Dell Alienware AW2725DF / Monitor pre veľmi náročných hráčov
Vysoká obnovovacia frekvencia 360 Hz a extrémne nízka latencia 0,03 ms predurčujú tento monitor pre turnajových a pokročilých hráčov. Rozlíšenie 2K čiže 2560 × 1440 pixelov je optimálne vzhľadom na uhlopriečku 27 palcov. Takéto rozlíšenie zvládnu aj grafické karty vyššej strednej triedy, samozrejme, aby ste naplno využili maximálnu snímkovú frekvenciu, potrebujete čo najvýkonnejšiu grafiku.
Predný panel tvorí displej s výnimkou tenkej lišty v spodnej časti. Oveľa viac priestoru na realizáciu mali dizajnéri na zadnej strane. Tú totiž človek vstupujúci do miestnosti k hráčovi uvidí ako prvú. Aj keď pripojíte k monitoru viac zariadení a využijete aj USB hub, žiadnu spleť káblov neuvidíte. Zadné konektory sú umiestnené pod plastovým krytom prekrývajúcim spodnú časť zadnej steny a v jej strede prechádzajú do dutej nohy. V strede na ľavej strane je svietiace logo Alienware a vpravo podsvietené číslo 27. V aplikácii AlienFX môžete nastaviť buď statické farby, alebo pulzujúce zmeny farieb. Samozrejmosť je synchronizácia farebného osvetlenia s akýmkoľvek iným kompatibilným produktom Alienware. Ak máte monitor zadnou stranou pri bielej alebo svetlej stene, vytvárajú tieto svietiace prvky efektné a pre oči príjemné ambientné podsvietenie. Porty sú nielen na zadnej stene, ale jeden konektor USB-A a jeden USB-C sú veľmi prakticky umiestnené zospodu, takže doň môžete operatívne pripojiť USB kľúč či iné zariadenie. Port USB-C umožňuje len prenos dát, vstup obrazu nie je podporovaný. Šesťuholníkový podstavec nezaberie na stole veľa priestoru, napriek tomu je monitor stabilný, a to aj pri manipulácii. Výška zobrazovacieho panela sa dá upraviť v rozsahu 110 mm, panel možno pootočiť v rozsahu ±20°, naklopiť o ±20°, prípadne otočiť o 90°, takže monitor môžete používať aj na výšku. Na ovládanie slúži minijoystick v strede spodnej strany. OSD je intuitívne a poskytuje rôzne pokročilé možnosti nastavenia vrátane bohatej ponuky predvolených profilov. Zaujala ma funkcia Black Equalizer, ktorá umožňuje mierne presvetliť tmavé tienisté plochy, aby hráč videl, či sa tam neskrýva protivník. Dark Stabilizer zlepšuje viditeľnosť v tmavých scénach úpravou gama krivky.
Zobrazovací panel má účinnú antireflexnú úpravu. Výhodou technológie OLED je, že umožňuje zobraziť skutočnú čiernu, pretože pixely v čiernych zónach sa úplne vypnú. Rovnako ani latencii 0,03 ms panely VA, IPS ani TN nedokážu konkurovať. Dell Alienware AW2725DF využíva zobrazovací panel Samsung QD-OLED so zlepšeným rozložením subpixelov, takže drobná necnosť panelov OLED – rozstrapkanie malého textu a jemných detailov – je voľným okom nepozorovateľná, a to ani pri pohľade zblízka. Monitor podporuje synchronizačné technológie VESA AdaptiveSync, AMD FreeSync Premium Pro a NVIDIA G-Sync Compatible, čo zabezpečí herný zážitok bez trhania. Špecifikácia HDMI 2.1 prezrádza, že ak pripojíte monitor cez HDMI, môžete využiť maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Maximum 360 Hz sa dá využiť len pri pripojení PC cez DisplayPort. Monitor nemá reproduktory, čo akceptujem. Všetci vieme, ako je to s kvalitou reproduktorov v monitoroch, takže hráči tak či tak používajú headsety alebo externé reproduktory.
Monitor som testoval s herným notebookom PC s grafickou kartou ASUS TUF Gaming 4060 Ti. Vyskúšal som rozličné herné žánre s rôznymi hrami, ktorých scény sa odohrávajú tak v prostrediach plných jasných a brilantných farieb, ako aj v hlbokých tieňoch, z ktorých sa k hlavnému hrdinovi zakrádajú zákerní nepriatelia. V hrách typu FPS sa dali veľmi dobre rozlíšiť odtiene temných farieb, štruktúra tmavých plôch a objekty ukryté v hlbokých tieňoch. Vysoká obnovovacia frekvencia v praxi znamená, že na rýchlo sa pohybujúcich objektoch sa ostro zobrazujú aj najjemnejšie detaily. Výrobca udáva 99,3 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3 a v balení je aj certifikát z individuálneho merania každého kusa. Nielen pokrytie gamutu, ale aj parameter delta E < 2 naznačuje, že monitor sa hodí aj pre tvorcov grafického obsahu a editorov fotografií a videa. Meranie kolorimetrickou sondou ukázalo hodnoty pod 1. Jas 250 nitov je garantovaný pre 100 % bielej plochy, jas 500 nitov pre 10 % bielej plochy a 1000 nitov pre < 3 % bielej plochy. Výrobcom deklarovaný maximálny jas 1000 nitov sa mi nepodarilo namerať, vyplýva to však z princípu zobrazovania, keď túto hodnotu monitor dosiahne na ohraničenej ploche na krátky čas, napríklad pri záblesku. V štvorci zaberajúcom 3 % plochy obrazovky som nameral 940 nitov. Výrobca vzhľadom na použitie panela OLED musel urobiť určité kompromisy ohľadne maximálneho jasu, aby sa predišlo „vypáleniu“ vzorov, ktoré sú na obrazovke dlhší čas, napríklad záhlavia hry. Subjektívne však bol obraz jasný a brilantný, pretože panel OLED má vysoký kontrast aj pri nižších úrovniach jasu.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Obnovovacia frekvencia 360 Hz, brilantný plynulý obraz, presné farby
- Potešil by vstup USB-C
PARAMETRE:
Obrazovka: QD-OLED 27" (67,82 cm); rozlíšenie: 2560 × 1440 (16:9), obnovovacia frekvencia 360 Hz; latencia: 0,03 ms (sivá – sivá); jas: SDR 250 cd/m2, HDR 400 cd/m2, špička HDR 1000 cd/m2; kontrast: 1 500 000:1; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut DCI-P3 99,3 %; konektory: 2× DisplayPort 1.4, 1× HDMI 2.1, 4× USB 3.0, zvukový výstup SPDIF, spotreba: maximálna 130 W, stand-by 0,3 W; rozmery: 60,9 × 51,6 × 24,3 cm; hmotnosť: 9,97 kg
Cena: 855,69 EUR
Zobrazit Galériu