S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Čierne trhy pod rúškom digitálnej tmy

Archív NXT
0

Pokiaľ na svete existuje tovar, ktorý je na bežnom trhu zakázaný či prísne regulovaný apritom je veľmi výnosný, vznik čierneho trhu je prakticky nevyhnutný. Stakýmito druhmi aktivít sa môžeme stretnúť vmnohých kútoch sveta avýnimkou nie je ani internet. Digitálne čierne trhy obvykle zostávajú podobne ako tie fyzické pod rúškom tajomnosti azvesti onich sa nešíria príliš hlasno.

qr_cierne_trhy.png

Ten, kto ho hľadá, ho nájde aten, kto ho nehľadá, naň ani omylom nenarazí. To je zrejme základ úspechu. Koncom minulého roka však došlo kmnohým významným udalostiam, vďaka ktorým tieto inak neznáme časti internetu vstúpili do povedomia širšej verejnosti. Ako vlastne takéto digitálne čierne trhy fungujú, na čo slúžia ačo sa na nich koncom roka udialo? Na to sa pozrieme vnašom článku.

Už vúvode je dobré spomenúť niekoľko nejasností aveľmi častých nesprávnych asociácií, ktoré vsúvislosti sdigitálnymi čiernymi trhmi môžu vzniknúť. Tá najobvyklejšia je nepresné pochopenie účelu anonymizačnej siete, ktorú čierne trhy využívajú. Najrozšírenejší a najúčinnejší nástroj na zaistenie on-line anonymity je vsúčasnosti sieť Tor. Názov pochádza zo skrátenia slov The Onion Router, teda doslova cibuľový smerovač. Metafora sa používa vsúvislosti sveľkým množstvom vrstiev tejto siete, čo pripomína početné vrstvy cibule.

Systém bol pôvodne vyvíjaný spomocou výskumného inštitútu amerického námorníctva pod záštitou organizácie DARPA (americká agentúra pre pokročilé obranné projekty), pričom mal slúžiť na zamedzenie lokalizácie lodí pri komunikácii sich počítačmi. Vrokoch 2004 až 2005 jeho vývoj podporovala organizácia Electronic Frontier Foundation (medzinárodná nezisková organizácia pre internetovú slobodu slova) aod roku 2006 je spravovaný neziskovou organizáciou Tor Project vďaka finančným príspevkom od americkej národnej vedeckej nadácie, amerických ašvédskych ministerstiev astoviek nezávislých organizácií, firiem ajednotlivcov (napr. Human Rights Watch, rádio Slobodná Ázia, Google).

Vzáklade sa dá Tor opísať ako automatický nástroj na šifrovanie a náhodné smerovanie internetového toku od používateľaa knemu cez tisíce spojovacích bodov, čím sa zabráni sledovaniu, analýze dát azisteniu fyzickej lokality prostredníctvom IP adresy. Používateľ tak môže bezpečne navštevovať webové stránky či posielať okamžité správy bez toho, aby bola odhalená jeho poloha aidentita. Tor preto používajú napríklad ľudia žijúci vtotalitných režimoch, žurnalisti pri komunikácii stajnými zdrojmi alebo iní ľudia, ktorí majú záujem oochranu svojej identity vrámci internetovej siete.

Je to teda nesmierne dôležitý prvok na možnosť zachovania úplnej slobody slova a anonymity pri ohrození života alebo odhaľovaní veľkých vládnych prešľapov. Tor hral významnú rolu napríklad pri odosielaní informácií pre web WikiLeaks či pri odhaleniach, ktoré vminulom roku priniesol dnes už dobre známy Edward Snowden. Vjednom zjeho novších odhalení sa dokonca ukázalo, že z neschopnosti účinne monitorovať túto sieť je frustrovaná aj sama NSA. To, že sieť Tor je jasná voľba aj pre prevádzku čierneho trhu akomunikáciu zločincov, preto nie je prekvapujúce. Bolo by však nerozumné ju za to obviňovať. Veď napokon porušovatelia zákona cestujú aj vlakmi aautobusmi anikoho nenapadne obviniť dopravné podniky zúmyselnej pomoci organizovanému zločinu.

Black Market Reloaded.jpg

Prostredie digitálneho čierneho trhu Black market Reloaded

Druhé veľmi časté nedorozumenie je negatívne spojenie sdigitálnymi menami. Ide predovšetkým obitcoin, ktorý je vsúčasnosti ich najvýznamnejší predstaviteľ. Princípu fungovania tejto slobodnej digitálnej kryptomeny sme sa podrobne venovali vmájovom ajúnovom vydaní PC REVUE. Vzhľadom na to, že transakcie vtejto mene sú nezdanené, prakticky anonymné azprincípu nekontrolované finančnými inštitúciami jednotlivých štátov, je použitie bitcoinu pri nákupoch na čiernom trhu úplne samozrejmé. Opäť by však bolo hlúpe obviniť bitcoin, že nelegálnym obchodom úmyselne pomáha.

Ak si napríklad drogoví díleri nechávajú na ulici zaplatiť veurách, neznamená to, že hotovosť slúži len kriminálnikom akaždý, kto ju používa, je automaticky zločinec. Internetové čierne trhy je zároveň nevhodné zamieňať sdigitálnym pirátstvom, respektíve elitnou warezovou scénou (The Scene), zktorej pochádza drvivá väčšina pirátskeho softvéru (hry, programy) aneautorizovaných kópií hudobnej, filmovej či televíznej produkcie.

Pirátska scéna sa vyznačuje tým, že komerčné produkty nepovolene distribuuje, prelamuje ich ochranu proti kopírovaniu aposkytuje zadarmo (pozri článok Odhaľte tajomstvá elitných pirátskych skupín v PC REVUE č. 9/2009). Vprípade internetových čiernych trhov ide, naopak, opriestor, ktorý slúži na zarábanie peňazí. Používatelia (zákazníci a predajcovia) ich vdrvivej väčšine prípadov využívajú na kúpu alebo predaj nelegálneho tovaru, ktorým sú predovšetkým mäkké atvrdé drogy, falzifikáty dokladov, značkových výrobkov apodobne. Ide teda odve veľmi odlišné záležitosti, ktoré nie je dobré spájať.

Ako digitálne čierne trhy vyzerajú aako fungujú?

Internetové, respektíve digitálne čierne trhy sú zaujímavý fenomén, ktorý je dôsledkom aktuálnej ľahkej dostupnosti pokročilých mechanizmov azaujímavých virtuálnych komodít. Ako sme už spomenuli vúvode, technológie, ktoré sa pri nich používajú, sú síce ztechnického hľadiska mimoriadne zaujímavé aprepracované (anonymizačná sieť Tor adigitálna mena bitcoin), ale nejde oprodukty, ktoré tento čierny trh navrhol či vymyslel pre svoju potrebu. Svojím spôsobom na nich, naopak, parazituje. Čierny trh nie je z technického hľadiska prevratný, čo sa vurčitej miere odzrkadľuje aj na prevádzkovateľoch.

Kým napríklad pri elitnej pirátskej scéne (ktorá, ako sme už spomenuli, sčiernymi trhmi nijako nesúvisí) sa dá očakávať vysoká znalosť informačných technológií asúvisiacich procesov (z dôvodu prelamovania ochrán azabezpečenia digitálnej distribúcie), vprípade správcov digitálneho čierneho trhu zvyčajne nejde o technicky zdatných ľudí. Obyčajne postačí základná znalosť webovej správy aschopnosť prevádzkovať e-shop. Keby sme sa chceli držať porovnania spirátmi, čierny trh sa dá z hľadiska komplexnosti prirovnať kprevádzke obyčajného nízkoúrovňového warezového fóra, kde používatelia kopírujú linky na stiahnutie súborov zrôznych on-click hostingov. Lepšiu predstavu však dostaneme, ak ho prirovnáme ku klasickému internetovému bazáru.

Na základe už uvedených skutočností asi neprekvapí, že zhľadiska používateľa je pripojovanie na digitálne čierne trhy v drvivej väčšine prípadov pomerne triviálne anevyžaduje si veľké technické znalosti. Kým pripojenie aobzeranie obsahu nie je nelegálne, kupovanie či predaj nelegálnych produktov aslužieb už, pochopiteľne, áno. Nás zaujíma to, ako je celý systém riešený ztechnickej stránky. Adresy trhov síce uvádzať nebudeme (časom sa aj tak menia), ale proces pripájania sa knim aprácu snimi už áno. Ide totiž onatoľko samozrejmé veci, že nemá zmysel ich opomínať. Včlánku sa zároveň dostaneme kzáležitostiam, ktoré vrámci tejto komunity môžu nastať. Ukážeme pritom, že dôverovať osobám, ktoré sa živia zločinom, sa jednoducho nevyplatí.Stačí, aby sa situácia zmenila, aneváhajú vás okradnúť či vhoršom prípade vraziť nôž do chrbta.

Silk Road - A.png

Silk Road 2.0 a jeho sekcia tvrdých drog – nechýbajú fotky a ceny v bitcoinoch

Kdigitálnym čiernym trhom sa nemožno dostať inak než prostredníctvom siete Tor. Anonymizačná sieť, pochopiteľne, slúži na oveľa ušľachtilejšie účely, ale vzhľadom na jej princípy nemožno zneužívaniu tohto typu zabrániť. Vsúčasnosti je používanie Toru mimoriadne jednoduché. Postačí zájsť na jeho domovskú stránku astiahnuť si bezplatného softvérového klienta siete. Ide o26 MB samorozbaľovací balíček, ktorý netreba inštalovať. Po jeho rozbalení vnútri nájdete upravenú prenosnú verziu prehliadača Firefox, ktorá je nakonfigurovaná na aktivovanie spojenia Tor aautomatické pripojenie. Vo výsledku teda len stiahnete a zapnete špecializovaný prehliadač. Nič viac, nič menej.

Potom už môžete navštevovať akékoľvek webové stránky anonymne. Digitálne čierne trhy nepoužívajú zpochopiteľných dôvodov klasické domény, ale existujú len vrámci generickej pseudodomény .onion, prístupnej vrámci siete Tor. Adresa teda nie je vtvare www.cierny-trh.com, ale cierny-trh.onion. Vskutočnosti je to ešte oniečo komplikovanejšie, pretože adresa onion sa skladá zo 16 alfanumerických znakov, generovaných automaticky na základe verejného kľúča. Výsledné adresy teda nie sú také pekné a ide napríklad otvar ciernytr7okrwxkf.onion. Digitálnych čiernych trhov existuje bezpochyby veľké množstvo, ale ich skutočný počet sa odhaduje veľmi ťažko. Určite existujú také, ktoré sú dostupné len úzkej komunite ľudí adrvivá väčšina používateľov sa onich nikdy nedozvie. Za najpopulárnejší vmnohých ohľadoch sa už niekoľko rokov považuje Silk Road amožno ste už počuli aj o Black Market Reloaded, General Store alebo Sheep Marketplace. Používateľská základňa veľkých čiernych digitálnych trhov sa pritom môže pohybovať až na úrovni niekoľko desiatok tisíc ľudí.

Silk Road - B.png

Na čiernom trhu možno zohnať aj tovar digitálnej povahy, napríklad 100 000 facebookových kliknutí na To sa mi páči

Pri prvom pripojení sa zobrazí zvyčajne jednoduchý registračný dialóg, kde si treba zvoliť používateľské meno aprihlasovacie heslo. Na základe neho je návštevník identifikovaný vrámci trhu. Po vyplnení aoverení toho, či daný pseudonym už niekto nepoužíva, ste vpustení na stránku pripomínajúcu zvyčajne klasický elektronický obchod. Následne môžete vyhľadávať konkrétny produkt alebo si prezerať jednotlivé kategórie. Každý produkt obsahuje detailný opis afotografiu. Na obrázkoch si môžete prezrieť, ako vyzerá momentálne najpopulárnejší digitálny čierny trh The Silk Road (Hodvábna cesta).

Dôležitý je fakt, že Silk Road a iné digitálne čierne trhy nie sú priamym ekvivalentom klasického e-shopu. Dané produkty nepredávajú vlastníci Silk Road, ale nezávislí predajcovia, ktorí naň prídu. Funguje to teda podobne ako internetový bazár, kde jednotliví ľudia prichádzajú ainzerujú svoj tovar alebo služby. Zákazník na stránku príde, pozrie si ponuku ajednotlivé produkty si môže zakúpiť. Na rozdiel od klasických bazárov sa však vtomto prípade dbá čo najviac na to, aby predajca akupujúci zostali včo najväčšej anonymite. To, čo sa vrámci čierneho trhu môže ačo nemôže predávať, určuje jeho správca. Ten spoločne smoderátormi následne môže mazať položky, ktoré nevyhovujú dohodnutým pravidlám. Typ zakázaných položiek pritom neurčuje legalita, ale len vkus apresvedčenie vlastníka. Napríklad Silk Road zakazuje predávanie zbraní, falšovaných bankoviek a inzerovanie nájomných vrahov. Odsúdená je aj distribúcia pedofilného obsahu. Samozrejme, to, čo je zakázané na jednom čiernom trhu, môže byť povolené na inom a naopak (nákup zbraní bol napríklad zo Silk Road vminulosti presmerovaný na trh s názvom The Armory).


Uzatvorenie obchodu adoručenie tovaru

Všetko obchodovanie prebieha spoužitím digitálnej meny bitcoin apráve vnej sú zobrazené všetky ceny položiek. Obyčajne sa dá prepnúť zobrazenie aj na doláre (prepočet podľa aktuálneho kurzu), vnich však žiadny obchod neprebieha. Bez bitcoinu sa na takýchto miestach skrátka nepohnete. Používateľ má možnosť vymeniť svoje doláre či eurá za bitcoiny na iných miestach ana trh sa vrátiť už snapchatou digitálnou peňaženkou. Ak sa nejaká položka zákazníkovi páči, skontroluje, či predajca posiela tovar do jeho regiónu. Ak je všetko vporiadku, vloží ju do košíka aprejde kplateniu. Tu sa objavujedôležitý prvok. Kupujúci totiž neposiela bitcoiny do elektronickej peňaženky predajcu, ale do „banku“ danej transakcie vrámci Silk Road.

Dajme tomu, že používateľovimenom Adam sa páči nejaký produkt, ktorý predáva Eva. Dohodne sa teda na obchode auhradí príslušnú sumu do peňaženky Silk Road, do ktorej má prístup správca. Eva nákladne oznámi číslo svojej peňaženky správcovi apošle produkt Adamovi. Keď Adam dostane produkt, upozorní na to správcu aten odošle príslušnú sumu Eve. Správca Silk Road tak funguje ako medzičlánok, čím sú zabezpečené tri rôzne úlohy. Prvá z nich je väčšia anonymita. Eva totiž nevie, aké je číslo Adamovej peňaženky, aAdam nevie, aké je Evino. Správca pritom môže sumu poslať ešte cez ďalšie peňaženky, aby celý proces viac zamaskoval. Druhá úloha je funkcia ochrany proti podvodom, pretože správca vprípade problémov plní funkciu sudcu. Ak všetko ide podľa plánu, kupujúci oznámi, že tovar prišiel, azároveň ohodnotí, ako bol sproduktom adoručením spokojný (čo je samozrejmé aj na bežných internetových bazároch či akčných portáloch). Správca Silk Road následne prepošle sumu, ktorú drží vo svojom „banku“, na účet predajcu aobchod je dokončený.

Na poslanie produktu je, samozrejme, potrebná fyzická adresa (pokiaľ nejde odigitálny tovar). Aby sa zachovala anonymita, používajú sa adresy, ktoré sú odlišné od skutočnej adresy zákazníka. Ako možnosť sa ponúka napríklad poštová priehradka (P.O. box) na pošte vinom okrsku alebo meste či adresa nič netušiaceho sprostredkovateľa. Pokiaľ sa zákazník do stanoveného času nevráti na trh aneoznámi úspešné alebo neúspešné prijatie, vec sa považuje za vybavenú apredajca dostane svoje peniaze. Naopak, ak kupujúci po pár dňoch produkt nedostane, posťažuje sa na to adochádza krozporu (predávajúci tvrdí, že produkt poslal, kupujúci tvrdí, že ho nedostal).

Vtomto prípade správca verí tomu, kto má vrámci trhu vybudovanú lepšiu povesť. Ak je napríklad predajca nový azákazník už uzatvoril na trhu niekoľko úspešných obchodov, verí sa zákazníkovi apeniaze sa mu vrátia. Ak je nový zákazník apredajca má za sebou už desiatky dobre hodnotených obchodov, verí sa predajcovi asprávca mu odmenu pošle. Akákoľvek iná reklamácia nie je možná, pretože zúčastnená osoba nemá poňatie oidentite tej druhej. Tretia aasi najdôležitejšia funkcia medzičlánku (ktorým je správca) je strhnutie poplatku. Zo sumy sa totiž strhne príslušné percento, ktoré má čierny trh vo svojich pravidlách (napríklad 10 % sumy). Strhnutie sa robí zpredajnej sumy, ateda kupujúci ho nepociťuje. Predajca si, samozrejme, môže sumu za produkt zvýšiť odané percento, aby strhnutie pokryl.

Silk Road - C.png

Rozkliknutie položky, ktorá je veľmi populárna uneplnoletých Američanov – vodičský preukaz, vďaka ktorému si môžu kúpiť alkohol

Silk Road pod drobnohľadom

Silk Road, ktorý sa vsúčasnosti považuje za najväčší digitálny čierny trh svojho druhu, začal fungovať vjanuári roku 2011. Pomerne rýchlo si vybudoval povesť bezproblémového miesta na nákup drog ainých nelegálnych produktov. Na snímkach obrazovky si môžete všimnúť, že tovar je rozdelený do niekoľkých kategórií. Marihuana má samostatnú sekciu apodľa objemu položiek patrí knajpopulárnejším artiklom. Tvrdšie drogy sú umiestnené vkategórii snázvom Drogs (napr. kokaín alebo MDMA). Všimnite si, že pri prechádzaní kategórií vidieť všetko potrebné. Fotografiu, cenu vbitcoinoch alokalitu, kam možno produkt odoslať. Po rozkliknutí položky sa zobrazí podrobnejší opis a používateľskéhodnotenie spoľahlivosti predajcu od predchádzajúcich kupujúcich.

Medzi ďalšie kategórie patria napríklad falzifikáty značkového tovaru či šperkov avcelku vierohodné falzifikáty amerických vodičských oprávnení. Tie sú populárne najmä uamerických tínedžerov, pretože sa nimi môžu preukazovať vbaroch aobchodoch, kde si kupujú alkohol (v USA je vekový limit na konzumáciu alkoholu 21 rokov). Vsekcii Money (peniaze) možno kupovať kreditné karty alebo finančnú hotovosť (napríklad stodolárové bankovky), pričom kurz zmeny sa odvíja od aktuálnej hodnoty bitcoinu. Vsekcii elektroniky sa dá kúpiť napríklad rušička mobilných telefónov (tú však možno kúpiť aj vlegálnych e-shopoch štátov, kde rušenie telekomunikačných sietí nie je trestné) avsekcii digitálnych produktov napríklad zasprihlasovacie údaje na platené pornostránky, ktoré sú oproti reálnej hodnote za zlomkové ceny. Nechýba ani možnosť kúpiť si tisícky kliknutí na tlačidlo To sa mi páči na vašom facebookovom účte alebo porciu 250000 umelých prezretí vášho videa na YouTube (zhruba za 60 eur).

Vakom veľkom rozsahu sa na trhu Silk Road obchoduje? Vroku 2012 vykonal zber a analýzu dát Nicolas Christin z výskumnéhoinštitútu pre počítačovú bezpečnosť CyLab, ktorý je súčasťou univerzity Carnegie Mellon vPittsburghu. Vo svojej práci použil dáta, ktoré zozbierali automatické webové roboty vobdobí od začiatku februára 2012 až po koniec júla toho istého roka. Na základe dát boli odhalené počty jednotlivých produktov vpriebehu času, to, ako dlho sa jednotlivé položky udržia vponuke a ako sú snimi zákazníci spokojní. Christin sa pokúsil aktivity robotov podľa možnosti skryť apočas daného obdobia si nevšimol, že by trh na jeho prítomnosť nejako reagoval (obrannými protiopatreniami alebo napríklad alarmovaním používateľov na fóre).

Dedukoval pritom, že buď si jeho prítomnosť ačinnosť správcovia trhu nevšimli, alebo ju nepovažovali za hrozbu. Vzhľadom na udalosti, ku ktorým sa ešte dostaneme, šlo zrejme oprvú možnosť. Zanalýzy vyplynulo, že najpredávanejším anajčastejšie kupovaným artiklom na Silk Road sú narkotiká. Ľahšie drogy vpodobe marihuany ainých sa pritom predávajú oveľa lepšie než tie tvrdé. Pravdepodobne však pôjde len odôsledok vyššieho dopytu. Drvivá väčšina produktov na Silk Road zmizne do troch týždňov (95 %). Viac ako 25 % produktov do troch dní. Aj väčšie objemy niektorých položiek sú teda vyčerpané veľmi rýchlo, pričom vpriebehu šiestich mesiacov sledovania sa ich vystriedalo viac ako 24 000. Vskutočnosti môžu byť objemy ešte väčšie, pretože predajcovia môžu svojim overeným zákazníkom vytvárať privátne, ateda verejne neviditeľné ponuky.

Silk Road - D.png

Hodnotenie nákupu od predchádzajúcich zákazníkov

Vpriebehu šesťmesačného obdobia sa na trhu objavilo 564 predajcov sunikátnymi pseudonymami. Prekvapujúce bolo, že drvivá väčšina znich bola ochotná posielať produkty celosvetovo. To je zarážajúce najmä vprípade narkotík, ktoré putujú regulárnymi doručovacími službami cez hranice. Dôvodom zrejme bude, že sa distribuujú zvyčajne len malé objemy na osobné použitie, atak je ich preprava menej riziková. Využívajú sa pravdepodobne malé jednoduché balíky, nevyvolávajúce podozrenie, vktorých sú narkotiká vákuovo balené.

Včasovom období bolo zozbieraných 184000 hodnotení uskutočnených obchodov, pričom 97,8 % znich bolo pozitívnych. Sprepravou tovaru tak očividne nie sú problémy. Počas obdobia si produkty držali pomerne stabilnú cenu afluktuovali len vrozsahu 10 %. Aj napriek tomu, že hodnota bitcoinu je veľmi kolísavá, na cenách sa to neprejavuje atrh koriguje cenu produktov podľa aktuálneho kurzu veľmi rýchlo. Celkový objem uskutočnených predajov sa pohyboval nad miliónom dolárov mesačne (1,22), takže ročný obrat sa blíži k 15 miliónom. Poplatok stŕhaný správcom Silk Road sa však vpriebehu času menil, ato v rozsahu od 6,23 až do 10 %. Správca trhu tak ročne zarobí približne 1,1 milióna dolárov bez toho, aby niečo predával či kupoval.

Októbrové zlikvidovanie

Možno vôbec prevádzkovateľov digitálnych čiernych trhov odhaliť? Odpoveď je áno. Apotvrdilo sa to voktóbri minulého roka, keď bol zatknutý správca trhu Silk Road. Ukazuje sa, že slabým článkom nie je anonymizačná sieť Tor či decentralizovaná digitálna mena bitcoin (tie samy osebe poskytujú vysokú mieru anonymity), ale sami prevádzkovatelia trhu, ktorí sú buď nedostatočne technicky zdatní, alebo jednoducho príliš neopatrní, či skôr nedbalí. Tak to bolo aj vprípade pôvodného správcu Silk Road, ktorý akoby si neuvedomil, že jeho činy bude sledovať FBI aDEA (americký úrad pre kontrolu obchodu s drogami), apostupoval natoľko lajdácky, že umožnil rýchle prepojenie so svojou reálnou identitou.

Išlo o29-ročného mužamenom Ross William Ulbricht zo San Francisca, ktorý sa na trhu identifikoval ako hlavný správca sprezývkou Dread Pirate Roberts (Hrozivý pirát Roberts). Ide omeno postavy zknihy afilmu Princess Bride (Princezná nevesta), ktoré patrilo obávanému pirátovi siedmich morí. Podľa obvinení Ulbricht vytvoril väčšinu zdrojového kódu stránky Silk Road asám sa staral aj ojej zabezpečenie. Čierny trh by nebol trhom, keby o ňom nikto nevedel, apreto po jeho založení vjanuári roku 2011 začal Ulbricht sjeho propagáciou. To, že nemá priveľké skúsenosti sochranou svojej on-line identity, sa ukázalo hneď vpočiatkoch.

Keď sa vpriebehu februára začalo povedomie očiernom trhu šíriť, dozvedeli sa oňom aj agenti FBI, ktorí vykonali jednoduché vyhľadávanie prostredníctvom Googlu. Ukázalo sa, že prvé zmienky otrhu ajeho adrese sa objavili na internete 27. januára 2011. Odoslané boli na verejnom fóre venovanom konzumácii halucinogénnych húb používateľom sprezývkou Altoid. Keďže opár dní sa ďalší príspevok pod rovnakým menom objavil aj na diskusnou fóre obitcoine, agenti si na túto prezývku dali pozor, čo sa im vyplatilo voktóbri roku 2011. Vtedy sa totiž na bitcoinovom fóre objavila ďalšia správa od Altoida, ktorý hľadal technicky zdatných ľudí na prevádzku nemenovaného, ale perspektívneho bitcoinového biznisu. Prípadných záujemcov pritom odkázal na e-mail rossulbricht@gmail.com. Agentom už len stačilo túto adresu zadať znova do vyhľadávača, čím sa dostali na profil Rossa Ulbrichta sjeho fotografiou na LinkedIn atakisto na jeho profil na YouTube, kde prezentoval svoje myšlienky anázory identické stými, aké na fóre Silk Road prezentoval Dread Pirate Roberts. Agenti si následne odtechnikov Googlu vyžiadali zoznam IP adries, ktoré sa pripájali na daný gmailový účet, čo ich priviedlo kadrese bytu v San Franciscu, kde Ulbricht aktuálne žil.

Klokalizovaniu serverov aďalšiemu zberu dôkazov sa agenti dostali vmarci roku 2012, keď Ulbricht založil pod vlastným menom účet na programátorskom fóre, kde hľadal pomoc so špecifickým problémom vzdrojovom kóde. Vokamihu, ako si svoju chybu uvedomil, príspevok rýchlo zmazal aposlal ho opäť pod prezývkou Frosty. Upravený kód, ktorý mu pomohli opraviť ľudia na fóre, bol za krátky čas identifikovaný vzdrojom kóde stránky Silk Road. Na základe zozbieraných údajov, IP adresy akódu sa agentom podarilo identifikovať jednotlivé spojenia aodhaliť polohu serverov, ktoré Ulbricht používal na hosťovanie Silk Road. Išlo dovedna o šesť serverov vLotyšsku,Rumunsku ana Islande.

Vpriebehu nasledujúcich mesiacov agenti prešli ku klasickým vyšetrovacím praktikám, pričom poslali vrámci Silk Road správu pre jeho operátora stým, že chcú predať kilogram kokaínu. Podľa správy FBI Ulbricht vjanuári 2013 odporučil na predaj svojho zamestnanca, ktorý uložil 27000 bitcoinov na účet Sil Road aočakával zásielku. Ktej nakoniec došlo a pri jej fyzickom preberaní ho agenti FBI zatkli adonútili bitcoiny zúčtu vybrať. Ulbricht sa následne spojil spredajcom kokaínu (ktorý bol agentom vprestrojení) aoznámil mu, ako situácia dopadla. Vyjadril obavu nad tým, že zamestnanec môže vyzradiť citlivé údaje, apožiadal predajcu, či by nevedel zariadiť jeho zabitie.

Podľa správy FBI bol za vraždu ochotný zaplatiť 80000 dolárov. Na vražde sa dohodli aUlbricht poslal polovicu peňazí na účet tajného agenta. Po tom, ako mu agent poslal zinscenované fotografie zabitia zamestnanca, mu Ulbricht poslal zvyšok sumy. Kfinálnemu zatknutiu Ulbrichta agentmi FBI došlo 1. októbra 2013 vo verejnej knižnici ihneď po tom, ako sa svojím notebookom nalogoval do správy serverov. Spolu sním agenti vypli servery Silk Road azhabali 26000 bitcoinov, ktoré vtom čase mali hodnotu 4 milióny dolárov. Ulbrich bol obvinený zpredaja adistribúcie drog azpokusu ovraždu svedka.

FBI.jpg

Logo FBI, ktoré sa objavilo v októbri minulého roka na zhabanom serveri Silk Road

Silk Road 2.0, Sheep Marketplace alákavé cenganie bitcoinov

Začiatkom novembra minulého roka, teda len mesiac po tom, ako bol Silk Road vypnutý agentmi FBI, sa objavila jeho nová verzia s názvom Silk Road 2.0. Na Twitteri sa spolu sadresou nového trhu objavila správa: „Nikdy sa vám nepodarí zabiť ideu Silk Road.“ Jej autorom bol neprekvapivo človek sprezývkou Dread Pirate Roberts. Web zostal prakticky úplne identický, pribudli len niektoré prvky doplnkového šifrovania. Vpriebehu novembra dokonca prihlasovacie logo parodovalo varovnú správu ministerstva spravodlivosti, pričom pôvodná veta „Táto skrytá stránka bola zhabaná“ bola prepísaná na „Táto skrytá stránka znovu povstala“.

Vpriebehu decembra sa tak všetko vrátilo do zabehnutých koľají. Podľa príspevkov na fóre Silk Road to vyzerá, že novým správcom je jeden zpôvodných moderátorov, čo vmnohých používateľoch obnovilo dôveru. To, že oficiálne prebral prezývku pôvodného správcu, má aj špecifický význam, pretože vpríbehu známom zknihy Princess Bride meno Dread Pirate Roberts takisto používajú rozdielni piráti po niekoľko generácií. Vpriebehu písania tohto článku Silk Road 2.0 stále fungoval asnímky, ktoré tu vidíte, sú práve zneho.

Sheep.jpg

Prevádzkovateľ Sheep Marketplace sa s predajcami a kupujúcimi nemaznal a okradol ich o viac ako 100 miliónov dolárov

To, že prevádzkovatelia takýchto serverov sú vlastne kriminálnici aobchodovanie stakýmito ľuďmi je vždy plné rizík, sa jasne ukázalo začiatkom decembra na konkurenčnom digitálnom čiernom trhu Sheep Marketplace. Po relatívne pokojných mesiacoch, keď bitcoin osciloval na kurze okolo 100 USD za 1 BTC, začala jeho hodnota koncom minulého roka opäť raketovo stúpať. Na konci novembra, keď bitcoin prelomil hranicu 1200 dolárov, to správca Sheep Marketplace už nevydržal, zabalil všetky bitcoiny, ktoré mali používatelia v „banku“, azmizol bez stopy.

Vprepočte si odniesol 115 miliónov dolárov. Nahnevaní používatelia sa snažili peniaze stopovať prostredníctvom blokov reťazca transakcií, pretože 96000 bitcoinov je objem, ktorý sa vzhľadom na hodnotu vsúčasnosti často netransferuje, ďaleko sa však nedostali. Ukázalo sa, že zlodej si vrýchlosti vytváral veľké množstvo ďalších peňaženiek apreposielal medzi nimi zlomkové časti tejto sumy bez toho, aby vôbec čakal na potvrdenie transakcií. Samozrejme, zpodstaty bitcoinu neexistuje šanca, že by zákazníci čierneho trhu dostali svoje peniaze späť.


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať