CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

OMEN by HP 15: Špičková mašinka nielen pre hráčov

0

OMEN by HP s modelovým označením 15-dc0009 4KC32EA z dielne HP sa stal najvýkonnejším notebookom, s akým som sa doposiaľ stretol. Ide o mimoriadne dobre vyladený produkt. Navyše jeho cena je slušná, v danej výkonovej kategórii nemá konkurenciu.

Prvé dojmy

Hranatý notebook elegantnej čiernej farby s veľmi jemným gravírovaním, výraznými červenými logami radu OMEN sa drží tradičnej dizajnovej línie. Už na prvý pohľad vyzerá pekne. Telo je zostavené z veľmi pevných materiálov. Výnimkou je kryt obrazovky, ktorý je, naopak, až príliš jemný a ohybný a s notebookom ho spájajú dva kĺby. Spodnej strane tela dominujú nasávacie otvory dvoch veľkých ventilátorov a gumené prvky, ktoré držia notebook pevne na stole. Na ľavom boku je port USB-A, kombinovaný port audio, vstup na mikrofón a čítačka kariet SD. Naspodku prednej časti sú umiestnené stereofónne reproduktory Bang&Olufsen. Na pravom boku je konektor napájania, port USB-A a indikačná LED pevného disku. Medzi úchytmi krytu obrazovky sú porty RJ-45, USB-A, HDMI, mini DisplayPort, Thunderbolt USB-C a slot na zámok Kensington. Všetky porty sú v čierno-červenej farbe, takže ladia s celkovým vzhľadom notebooku, každý estét si príde na svoje.

Plnohodnotná klávesnica vrátane numerickej časti je dobrej kvality, celkom fajn sa mi na nej pracovalo. Namiesto tlačidla HOME má tlačidlo určené na spustenie ovládacieho centra OMEN. Ako sa na hráčsku klávesnicu patrí, nechýba ani nastaviteľné podsvietenie RGB, rozdelené na štyri zóny, a plnohodnotný NKRO (akceptácia viacerých súčasne stlačených klávesov). Matná 15,6-palcová FHD obrazovka IPS v dobrej kvalite má tenký rámček. Ocenil som ostrý obraz, vyhladené písmo či sýte a jasné farby. Jedine podsvietenie spodnej časti je o čosi výraznejšie oproti zvyšku obrazovky. Rozdiel je badateľný najmä v tmavých scénach. Testovaný model disponoval obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, čo ešte viac evokuje jeho herné využitie.

Vyberateľná Li-ion batéria  s kapacitou 70 Wh ma nijako neoslnila, ale to je azda jediná slabšia stránka notebooku. Napájací adaptér sa k notebooku pripája samostatným 4,5 mm konektorom a má úctyhodných 200 W. Z ďalších komponentov spomeniem integrované sieťové moduly Wi-Fi, Bluetooth v5 a zvukový kontrolér Realtek HD Audio s podporou priestorového zvuku Dolby Atmos.

Spustenie a testovanie

Extrémny výkon notebooku sa prejavil ihneď po jeho spustení. Od stlačenia tlačidla napájania po okamih, keď som mohol začať písať v MS Worde, uplynulo iba 15 sekúnd, čo je neskutočná rýchlosť. Hlavný podiel na výkone má skvelo vyladená zostava komponentov, najlepšia, s akou som doposiaľ mal možnosť pracovať. Žiadna súčasť nie je poddimenzovaná ani predimenzovaná, je tak akurát. Notebook poháňa šesťjadrový procesor Intel i7-8750H, ktorý dopĺňala skvelá grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1070 s 8 GB pamäťou. Testovaný model ďalej disponoval 16 GB systémovou pamäťou a 256 GB diskom SSD Samsung v kombinácii s rýchlym 1 TB SATA diskom Hitachi. Chladiaci systém notebooku pracoval na výbornú. V nezaťaženom stave, resp. počas bežnej kancelárskej práce bol príjemne tichý. Dôležitejšie je však to, že ani pri plnej záťaži nebol prehnane hlučný. Čo sa týka zohrievania tela notebooku, to sa prejavilo najviac v priestore nad klávesnicou, kde sú umiestnené CPU a GPU. Vďaka technológii HDMI 2.0A, USB-C a Mini DisplayPort som si mohol pripojiť až tri externé monitory a ďalšie príslušenstvo. Páčilo sa mi, že som si mohol nastaviť teplotu procesora, grafiku a pamäť, pohral som sa s pretaktovaním siete alebo som si upravil chladenie. Pomocou inštalovanej aplikácie OMEN Command Center sa dá modifikovať efektivita využívania sieťových pripojení, meniť podsvietenie klávesnice, vyberať režim optimalizácie výkonu a streamovať hry z počítača na inom počítači s nainštalovaným Windows 10.

Práca v operačnom systéme a takisto s nainštalovanými aplikáciami bola bez akýchkoľvek problémov. Systém reagoval vždy svižne, a to aj v prípade súčasného používania viacerých náročnejších aplikácií.

Výkon a výdrž

Hrubá výpočtová sila testovaného notebooku sa naplno prejavila počas syntetických testov a hier. Dosiahnuté výsledky jednoznačne radia OMEN by HP 15 na vrchol rebríčka. Výkon CPU je porovnateľný s inými strojmi, ktoré mali vo svojich útrobách Intel i7. Grafický výkon je však obrovský. Namerané hodnoty boli v porovnaní s doposiaľ testovanými notebookmi viac ako dvojnásobné.

Notebook je schopný pri 100 % nabitej batérii a plnom zaťažení vydržať približne 2 hodiny prevádzky. Opätovné nabitie batérie na plnú kapacitu trvá takisto asi 2 hodiny. Pri bežnej kancelárskej práci a priemernom zaťažení bez prílišného obmedzovania sa vydržala batéria viac ako 6 hodín. Je to jasné, veď herné komponenty si vyžadujú viac energie ako komponenty priemerného kancelárskeho počítača.

Parametre:

• Intel Core i7-8750H 2,2 GHz, 6 jadier, 9 MB cache, 16 GB RAM DDR4, 2666 MHz, M.2 PCIe NVMe SSD 256 GB, SATA 1 TB 7200 RPM, NVIDIA GeForce GTX 1070 Max-Q 8 GB GDDR5, 15,6" FHD IPS LED, 1920 × 1080, matný, 16:9, 144 Hz, Bang&Olufsen Dolby ATMOS HP Audio Boost DTS Headphone:X, HD kamera, duálny mikrofón, Wi-Fi, BT, 3× USB 3.1 gen. 1 Type-A, Thunderbolt 3 USB Type-C, mini DisplayPort, HDMI 2.0, RJ-45, čítačka kariet SD, combo audio port, port na mikrofón, slot na bezpečnostný zámok, integrovaná Li-ion batéria 70 Wh, napájací adaptér 200 W, SVK klávesnica s  podsvietením RGB, viacdotykový touchpad, Windows 10 Home 64-bit., Benchmark skóre: 3D Mark Time Spy: 4738, PCMark: 5677, UNIGINE Superposition: 10 283, rozmery: 360 × 263 × 25 mm, hmotnosť: 2,39 kg

• Cena: 1605 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, 144 Hz obrazovka, dizajn
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Konštrukcia: 96 %
Funkcionalita: 98 %
Výkon: 98 %
Výdrž: 80 %
Celkovo: 93 %

 

Marek Sopko

Všetky autorove články
HP Omen

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať