Casio Privia PX-860: Digitálne piano
Už v úvode recenzie prezradíme pointu, že prístroj navodzuje dojem akustického piana, nielen čo sa týka zvuku a vzhľadu, ale vďaka kladivkovej mechanike Hammer Action Keyboard je aj mechanická reakcia klávesov rovnaká ako pri klasickom piane. Otázku, prečo recenzujeme digitálne piano v technologickom magazíne, ktorý asi nepatrí medzi preferované časopisy umelcov, si položia len rodičia, ktorých deti sa neučia hrať na klavíri. Tým je zároveň naznačené aj primárne použitie prístroja. Privia PX-860 uspokojí aj náročnejšieho hráča, pričom mu v porovnaní s klasickým pianom poskytne niekoľko výhod, predovšetkým možnosť jednoduchého prevozu a pri hre so zníženou hlasitosťou, prípadne pri použití slúchadiel nerušíte ostatných členov rodiny ani susedov.
Ako funguje digitálny klavír
Najskôr vysvetlíme rozdiel medzi digitálnym klavírom a nástrojmi, ktoré sa označujú ako „klávesy“ či syntetizátor. Ak potrebujete nástroj na zábavu s množstvom rôznych funkcií, ktorý dokáže vydávať zvuk stoviek rôznych nástrojov, je pre vás vhodný syntetizátor. Na ilustráciu, CASIO CTK 3200 má dynamickú klaviatúru so 61 klávesmi, 400 zvukových registrov, 110 demoskladieb, 150 predprogramovaných rytmov... A to ide o model s cenou do 200 eur. No ak takýto nástroj kúpite na domáce cvičenia žiakovi hudobnej školy, po roku či dvoch narazíte na jeho limity a budete musieť kupovať piano, či už digitálne, alebo klasické akustické. Problémom nie je ani tak užšia klávesnica so 61 klávesmi, oktávy sa dajú posunúť a na trhu sú aj modely s plným rozsahom 88 klávesov, ako skôr odlišná reakcia klávesov pri hraní. Pokročilejšie syntetizátory síce majú úderovú dynamiku, takže čím energickejšie udriete na kláves, tým silnejší zvuk zaznie, ale plastové klávesy majú iné mechanické vlastnosti. Vyplýva to z princípu. Opíšeme, čo sa stane pri údere na kláves klasického klavíra (sledujte na schéme). Najskôr sa zo struny zdvihne takzvané dusidlo, krátka plstená lišta, ktorá bráni strune znieť. Len čo sa struna uvoľní, dopadne na ňu plstené kladivko a rozozvučí ju. Po dopade kladivko okamžite odskočí, jednak aby strunu netlmilo a aby mohlo podľa potreby udrieť znova. Keď hráč pustí kláves, dusidlo dopadne na strunu a utlmí ju. Na dokreslenie zložitosti pripomíname, že kladivko neudiera do jednej, ale do troch strún súčasne. Celý tento mechanizmus pre každý kláves má charakteristickú hybnosť. Naproti tomu pružne uložené klávesy syntetizátora dopadnú na senzor snímajúci len dynamiku úderu a pružinový mechanizmus ich vráti späť. Z tohto porovnania je jasné, prečo už mierne pokročilému klaviristovi syntetizátor nestačí. Naproti tomu digitálny klavír má takisto zjednodušenú kladivkovú mechaniku s tým rozdielom, že kladivká neudierajú do strún, ale senzorov, no ich mechanická reakcia je identická s akustickým klavírom.
Digitálne piano má podobne ako akustické tri pedále. Ľavý pedál, na modeli Casio označený „soft“, na akustickom piane posunie klaviatúru doprava, takže kladivko neudrie do všetkých troch strún, ale len do dvoch. Ich zvuk je preto slabší a inak zafarbený. Casio tento efekt verne simuluje. Pravý pedál ovláda dusidlá strún, všetky zdvihne, takže tóny môžu znieť dlhšie. Stredný pedál, nazvaný Sostenuto, funguje podobne ako pravý, takisto ovláda dusidlá, no nie všetky, iba tie, ktoré boli zdvihnuté v okamihu zošliapnutia pedála. Predlžuje tak dĺžku len tých tónov, ktoré zneli v momente zošliapnutia.
Dizajn a konštrukcia
Digitálne piano je dodávané v čiastočne rozobratom stave, zloženie podľa názorného návodu trvá asi 15 minút. Skladáte vlastne spodnú časť obsahujúcu lištu s pedálmi. Teleso piana sa dá od stojana ľahko oddeliť, pedále sú pripojené cez konektor. Takto čiastočne rozobraté ho na rozdiel od klasického piana preveziete prakticky v každom aute so sklopenými operadlami zadných sedadiel. My sme mali k dispozícii biely variant. Súčasťou dodávky je aj držiak na notové podklady a dve knihy s notovým zápisom výučbových a demonštračných skladieb. Ak nehráte, môžete klávesy prikryť zabudovaným posúvateľným vekom. Dizajnéri a konštruktéri si zrejme povedali, že tam, kde je k dispozícii 88 klávesov, netreba pridávať ďalšie, a tak okrem otočného prvku na ovládanie hlasitosti je na paneli digitálneho piana len 8 ďalších úzkych podlhovastých tlačidiel. Veľa funkcií sa aktivuje a ovláda pridržaním klávesu Function a zatlačením klávesu z klaviatúry. Alternatívne funkcie klaviatúry sú výstižne opísané, takže sa v tom rýchlo zorientujete. Hlavne pri výbere zo 60 predprogramovaných výučbových skladieb by sme uvítali aspoň dvojmiestny numerický displej, no chýbal nám len prvý deň, potom sme si ovládanie dokonale osvojili, takže dizajnéri si povedali, že na to nebudú do klasického dizajnu zabudovávať takýto – z ich pohľadu asi rušivý – elektronický prvok.
Funkcie a ich ovládanie
Zvukové registre okrem niekoľkých typov klavírov obsahujú aj elektrické piano, elektrický, klasický aj džezový organ, harpsichord, vibrafón a dva typy sláčikových registrov. Perfektne je vyriešené hranie pri odklopenom veku – aj na digitálnom klavíri jednoducho odklopíte veko, jednak tým zopnete spínač aktivujúci príslušnú funkciu a veko odkryje ďalšie otvory ozvučníc reproduktorov, kryté priezvučnou tkaninou. Funkcia Hall umožňuje simulovať dozvuk, ako keby ste hrali na akustickom piane v malej alebo veľkej koncertnej sále, kostolíku či katedrále. Nie je to len jednoduchý efekt ozveny ako na syntetizátoroch, ale signálové procesory vykúzlia takmer dokonalú ilúziu hrania vo veľkom priestore. Môžete nastaviť niekoľko dôležitých parametrov, napríklad rýchlosť reakcie kladivka, charakteristiku doznievania strún, a prispôsobiť tak správanie nástroja, aby čo najvernejšie napodobňovalo nástroj, ktorý hráč používa napríklad v hudobnej škole.
Pre milovníkov duetov vystačíte pri Casio PX 860 s jedným klavírom, v móde duet sa klaviatúra rozdelí na dve polovice a každý hráč má k dispozícii 44 klávesov. Alebo môžete ľavej časti klaviatúry priradiť basový register a pravej časti ľubovoľný iný, napríklad organ. V tomto prípade nie je deliaca rovina uprostred klaviatúry, ale bližšie k ľavému okraju. Prípadne môžete navrstviť dva registre na seba, takže znejú súčasne. Osvedčila sa napríklad kombinácia Grand Piano Bright a String1. Môžete nastaviť pomer hlasitosti takto navrstvených registrov.
Nástroj disponuje veľkým množstvom výučbových lekcií, ktoré sa sústredia separátne na ľavú a pravú ruku. Zabudovaný metronóm umožňuje začínajúcemu klaviristovi udržať rytmus skladby. Digitálne piano má aj veľa pokročilých funkcií. Svoju hru si môžete zaznamenávať do vnútornej pamäte v dvoch stopách vo formáte MID, čo je, zjednodušene povedané, zápis nôt v digitálnej podobe. Kapacita pamäte je približne 5000 nôt. Na kľúč USB alebo disk si môžete nahrať nielen MID, ale aj zvukový záznam vo formáte Wav. Obstarožný port MIDI je nahradený portom USB, pomocou ktorého môžete PX 860 pripojiť k PC s vhodnou „muzikantskou“ aplikáciou. Nemusíte byť profesionálny hudobník, takúto aplikáciu využijete napríklad na to, aby ste mohli ľahko porovnať, či vaše dieťa hrá skladbu správne podľa nôt. Piano má v pamäti uložených 10 klasických skladieb, je medzi nimi aj populárna Vltava, ktoré boli zaznamenané naživo od reálneho orchestra a vy sa k nim môžete pripojiť s klavírnym sprievodom. Začiatočníci si môžu spomaliť tempo skladby, aby „stíhali“. Ďalších 60 klavírnych skladieb obsahuje výučbová knižnica a na pozície 61 – 70 si môžete uložiť ľubovoľné skladby vo formáte MID napríklad z internetu.
Mechanizmus klávesu klasického klavíra
Skúsenosti a zážitky
Vernosť zvuku pri hre zabezpečuje funkcia Air Sound Source, ktorá vytvára realistické tóny počas celého ich trvania – od prvotného zaznenia až po úplné vymiznutie. Signálové procesory pridávajú zložky podfarbenia zvuku, ktoré na klasickom klavíri vytvára rezonancia dosky. Preto je zvuk iný pri zavretej a iný pri odklopenej hornej doske. Vernosť napodobenia tohto efektu je veľmi vysoká. Simulácia klasického klavíra ide až do takých detailov, ako je jemný kovovo znejúci šum dusidiel rezonujúcich v polohe, keď sú všetky zdvihnuté pravým pedálom. Okrem simulácie mechanických vlastností skutočného klavíra prispieva k dobrému dojmu aj povrchová úprava klávesov imitujúca slonovinu a ebenové drevo. V porovnaní s klasickým klavírom je klaviatúra trochu mäkšia, prebehnutie prstom po klávesoch, takzvané glissando, urobíte o niečo ľahšie. Každý kláves má tri snímače, čo umožňuje rýchlejšiu hru, kláves sa nemusí vrátiť až do pôvodnej polohy.
Zariadenie má dostatočný akustický výkon a aj štyri vstavané reproduktory majú dostatočný objem ozvučnice. Ani pri vyššej úrovni hlasitosti sme nezaznamenali skreslenie. PX-860 hrá veľmi dobre aj nízke tóny, samozrejme, v rozsahu subkontra oktávy klasickému pianu môže konkurovať len po pripojení dostatočne veľkých reproduktorov, prípadne subwoofera, a aj pri reprodukcii cez skutočne kvalitné slúchadlá.
Parametre:
• Klaviatúra 88 klávesov, kladivková mechanika Hammer Action Keyboard II, 3 stupne citlivosti pre každý kláves; vstupy a výstupy: Line OUT (L/Mono, R), 2× slúchadlá (standard jack), USB Host, pripojenie USB k PC; zvuk: 18 zvukových registrov, 256-tónová polyfónia, zvukový výkon 2 × 20 W; rozmery a hmotnosť: 1367 × 299 × 837 mm; 35,5 kg
• Cena: 932 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vernosť zvuku a mechaniky klaviatúry ako pri klasickom klavíri, jasný zvuk bez skreslenia aj pri vyššej hlasitosti
- Spočiatku trochu chýba displej, inak nič podstatné
HODNOTENIE:
Dizajn a konštrukcia: 90 %
Vernosť zvuku: 100 %
Mechanika klávesov: 100 %
Celkovo: 88 %