S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Domáca sieť a powerline adaptéry

Archív NXT
0

Domáci internet sa dnes propaguje najmä vo forme bezdrôtového pripojenia zariadení k internetu. Firmy sa však uberajú smerom budovania klasickej infraštruktúry LAN a nie je to náhoda. Prinášame teda informácie, ktoré vám pomôžu vyriešiť rozhodovanie pri kúpe nových zariadení na vytvorenie sieťovej infraštruktúry. Špeciálne sme sa venovali powerline adaptérom, ktoré sa stávajú obľúbenými v akomkoľvek prostredí.

Čo je to powerline?

Názov je vytvorený spojením slov power a line, čo v preklade znamená elektrické vedenie. Ak nájdete na internetových stránkach zariadenia s uvedeným názvom, znamená to, že ide o sieťové adaptéry využívajúce elektrické rozvody v domácnosti. Nie je to novinka, tento spôsob pripojenia niekde využívajú už viac ako desať rokov.

Na trhu sú aj modely s vlastnou zásuvkou - model D-Link DHP-P308AV

U nás pripojenie na internet viac-menej znamená zobrať od poskytovateľa internetu bezdrôtový router alebo router ADSL a pripojiť k nemu cez Wi-Fi počítače, tlačiarne alebo telefóny. Nami testovaná technológia využíva existujúce rozvody a pripája sa do zásuvky. Slúži zároveň ako zdroj napájania tohto sieťového doplnku a na jeho tele nájdete tlačidlo na párovanie a spravidla aj jeden eternetový port.

V teste sme mali zariadenie s dvoma konektormi LAN na jednom páre adaptérov, vidieť môžete aj zariadenia so štyrmi takýmito konektormi. Základný princíp, ktorý vychádza zo štandardov pri vytváraní elektrickej siete doma, je využiť dostupné káble a nepoužívať žiadne ďalšie. Teda s výnimkou tých, ktoré vedú zo zariadenia napríklad do počítača. Podľa potreby si kúpite adaptér vybavený požadovaným počtom konektorov LAN a môžete doň pripojiť hernú konzolu, TV, tlačiareň alebo iné zariadenia.

A tu narážame na prvú nevýhodu, ktorou je nemožnosť bezdrôtového pripojenia. Adaptéry spravidla neumožňujú takýto spôsob, a tak sa stále musíte spoľahnúť na možnosti vašej siete Wi-Fi z domáceho routera. Ako sa však dočítate v našom teste, výnimky potvrdzujú pravidlo a Powerline je krížený už aj s Wi-Fi. Dosah je do 300 metrov, pričom sa počíta skutočná dĺžka elektrického vedenia. Ani vo väčších domoch však neprekročíte tento limit. Navyše ide o limit medzi dvoma adaptérmi, čo rapídne zväčšuje možnosti budovania efektívnej siete. Straty na rozdiel od Wi-Fi sú menšie, no pri hraničnej dĺžke dosahu nepočítajte s dosiahnutím maximálnej rýchlosti ako pri pármetrovom vedení.

Spotreba týchto zariadení je extrémne nízka, maximum je 6 W. Navyše všetky zariadenia podporujú úsporné režimy, ak nie je rozpoznaný aktívny prenos dát. V jednoduchosti povedané, tieto adaptéry netreba odpájať zo zásuvky, keďže dokážu znížiť príkon až o 70 %.

Ako kupovať?

Prv než pridáme odporúčania na výber a kúpu powerline, je tu niekoľko argumentov za a proti. Začnime výhodami. Po prvé ide o bezpečnosť. Všetko sa šifruje 128-bitovým kľúčom, ktorý si adaptéry medzi sebou automaticky zdieľajú. Odpadá problém odpočúvania, resp. nie je taký rizikový a netreba sa obávať pokusov o napojenie mimo vášho bytu alebo domu.

Samozrejme, aj tu sú riziká a pokusy o napojenie ďalších adaptérov do siete. No aj keď využívajú jednotný štandard IEEE 1901-2010 opisujúci využívanie internetu v elektrickej sieti, naše testy ukázali fungovanie adaptérov jednej značky medzi sebou. Útočník by potreboval zistiť, o aký adaptér ide vo vašom prípade. Poďme k ďalšej výhode, ktorou je stabilita prenosov a nižšia latencia. Posledný rok sme zaznamenali príchod routerov s podporou Wi-Fi ac, lenže ich cena je zatiaľ vysoká a nástup na trh bol slabší najmä preto, že prichádzali v prémiových produktoch. A len málokto je ochotný kúpiť router za 150 eur a viac, keď sú na trhu o tretinu lacnejšie a dobre vybavené modely. Majú síce svoje výhody, no bežná domácnosť o nich veľa nevie.

Tejto problematike sme sa venovali v PC REVUE č. 2/2013. Rýchlosť štandardu AC je vskutku vysoká a naše testy v prostredí „zamorenom" sieťami Wi-Fi preukázali reálnu rýchlosť okolo 15 MB/s, čo postačí aj na zálohovanie počítača na úložisko NAS po bezdrôtovej sieti. Väčšina testov, ktoré sme monitorovali, poukazovala na dosiahnutie vysokých rýchlostí, ako prezentácie nového štandardu AC. Ale asi len málo používateľov bude sedieť s notebookom tri metre od routera. Rýchlosť potom poklesne a získate lepšie smerovanie signálu aj dosah, powerline však jednoznačne vedie.

Ďalšie pozitívum je cena. Aj tu je dostatok možností na výber a náš test pokrýva rôzne cenové hladiny. Za neveľkú sumu si zakúpite dvojicu adaptérov, tzv. štartovací kit, aby ste ich mohli navzájom prepojiť. Pri prvej kúpe treba rátať s tým, že potrebujete minimálne dva. Každý výrobca má jednotlivé modely samostatne a v pároch. Prvý dáte do zásuvky a eternetovým káblom pripojíte k routeru. Tým vytvoríte prvotné spojenie internetového signálu. Druhý zapojíte do zásuvky v inej miestnosti (na inom poschodí...) a z konektora LAN na jeho tele povedie kábel priamo do sieťovej karty v počítači (tlačiarni, konzole...).

Nepotrebujete nič nastavovať, ak sa nenájdu automaticky, stlačíte tlačidlo na párovanie a zároveň šifrovanie a v priebehu troch sekúnd máte pripravené spojenie do internetu. Názov pevnej siete sa bude zhodovať s názvom zadaným v routeri. Nezľaknite sa, nebude to Wi-Fi, ale klasický kábel, pretože väčšina routerov identifikuje pevnú sieť ako najrýchlejšiu Wi-Fi. Zdieľajú si názov, pokročilé modely (najmä pre segment SOHO) umožňujú nastaviť rôzne názvy siete pre LAN aj WLAN.

NazovSiete.png

Názov siete pri poweline je identický ako pri Wi-Fi, je to bežný spôsob identifikácie pripojenia systémom

Tým si vytvoríte základnú sieť. Ak potrebujete pripojiť viac zariadení, je tu možnosť kúpiť adaptéry s dvoma alebo štyrmi konektormi LAN. Takisto sú k dispozícii modely aj s vlastnou elektrickou zásuvkou, čiže v skutočnosti o ňu neprídete a najprv do hlavnej pripojíte adaptér a potom do adaptéra pokojne pripojte napájanie notebooku alebo TV prijímača.

Poďme však na potenciálne nevýhody. Opäť to závisí od ceny a výkonu adaptéra. Bude tvoriť limit pri hraničných hodnotách rýchlosti siete. Ak budete v dosahu výkonného routeru, získate vyššiu rýchlosť cez Wi-Fi ako v tej istej miestnosti pri použití adaptéra. Zmysel teda má použitie v inej miestnosti, v častiach, kde už signál Wi-Fi nie je taký silný. Z toho vyplýva, že nevýhody pri správnom použití a zapojení vo väčšej vzdialenosti ani nezistíte.

Možnosti zapojenia

Dlhodobo využívame tento sieťový komponent a sme s ním nadmieru spokojní. Jednak nezaberie veľa miesta a súčasné modely umožňujú pracovať aj tak, že sú oba na svojich stranách pripojené do predlžovačky a rozdvojky. To v minulosti nebolo možné a maximálne jeden z powerline mohol byť v predlžovačke, aby sa podarilo spojenie. Nezaznamenali sme žiadne výpadky pri odpájaní a pripájaní ďalších elektrických zariadení. Pozitívom tohto konceptu je to, že môžete využívať ďalšie prvky siete. Ak máte doma switch, ktorý bolo treba napríklad ťahať do inej miestnosti káblom po chodbe, teraz máte na výber. Stačí zakúpiť jeden pár adaptérov a do jedného (toho, ktorý by zabezpečoval finálne prepojenie napríklad s notebookom) pripojíte switch a do tohto prvku potom ďalšie zariadenia. A medzi nimi môže byť pokojne extender, teda rozširovač pôvodnej siete Wi-Fi.

Na základe dlhodobých testov sa v prípade domácností, kde je rušenie veľkým počtom sietí Wi-Fi a panelové steny, prikláňame radšej ku kúpe powerline adaptéra než dvoch routerov. Nemôžete si síce segmentovať sieť (no kto to v domácnosti robí?), ale získate stabilitu dátových prenosov, vo výsledku napríklad aj zrýchlenie pri sťahovaní dát.

Sietove zariadenia - nahlad 01-2.jpg

Parametre a testy powerline adaptérov

Testy a hodnotenie

V našom teste sme mali tri páry powerline adaptérov a testovali sme ich medzi sebou navzájom. Výsledky merania na vzdialenosť dvadsiatich metrov a ich technické parametre nájdete v tabuľke. Model D-Link DHP-308AV sa nám páčil najmä preto, že ide o najmenší adaptér na trhu. Spojenie pri tomto modeli bolo takmer okamžité, v niektorých prípadoch bolo treba aktivovať prepojenie tlačidlom na párovanie vedľa konektora LAN. Na tele má tri signalizačné diódy indikujúce stav napájania, powerline konektivity a eternetového pripojenia. Aj napriek vysokej teoretickej priepustnosti sme zaznamenali nižšie rýchlosti pri našej testovacej vzdialenosti a pomalší nábeh na priemernú rýchlosť. Tá bola okrem menších výkyvov konštantná.

DHP_308AV_Image_Front_DEU.jpg

zyxel_pla5205.jpg

ZyXEL PLA5205 má výhodu v gigabitových portoch. Ak chcete použiť na náročnejšiu prevádzku so sieťovým diskom alebo ako rozdvojku na pripojenie switchu do tohto adaptéra, bude to jednoznačne dobrá voľba. Špeciálne sme si pochvaľovali nábeh na maximálnu rýchlosť a udržiavanie stabilného prenosu, čo má za následok aj najvyššiu priemernú rýchlosť v našom teste. Do náročnej kancelárie alebo multimediálnej domácnosti je toto voľba číslo jeden.

TL-WPA4220KIT(EU_g.jpg

TP-Link WPA4220KIT je najvybavenejší adaptér v našom teste a na trhu ide o jednu z možností ponúkajúcich pripojenie LAN aj Wi-Fi. Prvý adaptér pripojíte k routeru a druhý v inej miestnosti k počítaču. Ten však obsahuje zároveň aj Wi-Fi router, ktorý môže klonovať nastavenia pôvodnej Wi-Fi alebo vytvoriť novú bezdrôtovú sieť a ešte jeden konektor LAN. Jeden sme využili na pripojenie sieťového disku, druhý na pripojenie notebooku. Wi-Fi sme naklonovali tak, aby sa spojenie správalo ako pripojenie k hlavnému routeru. Získali sme tak vynikajúce riešenie na rýchly internetu pre notebook a sieťové úložisko na každodenné zálohovanie dát. Toto je riešenie, ktoré nahrádza sieťový prvok typu extender (rozširovač signálu) a ťaží z výhod štandardu pre Home Plug AV. Vzhľadom na možnosť zapojenia dvoch portov LAN bolo prenášanie dát na sieťové úložisko až 10,3 MB/s priemerne, maximom bola rýchlosť 11,1 MB/s. Práve tu bola možnosť vytvoriť si sieť LAN s novým názvom a sledovať pripojené zariadenia, keďže vďaka Wi-Fi má integrovaný DHCP server. Je to skutočne výborné zariadenie pre najnáročnejších používateľov. Vysielanie Wi-Fi možno deaktivovať v čase, keď ho nepotrebujete.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať