Druhý polrok 2024 priniesol Slovensku nápor botnetových útokov. Kybernetické hrozby číhali najmä na webových stránkach
Výskumníci upozorňujú na rozvoj kyberzločineckého ekosystému a masívne šírenie škodlivého malvéru, ktorý infikuje webové stránky.
V druhom polroku 2024 čelila každá organizácia na Slovensku v priemere 1443 kybernetickým útokom týždenne. V medziročnom porovnaní tak počet kyberútokov narástol o tretinu, čo svedčí nielen o raste kybernetickej agresie, ale aj o stále zlepšujúcich sa detekčných metódach.
Od začiatku decembra zaznamenal detekčný systém kyberbezpečnostnej firmy Check Point na Slovensku viacej ako dvetisíc kybernetických útokov týždenne na jednu organizáciu, čo prevyšuje aj globálny priemer.
Z telemetrie spoločnosti Check Point vyplýva, že najčastejším cieľom kyberútokov v druhom polroku boli vládne inštitúcie a armáda, nasleduje výrobný sektor. Čo sa týka typu detegovaných útokov, najvyšší počet (11,5 %) predstavovali botnetové útoky zamerané na nedostupnosť systémov, čo presahuje globálny priemer.
Takmer tri štvrtiny (71 %) škodlivých súborov na Slovensku bolo počas decembra doručených prostredníctvom webových stránok. Tento podiel webových hrozieb za ostatný polrok rástol, čím prišlo k významnej zmene, keďže dlhodobo najčastejším vektorom kyberútoku bol e-mail.
Kyberzločinci používajú webové stránky ako nástroj na skryté šírenie škodlivého kódu. „Webové stránky zohrávajú významnú úlohu pri komunikácii a biznise, a preto je nevyhnutné zaviesť preventívne opatrenia a dôsledne presadzovať nulovú toleranciu,“ upozorňuje Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies. Od zabezpečenia webových stránok pred kybernetickými hrozbami závisí ochrana kódu aj bezpečnosť používateľov v online priestore.
Najrozšírenejším malvérom na Slovensku je botnet Androxgh0st, ktorý sa zameriava na platformy Windows, Mac aj Linux. Na počiatočnú infekciu využíva malvér zraniteľnosti na viacerých platformách vrátane IoT zariadení a webových serverov. Preniká do kritických infraštruktúr a útoky vytvárajú kaskádovité efekty naprieč odvetviami, čo poukazuje na vysoké riziko pre vlády, podniky a jednotlivcov závislých na týchto infraštruktúrach.
Na masívne globálne šírenie malvéru Androxgh0st upozorňuje aj Globálny index hrozieb kyberbezpečnostného tímu Check Point Research. Kritická infraštruktúra, čiže energetické siete, dopravné systémy a zdravotníctvo zostávajú kvôli nenahraditeľnej úlohe v každodennom živote hlavným cieľom kyberzločincov.
Spoločnosť Check Point Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP) poskytuje riešenia kybernetickej bezpečnosti pre štátnu aj súkromnú sféru a vo svete chráni viac ako 100-tisíc organizácií všetkých veľkostí. Vznikla v roku 1993 a v súčasnosti ju tvorí päťtisíc odborníkov, kde viacej ako 80 percent personálnych kapacít predstavujú inžinieri a vývojári.
Zobrazit Galériu