CrunchBang
V súčasnosti je na serveri Distrowatch viac ako 300 distribúcií. Pozrime sa na jednu, ktorá dokáže naozaj veľa a jej popularita neustále rastie. CrunchBang je operačný systém, ktorý sa odlišuje od väčšiny ostatných svojím spracovaním a prináša kombináciu dobrých nápadov a výborného odladenia.
Základné myšlienky sú veľmi jednoduché, skombinovať v komunite veľmi známy a častý systém (Debian), mimoriadne nenáročné prostredie (OpenBox) a všetko to učesať do formy odladenej (okrem iného) na netbooky a staršie počítače. Výsledkom je softvér, ktorý je moderný a má nové programy, zaberie na disku a v pamäti minimálne množstvo miesta, a tak sa hodí aj tam, kde dnes už viac ako 11 rokov starý Windows XP ide aj po čerstvej inštalácii pomaly. CrunchBang má pritom silnú a aktívnu komunitu IRC.
Základné prostredie CrunchBangu a ukážka menu vrátane pridaných skriptov
Inštalácia systému je jednoduchá a grafická, na netbookoch či starých počítačoch sa dá nainštalovať za niekoľko minút v závislosti od výkonu. Na starom počítači s jednojadrovým Celeronom a 256 MB RAM trvala inštalácia okolo 15 minút. Po nainštalovaní z DVD (veľkosťou distribúcie je 771 MB) alebo kľúča USB sa zobrazí druhá časť inštalácie, tentoraz dobrovoľná. Sprievodca sa postará o obnovenie zdrojov a pýta sa na inštaláciu dodatočného softvéru (konkrétne Java či kancelársky balík LibreOffice). Je to veľmi dobrá myšlienka, nainštaluje si to len ten, kto si to skutočne želá a potrebuje. Takisto je vyriešená podpora pre tlačiarne.
Grafické prostredie je netypické a skôr menej vhodné pre ľudí, ktorí neradi čítajú. Namiesto grafických ikoniek je totiž na ploche okrem jednofarebnej tapety nástroj na meranie systémových prostriedkov a zoznam klávesových skratiek. Cez skratky sa dá otvoriť predvolený internetový prehliadač, terminál, správca súborov či napríklad ovládanie zvuku. Nechýba ani otvorenie textového editora. Akékoľvek úpravy možno robiť v súbore /home/meno_používateľa/.config/openbox/rc.xml. Pridanie ďalších skratiek je jednoduché a dá sa tu dočítať aj o skratkách, ktoré nie sú štandardne vypísané. Napríklad menu na vypnutie či reštartovanie počítača sa môže zobraziť cez WinKey + X. Pretože sa používa WinKey, a nie napríklad častejší ALT, nedochádza ku konfliktom v rámci aplikácií.
Ďalšia výhodná vlastnosť systému CrunchBang Linux je pridávanie vlastných skriptov do menu. Inštalácia populárnych programov, ako Google Chrome, Opera či Dropbox, je veľmi jednoduchá, stačí kliknúť na ikonku a o stiahnutie programu v aktuálnej verzii a aj o inštaláciu sa postará systém. V menu je okrem skriptov aj zoznam naposledy použitých súborov či nástroj na realizáciu screenshotov aj so základnými možnosťami nastavenia.
Prostredie systému CrunchBangu po inštalácii
CrunchBang 11 sa zakladá na Debian Stable 7, čo prináša nevýhody (ide o trochu starší softvér), ale aj veľa výhod: takmer 50 000 balíkov, dobrá odladenosť a bezpečnosť i veľa návodov. Využitie je tak akékoľvek - od servera cez systém na strihanie videa po bežné PC v domácnosti. Treba však brať do úvahy to, že veľké grafické prostredia, ako je KDE alebo GNOME, nie sú súčasťou a ich inštaláciou sa systém spomalí a nebudú fungovať niektoré funkcie typické pre CrunchBang. Súčasťou je linuxové jadro 3.2, OpenBox 5.5 a programy ako IceWeasel (slobodná alternatíva Firefoxu), GIMP či VLC. Ďalšie programy možno nainštalovať cez Synaptic alebo apt-get, upravené na štýl známy z Ubuntu. Na počítači s 1 GB RAM zaberie spolu s Google Chrome a LibreOffice približne polovicu.
CrunchBang je k dispozícii v 32- i 64-bitovej verzii, pričom 32-bitové verzie sú rovno dve: s klasickým i PAE jadrom, vhodnejším pre novšie počítače. Trochu je škoda, že sa tento inak dobre odladený systém nemôže nainštalovať na staré počítače bez DVD mechaniky, ktoré nedokážu bootovať z kľúča USB. Ak hľadáte niečo rýchle a šikovné napríklad na netbook, momentálne asi nie je lepšia možnosť. Na jednej strane môže CrunchBang svojou rýchlosťou predbehnúť Windows XP na starých netbookoch a zároveň na nových nahradiť Windows 7 alebo 8. Skúsenosti s Linuxom sa hodia. Ale aj niekto, kto nevie vôbec nič o open source softvéri, je schopný nainštalovať systém a bez problémov používať, ak mu nerobí ťažkosti sem-tam pozrieť do dokumentácie a nevyvedie ho z miery nekompletná slovenčina. Recenziu sme tvorili na netbooku starom 5 rokov, bez pripojenia na elektrickú sieť, a to popri videohovoroch cez Skype a sledovaní videí z YouTube. Na spojazdnenie Wi-Fi, webovej kamery a iného hardvéru pritom nebol potrebný žiadny ovládač.