DJI Mavic 3 Enterprise / Špeciál na mapovanie a dohľad
Spoločnosť DJI je známa predovšetkým ako výrobca dronov a ďalšieho vybavenia pre filmárov, na nakrúcanie akčných športov a podobne. Veľa používateľov však možno ani nevie, že DJI vyrába aj drony na profesionálne použitie, ktoré navyše tvoria väčšiu časť ponuky. Základom v tejto oblasti je v súčasnosti séria Mavic 3 Enterprise, v ktorej nájdete trojicu modelov: Mavic 3 Enterprise, Thermal a Multispectral. Ako už z názvu vyplýva, celá séria vychádza z modelu Mavic 3, má rovnaký dizajn a takmer celú letovú časť. Významne sa však odlišuje softvérom, kamerovou časťou a výbavou.
Ako prvý sa k nám dostal na test model DJI Mavic 3 Enterprise. Je určený predovšetkým na mapovanie v rôznych odvetviach priemyslu, ale aj v záchranných a pátracích službách, prípadne v oblasti stráženia a dohľadu. Preto sa jeho možnosti filmovania a fotenia významne líšia od komerčných modelov. Vo výbave nájdete dvojicu kamier, širokouhlá s pevným ohniskom je s rozlíšením 20 Mpx a snímačom s veľkosťou 4/3" tak ako pri Mavic 3, táto však nepochádza od spoločnosti Hasselblad a má aj podstatne menej možností snímania fotiek a videa. Kamera umožňuje fotiť v JPEG alebo 12-bitovom RAW s rozlíšením 20 Mpx a nakrúcať video 4K/30p alebo 1080/30p s dátovým tokom 130 Mb/s, respektíve 70 Mb/s iba s kompresiou MPEG4/AVC H.264. Kamera má fixnú ohniskovú vzdialenosť 12 mm, čo je v prepočte na plný formát 24 mm. Využíva mechanickú clonu s rozsahom f/2,8 – f/11, čo umožňuje vytvárať veľmi kvalitné výstupy foto aj video aj v náročnejších svetelných podmienkach a hlavne počas úloh mapovania potláčať rolling shutter.
K všetkým dronom radu Enterprise sa štandardne dodáva ovládač DJI RC Pro
Druhá je kamera s teleobjektívom, ktorá využíva ½" snímač CMOS s rozlíšením 12 Mpx. Optika má prepočítanú ohniskovú vzdialenosť 162 mm, čo pri práci s priblížením vidíte ako 7× zoom. Rovnako ako ostatné drony Mavic 3 aj model Enterprise využíva digitálny zoom. Pri 2× a 4× sa využíva širokouhlý snímač, 7× je jediný optický zoom a ďalšie až do 56× sú zväčšením z tejto kamery. Na to treba myslieť, ak chcete mať kvalitný obraz. Na rozdiel od komerčných modelov, kde sa musíte vždy cez rozsah zoomu preklikať, tu je výhodné, že môžete mať prednastavený 7× zoom a stlačením Zoom sa kamera prepne na túto hodnotu. Stlačením Wide sa prepnete do širokouhlého zobrazenia. Vysoké hodnoty digitálneho zoomu sú na záznam nepoužiteľné, ale občas môžu poslúžiť, ak si za letu potrebujete priblížiť nejaký detail.
Mavic 3 Enterprise využíva rovnaké bezpečnostné funkcie letu ako komerčné modely, takže tu nájdete veľmi vyspelý všesmerový systém APAS 5.0 na predchádzanie kolízií, GEO 2.0 geofencing na lokalizáciu a vyhýbanie sa zakázaným priestorom letísk aj pokročilé návratové vzory letu domov. Márne by ste tu však hľadali funkcie ako ActiveTrack na automatické sledovanie objektov alebo Quickshots na automatizované vykonanie niektorých záberov. Z tohto pohľadu Enterprise verzie Mavic 3 rozhodne nenahradia tie filmárske. To však ani nie je účelom. Všetky verzie Enterprise sa dodávajú s ovládačom DJI RC Pro Enterprise, ktorý je síce hardvérovo rovnaký ako voľne predávaný DJI RC Pro, ale nie je kompatibilný s komerčnými modelmi dronov, ako napríklad DJI Mini 3 Pro. Ako pri ostatných verziách využíva ovládač novú verziu prenosového systému OcuSync 3+ s prenosom videa 1080 60p na vzdialenosť až 15 km. Na ovládanie dronu sa namiesto DJI Fly používa aplikácia DJI Pilot 2. Ide o profesionálnu aplikáciu, ktorá umožňuje presné nastavenia všetkých parametrov dronu aj letu. Na rozdiel od DJI Fly umožňuje priame zadávanie letových misií. Tie sa zadávajú podľa ich určenia a môžete zadať 4 druhy misií: let podľa orientačných bodov (Waipoint), mapovanie (Mapping), skenovanie objektov (Oblique) a zadanie trasy (Linear).
Mavic 3E s nainštalovaným modulom RTK
Let podľa orientačných bodov slúži na filmovanie alebo fotenie trasy podľa zadaných bodov. V okolí trasy si môžete zadať ešte takzvané pinpointy, ktoré označujú, kde sa má dron pri prelete určitého bodu pozrieť a vyfotiť alebo nafilmovať. V režime mapovania zadávate plochu, ktorú chcete zmapovať, tak, že ju vymedzíte na mape. Plocha, samozrejme, nemusí mať pravidelný tvar, takže môžete označiť, čo presne potrebujete mapovať. Pri zadávaní možno nastaviť dopodrobna všetky parametre vrátane výšky a smeru preletov. Softvér vám vykreslí trasu letu. Od výšky závisí aj rozlíšenie výsledných fotografií alebo 3D modelov. Vďaka tomu, že dron fotí snímky s prekrytím až 80 %, pri spracovaní dát možno vďaka technológii Smart Oblique vypočítať z týchto dát 3D model terénu, respektíve zástavby. Režim Oblique slúži na skenovanie 3D objektov, ako sú vyššie či netypické budovy, ale aj terénu práve na vytvorenie 3D modelu. Pri tomto režime kamera okrem kolmého fotenia nadol fotí aj zo všetkých štyroch strán s kamerou natočenou o 45°. Režim Linear je určený na fotenie alebo filmovanie úzkych dlhých objektov, ako je napríklad rieka, cesta, údolie a podobne.
Navigácia získava svoju polohu od satelitov GPS, Glonass a Beidou. Okrem GPS sa systém dokáže orientovať vďaka vizuálnym polohovacím senzorom smerujúcim nadol, aby ho udržali na svojom mieste. Najväčším benefitom profesionálnych dronov je však možnosť využívať systém diferenciálneho GPS, označovaný ako RTK (Real Time Kinematics). Tento systém je implementovaný v dvoch režimoch. Buď s prenosným voliteľným prijímačom/vysielačom RTK-2, alebo v krajinách, medzi ktoré patrí aj Slovensko, kde je dostupná táto služba cez internet, možno využívať pripojenie k centrálnemu vysielaču. Princíp práce je vždy rovnaký. Stacionárny prijímač GPS vyhodnocuje v reálnom čase aktuálnu chybu systému GPS a vysiela opravu tejto chyby do pohyblivých prijímačov GPS, teda aj toho v drone. Vďaka tomu je možné mapovanie s presnosťou na centimetre. To je veľmi dôležité pre geodetov a kartografov. Umožňuje im to mapovať územie a objekty s vysokou presnosťou, takže tieto podklady potom slúžia napríklad projektantom, architektom, stavebníkom a ďalším profesiám. Výsledné ortofotomapy sú vytvorené v 3D s presnými súradnicami. Možno podľa nich presne zmerať rozmery či umiestniť stavbu. Pri mapovaní povrchovej bane, kameňolomu alebo skládky sypkých materiálov sa dá pomocou takéhoto zmapovania presne vypočítať objem uskladneného/vyťaženého materiálu a podobne. Na spracovanie nafotených dát možno použiť viacero rôznych špecializovaných softvérov. Jeden z nich je aj Terra priamo od DJI. Umožňuje spracovanie 2D aj 3D modelov z nafotených dát, ich prehliadanie a export. No to je všetko, neumožňuje napríklad zakresľovanie do mapy a viacero ďalších funkcií. Oceňujem, že DJI poskytuje skúšobnú verziu softvéru na tri mesiace zadarmo, takže si môžete vyskúšať jeho funkcie a rozhodnúť sa, či vám vyhovuje.
Súprava sa dodáva s prepravným kufríkom
Mavic 3 Enterprise je rovnako ako iné modely od DJI vybavený aj varovným systémom AirSense ADS-B, ktorý deteguje lietadlá v okolí. Takisto podporuje Aeroscope Remote ID, druh poznávacej značky pre drony. Vysiela polohu dronu v súlade s požiadavkou FAA. Tento systém sa pripravuje aj pre Európu, takže je dobré, že je novinka na to pripravená. Systém umožňuje zodpovedným orgánom lokalizovať váš dron, ak letí v obmedzenom vzdušnom priestore. Dron má odolnosť proti rýchlosti vetra až 12 m/s. Za bezvetria v režime šport lieta rýchlosťou až 75 km/h.
DJI Mavic 3 Enterprise je dron, ktorý plní predovšetkým požiadavky profesionálov. Poskytuje vynikajúce funkcie mapovania a automatizovaného fotenia či nakrúcania. S reálnou výdržou 35 – 38 minút ide o kvalitný pracovný nástroj. Funkcie mapovania, samozrejme, pracujú aj bez prídavného modulu RTK, treba však počítať s tým, že výsledky budú mať väčší rozptyl a pre potreby presného mapovania sa nehodia.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborná navigácia, jednoduchá obsluha, profesionálne výsledky, výdrž batérie, špičkový ovládač
- Nižšia kvalita obrazu a menšie možnosti snímania
PARAMETRE:
Hmotnosť 915 g, hlavná kamera 4/3 CMOS, efektívnych bodov 20 Mpx, FOV: 84°, ekvivalentná ohnisková vzdialenosť 24 mm, mechanická clona f/2,8 – f/11, citlivosť ISI 100 – 6400, elektronický čas uzávierky 8 s - 1/8000 s, mechanický 8 - 1/2000, záznamové formáty fotky JPG/DNG(RAW), video H.264, max. rozlíšenie videa 3840 × 2160, max. 30p, max. dátový tok H.264, 130 Mb/s (4K) a 70 Mb/s Mb/s, gimbal: trojosový motorizovaný, max. rýchlosť stúpania 8 m/s, max. rýchlosť klesania 6 m/s, max. rýchlosť horizontálneho letu za bezvetria 21 m/s, statický dostup 6000 m, odolnosť proti vetru max. 12 m/s, batéria Li-Po 4S 5000 mAh/15,4 V (77 Wh), 335 g
Cena: Základ. + 1 rok DJI Care: 3499 EUR
Dron a Plus Combo + 1 rok DJI Care: 5340 EUR
HODNOTENIE: 10/10
Zobrazit Galériu