Ekologická revolúcia. Nanočastice umožnia recykláciu CO2 na palivo
Islandská elektráreň Svartsengi už po celé desaťročia dodáva obyvateľom geotermálnu energiu a teplo. Ibaže získavanie tejto obnoviteľnej energie zo zeme vyžaduje fosílne palivá na spustenie čerpadiel. Preto v roku 2011 islandský energetický startup Carbon Recycling International postavil závod George Olah, ktorý zachytáva emisie CO2 zo Svartsengi a premieňa ich na uhlíkovo neutrálne palivo.
Myšlienka o recyklácii CO2 tu bola dlho predtým, no továreň George Olah stala prvou, ktorá ju uviedla do praxe. Ide o to, aby sa oxid uhličitý emitovaný elektrárňami pomocou chemických úprav mohol meniť na užitočné palivá ako propán alebo metán. Okrem CO2 sú hlavnými zložkami v tomto procese vodík a kovový katalyzátor. Vo svete sa každoročne vypustí takmer 40 miliárd ton CO2, takže premena čo len malej časti z tohto množstva na uhlíkovo neutrálne palivo by bola výhra. No zatiaľ islandská továreň George Olah zostáva jediným zariadením na premenu emisií na palivo v priemyselnej miere.
Teraz však che ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH