intenzívne fotili a natočili niekoľko rozhovorov. Batéria sa nabíja v externej nabíjačke a na deň fotenia si určite vystačíte s dvoma. 

Parametre:

• Snímač 24,2 Mpx CMOS (APS-C),rozsah citlivosti ISO 100 – 25 600, Dual Pixel CMOS AF, sériové snímanie 7 sn./s (až 9 sn./s s blokovaním AF), procesor DIGIC 7, video 1080p 50, 35 Mb/s, H.264/AVC, hľadáčik 2,36 Mpx, dotykový displej 3,2" LCD ClearView II (TFT) 1,6 Mpx, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, Bluetooth 4.1 LE, micro HDMI, micro USB, 3,5 mm jack mikrofón, úložisko 1× SDXC, kompatibilný s objektívmi EF-M, cez adaptér s EF a EF-S a bleskami Speedlite, rozmery (telo) 115,6 × 89,2 × 60,6 mm
• Cena: telo: 1102 EUR, s adaptérom EF-EOS M: 1139 EUR, EF-M 22mm f/2 STM: 219 EUR, EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM: 299 EUR,     EF-M 18-150mm IS STM: 469 EUR, EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM: 499 EUR, nadstavba PZ-E1: 139 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká kvalita výstupov, rýchlosť zaostrovania, ovládanie, kvalita spracovania
- Nepraktické umiestnenie tlačidla záznamu videa, pri filmovaní  nezobrazuje indikátory zvuku

HODNOTENIE:

Foto: 100 %
Video:  90 %
Výbava:  100 %
Ovládanie:  90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať