Eizo FlexScan EV3285: 4K na doma aj do kancelárie v top triede
Keď sa povie Eizo, každému v prvom rade napadnú špičkové monitory určené pre grafikov a videoštúdiá. Pravda je, že monitory radu ColorEdge sú medzi fotografmi, grafikmi či tvorcami videa veľmi populárne a majú výbornú povesť. Eizo však ponúka aj výborné modely série FlexScan pre kanceláriu. Najnovší prírastok z tejto série EV3285 k nám doputoval na test.
Monitor ponúka 31,5" displej s technológiou IPS a s rozlíšením 3840 × 2160 bodov v extrémne tenkom rámiku. Monitor je ideálna voľba pre kancelárie, dispečingy, aplikácie CAD aj burzové obchody. Dizajnovo sa Eizo už tradične drží prísne funkcionalistického a minimalistického konceptu, čo však vo výsledku dáva monitoru prémiový vzhľad. Predná časť je tvorená jednoliatym tmavým povrchom s úzkou čiernou lištou v dolnej časti. Matné krycie sklo displeja je vybavené silnou antireflexnou ochranou. Okolo neho je nenápadný čierny lem s hrúbkou iba 1 mm. Vpravo v spodnej lište je umiestnená šestica multifunkčných dotykových tlačidiel, dotykové tlačidlo vypnutia, stavová LED a v strede snímač okolitého osvetlenia. Zadná strana má v hornej tretine masívny zárez, ktorý výborne poslúži pri potrebe prenášania. Ďalší dôležitý faktor kancelárskej práce je ergonómia. EV3285 neprináša žiadne prekvapenia. Stojan a držiak sú prakticky identické s predchádzajúcimi modelmi. Z dobrého dôvodu, pretože systém funguje bezchybne a vyzerá dobre. Monitor je otočný, sklopný a dá sa nakloniť. Môžete do otočiť aj do polohy pivot. Voliteľne je k dispozícii aj držiak na zariadenie typu Thin-Client, vhodný napríklad na montáž počítača formátu Mini-PC na zadnú stranu monitora. Káble možno ľahko skryť na zadnej strane stojana monitora pomocou dodaného krytu kábla. V kancelárii sa však počítajú aj ďalšie kvality. Monitor ponúka režimy PiP alebo PbyP, vďaka čomu umožňuje zobraziť údaje z viacerých zdrojov súčasne na jednom monitore. Buď vedľa seba (PbyP), alebo ako obraz v obraze (PiP). Ako vstupy možno využiť jeden DisplayPort, dvojicu HDMI či USB-C s podporou Thunderbolt 3, výstup na slúchadlá a dvojportový rozbočovač USB 3.0. K dispozícii je aj dvojica reproduktorov, ale ako pri väčšine monitorov ich využijete skôr ako núdzové riešenie. Vráťme sa však k portu USB-C. Okrem zvuku a videa 4K 60p umožňuje prenášať napájanie s výkonom až do 60 wattov, takže môžete ľahko nabíjať napríklad notebook s podporou PD cez USB-C. Veľmi dobre sa to dá využiť hlavne s niektorými ultrabookmi, ktoré okrem portov USB-C žiadne iné nemajú. Takto môžete byť jedným portom USB-C pripojení k monitoru a zároveň ho nabíjať a druhý port vám zostane voľný na iné zariadenia. Napájací zdroj je vstavaný.
Panel disponuje vysokým jasom a hybridnou reguláciou jasu, ktorá zabraňuje blikaniu podsvietenia. V časti rozsahu využíva spojité a v časti vysokofrekvenčné riadenie jasu. Monitor je vybavený viacerými ekologickými technológiami, ktoré pomáhajú znižovať spotrebu energie a šetriť váš zrak vrátane odfiltrovania modrej zložky svetla. Ako sa na Eizo patrí, softvérovou utilitou Screen InStyle možno nastaviť vlastné predvoľby pre rôzne typy použitia. K dispozícii je aj cyklická zmena nastaveného bieleho bodu podľa denného času alebo automatické prispôsobenie svietivosti podľa intenzity okolitého osvetlenia, režim úspory energie a nechýba ani nastavenie pre monitorové zostavy. Novinka je možnosť prepínať vstupný signál aj klávesovou skratkou. Prostredníctvom serverovej aplikácie Screen InStyle môže správca nastavovať všetky monitory FlexScan EV3285 na pracovisku z jedného miesta a zabezpečiť tak ich rovnaké nastavenie.
Pripojenie cez USB-C som testoval so smartfónmi Samsung Galaxy Note 8 a Honor View20. V oboch prípadoch bola spolupráca bez problémov a bez potreby špeciálnych nastavení. Okrem kvalitnej konštrukcie si dáva Eizo záležať aj na vyladení a nastavení produktu. 4K rozlíšenie je na 32" uhlopriečke ideálne. Môžete napríklad pri práci v textovom editore mať naraz zobrazené až 3 stránky textu, pri spracovaní grafiky, videa alebo fotiek máte lepšiu kontrolu nad projektom a využijete zobrazenie väčšieho množstva pracovných panelov. Aj pri meraniach potvrdil monitor svoje kvality. Keďže nejde o špecializovaný grafický monitor, hodnoty gamutu sú horšie, napriek tomu dokáže pokryť 100 % farebného priestoru sRGB a 80 % Adobe RGB. Maximálny jas na úrovni 383 cd/m2 je výborný a navyše presahuje hodnotu udávanú výrobcom. Jednotnosť jasov na ploche je horšia, s maximálnou odchýlkou do 15 %, pri kancelárskom použití to však nezbadáte. Veľmi dobrá je presnosť farieb, pri ktorej som nameral priemernú odchýlku δE = 1. Monitor má viacero zaujímavých pracovných režimov. Okrem sRGB je tu režim Video a Paper, ktorý napodobuje obrazovku farebnej čítačky kníh. Okrem toho sú tu tri používateľsky nastaviteľné profily.
Parametre:
• Uhlopriečka: 32 palcov, rozlíšenie: 3840 × 2160 pixelov, pomer strán: 16:9, technológia displeja: LCD In-plane switching (IPS), kontrastný pomer: 1300:1, Flicker Free, široký rozsah nastavenia jasu: 1 % – 100 % max. hodnoty jasu, režim Paper – simulácia čítačky na čítanie e-dokumentov, 10-bitové spracovanie obrazu, porty: DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0, USB-C s podporou Thunderbolt 3, 2× USB-3.1 gen. 1 výstup, prevádzková spotreba: typicky 33 W
• Cena: 1324 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný obraz, ovládanie, dizajn, nízka spotreba, antireflexná úprava, USB-C
- Nič podstatné
HODNOTENIE:
Merania: 92 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Celkovo: 97 %