S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Dá sa fungovať so smartfónom Huawei bez Google služieb?

1

Nové smartfóny Huawei označené AG (Application Gallery) síce majú najnovší Android, v súčasnosti je to verzia 10, avšak tieto smartfóny nemôžu využívať služby Google ani aplikačný obchod Google Play. Dôvodom sú reštrikcie, ktoré musia dodržiavať americké firmy. Na samotný Android sa nevzťahujú, pretože napriek tomu, že túto platformu spravuje spoločnosť Google je to open-source projekt. Služby a aplikácie Google a taktiež Google Play sú však propertiárne produkty tejto spoločnosti. 

Skúsenosti s inštalovaním aplikácií do smarfónu Huawei P40 Pro sú zhrnuté vo videu



V Huawei preto vytvorili vlastný aplikačný obchod App Gallery a predpokladá sa, že používatelia nových smartfónov tejto značky si budú aplikácie primárne inštalovať z tohoto oficiálneho zdroja. Napriek tomu, že ponuka kvalitných aplikácii sa neustále rozširuje, pravdepodobne v Application Gallery nenájdete všetky aplikácie, ktoré ste boli zvyknutí používať. 

Nie je to však až taký hendikep, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad, teda aspoň spočiatku. V konečnom dôsledku sa mi na Huawei P40 Pro podarilo nainštalovať všetky aplikácie, ktoré som mal na smartfóne inej značky, ktorý som používal predtým. K dispozícii máte totiž ešte ďalšie tri možnosti: Prenos aplikácií z pôvodného smartfónu, inštalácia z oficiálnych stránok vývojárov a inštalácia z rôznych neoficiálnych zdrojov, či aplikačných obchodov tretích strán. 

Prenos aplikácií z pôvodného smartfónu

Pomocou aplikácie Huawei Phone Clone môžete pri konfigurácii nového, alebo do výrobného nastavenia resetovaného smartfónu Huawei preniesť z dosiaľ používaného smartfónu ľubovoľnej značky nielen údaje a multimediálne súbory, ale aj väčšinu aplikácií. Niektoré z nich však môžu vyžadovať služby Google a potom môžu nastať dve situácie. Niektoré aplikácie, napríklad Mapy Google vás po spustení síce upozornia, že na fungovanie potrebujú služby Google, avšak väčšina funkcií, vrátane navigácie bude normálne fungovať. Iné aplikácie fungovať nebudú. Tvorcovia aplikácie Phone Clone určite dôkladne otestovali, ktoré aplikácie budú bez problémov fungovať a teda sa môžu preniesť a ktoré aplikácie prenášať nemá zmysel, pretože by bez služieb Google nefungovali.  Nakoľko som nevedel, ako to bude fungovať s aplikáciami na správu agendy, čiže kalendára a kontaktov, ktoré mám uložené v cloudových službách konta Microsoft, predtým ako som spustil prenos aplikácií z predtým používaného smartfónu, nainštaloval som do neho z Google Play aplikáciu Outlook pre Android od Microsoftu, napriek tomu, že som túto aplikáciu na pôvodnom smartfóne nepoužíval. Outlook som nainštaloval len preto, aby sa preniesla na nový Huawei P40 Pro. Ak by sa nepodarilo nakonfigurovať synchronizáciu kalendára a kontaktov v aplikáciách od Huawei, ktoré sú predinštalované v rámci používateľskej nadstavby tak by som používal Outlook. Napokon to potrebné nebolo, aplikácie sa mi podarilo pripojiť na cloudové služby Microsoftu

Bez problémov sa preniesli aplikácie ako Instagram, Messenger, WhatsApp, Outlook a taktiež aplikácie služieb na streamovanie hudby a videa. Pomocou Phone Clone sa mi preniesli aj aplikácie VUB Banky a Tatrabanky. V jednej z nich mám osobný účet a v druhej účet, ktorý využívam na internetové nákupy a testovanie. Aplikácie aj fungovali s výnimkou Viamo od Tatrabanky, avšak tú som nepoužíval. Pri prehliadaní Huawei AppGallery som zistil, že v tomto oficiálnom aplikačnom obchode je už aplikácia VUB Banky, tak som odinštaloval aplikáciu prenesenú cez Phone Clone a nainštaloval „oficálnu“ aplikáciu. Bankové aplikácie fungovali bez problémov vrátane platby mobilom cez NFC. Samzrejme nefungovali platby cez Google Pay, preto že to je služba Google.

Inštalácia zo stránok vývojárov

Ďalšou oficiálnou a teda aj bezpečnou možnosťou je nainštalovať si Android aplikácie zo stránok ich vývojárov. Typickým príkladom je aplikácia Facebook. Sprostredkovane sa k nej dostanete cez odkaz v Huawei App Gallery. Samotná aplikácia Facebook tam nie je, no keď si dáte vyhľadávať názov tejto sociálnej siete, zobrazí sa vám odkaz priamo na webovú stránku spoločnosti Facebook, odkiaľ si môžete aplikáciu stiahnuť a nainštalovať. Pri inštalácii musíte potvrdiť, že aplikácia pochádza z bezpečného zdroja, čo v tomto prípade nie je problém, pretože je stiahnutá z oficiálnej stránky spoločnosti, ktorá ju vyvíja a prevádzkuje. 

Ďalšie možnosti

Tretia možnosť je stiahnuť si inštalačné balíky z neoficiálnych zdrojov. Treba však upozorniť, že sa jedná o najriskantnejší variant. V oficiálnych aplikačných obchodoch sa aplikácie pred zverejnením kontrolujú, či neobsahujú škodlivý kód, priveľa reklamy a ďalšie atribúty, ktoré by mohli používateľovi spôsobiť problémy. Na vyhľadávanie aplikácií z neoficiálnych zdrojov sa mi osvedčila aplikácia MoreApps, ktorá vyhľadáva v zdrojoch aplikácií typu APKPure. Táto aplikácia zároveň ponúka aj ďalší benefit. Ponúkne vám nielen možnosť stiahnuť aplikáciu, ktorú zatiaľ nemáte možnosť získať z oficiálneho zdroja zo stránok a aplikačných obchodov tretích strán, ale aj aplikácie, ktoré by vami požadovanú aplikáciu vedeli plnohodnotne, alebo takmer plnohodnotne nahradiť. Typickým príkladom sú aplikácie na prehrávanie videí zo služby YouTube. Ponúkané aplikácie sú v tomto prípade takmer plnohodnotnou náhradou aplikácie od Google. V prípade YouTube takmer znamená, že vo väčšine aplikácií môžete prehrávať videá. Na správu svojho účtu vrátane nahratia videa môžete použiť webový prehliadač. Samozrejme veľa závisí aj od toho, aké aplikácie na daný účel preferujete. Napríklad na navigáciu autom používam aplikáciu Here, ktorá sa do P40 Pro preniesla z predtým používaného smartfónu a plnohodnotne funguje vrátane možnosti sťahovania aktualizovaných máp.

Aplikácie v APKPure

Synchronizácia s cloudovými službami

Na správu agendy využívam služby v rámci rodinného predplatného Office 365. Služby Google na tento účel nepoužívam z jednoduchého dôvodu – lebo sú zadarmo. A keď je niečo pre mňa zadarmo, tak produktom s ktorý sa obchoduje som ja. Napríklad som si do kalendára poznačil, že mám vrátiť požičaný objektív a minimálne týždeň sa mi potom všade zobrazovali reklamy na objektívy. Pri synchronizácii agendy som v aplikácii Kalendár skúsil možnosť pridať firemný účet Exchange, zadal som prihlasovacie údaje svojho osobného Microsoft konta a fungovalo to. Kto je zvyknutý na správu agendy v konte Google a nepodarí sa mu tieto údaje zosynchronizovať s aplikáciou, ktorá by mu vyhovovala, môže používať prístup k týmto službám pomocou webového prehliadača a na domácu obrazovku pridať odkaz na konkrétnu stránku. Vyskúšal som takto kalendár a fungovalo to používateľsky celkom príjemne. 

Pri konfigurácii smartfónu sa nezabudnite prihlásiť do konta Huawei Mobile Cloud, prípadne ak takéto konto nemáte, tak si ho vytvorte. Zatiaľ sme riešili ako preniesť či nainštalovať na nový smartfón všetky potrebné aplikácie. Následne je potrebné vyriešiť synchronizáciu súborov, predovšetkým fotografií. Na predtým používanom smartfóne som mal na výber synchronizovať fotografie v službe Fotky Google, prípadne v cloudovej službe výrobcu smartfóne, alebo v cloudových službách tretích strán ako napríklad Box, Dropbox, či OneDrive. Huawei na tento účel ponúka úložný priestor v svojej cloudovej službe. Prvý rok máte k dispozícii zadarmo až 50 GB. Súbory v cloudovom konte Huawei sú dostupné aj cez webový prehliadač, takže k svojim súborom a fotografiám sa dostanete aj z počítača s operačným systémom Windows 10, či Mac OS.

Získali sme čas...

Aj takto by sa dala charakterizovať možnosť prenosu aplikácií z predtým používaného smartfónu, prípadne iných neoficiálnych zdrojov. Prenesené aplikácie síce budú fungovať, avšak ich vývojári ich budú medzitým vylepšovať a publikovať do aplikačného obchodu Google Play aktualizácie. Tieto aktualizácie sa však na smartfóne bez Google služieb nebudú inštalovať ani automaticky a nebudú sa dať nainštalovať ani manuálne. V prípade významných vylepšení, alebo v prípade bankových aplikácií zdokonalenia zabezpečenia to môže byť problém. Banky môžu dokonca zablokovať používanie neaktualizovaných aplikácií. Takže zostáva veriť, že čoraz viac aplikácií bude aj v aplikačnom obchode Huawei App Gallery. Je to veľmi pravdepodobné, pretože väčšinu Android aplikácie netreba pre AppGallery nijako upravovať, stačí ich tam len vypublikovať. Výnimkou sú aplikácie, ktoré využívajú cloudové služby Google, napríklad mapy. Tam musia vývojári nájsť vhodnú alternatívu.

A ešte jedna vec. Nie je to tak dávno, čo de facto zanikla mobilná platforma Windows a dôvodom zániku bol, že pre túto platformu bolo vo Windows Store málo aplikácií. Windows Mobile však bola diametrálne iná platforma a aby aplikácia vytvorená pre Android, či iOS na tejto platforme fungovala, bolo ju potrebné prerobiť a k tomu boli potrební vývojári so skúsenosťami s vývoja Windows aplikácií. Pre smartfóny Huawei tento scenár nehrozí, pretože aplikáciu väčšinou nie je potrebné nijako upravovať, len ju vypublikovať  aj v Huawei App Gallery.

.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei AppGallery Huawei AG Huawei P40 Pro

1 komentár

neodporucam reakcia na: Dá sa fungovať so smartfónom Huawei bez Google služieb?

6.5.2020 07:05
a co s update kazdy tyzden to budem kazdy tyzden robit toto vsetko
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať