Elektrický úhor dokáže svojím výbojom prenášať genetický materiál na okolité zvieratá
Elektrický úhor je najväčší tvor na Zemi, ktorý vyrába energiu. Dokáže naraz uvoľniť až 860 voltov. V nedávnej štúdii výskumná skupina z Nagojskej univerzity v Japonsku zistila, že elektrické úhory dokážu uvoľniť dostatok elektriny na genetickú modifikáciu lariev malých rýb. Svoje zistenia zverejnili v časopise PeerJ. Zistenia vedcov dopĺňajú to, čo vieme o elektroporácii, technike dodávania génov. Elektroporácia využíva elektrické pole na vytvorenie dočasných pórov v bunkovej membráne. To umožňuje molekulám, ako je DNA alebo proteíny, vstúpiť do cieľovej bunky.
Výskumný tím vychádzal z domnienky, že ak v rieke prúdi elektrina, môže ovplyvniť bunky blízkych organizmov. Bunky môžu do vody vkladať fragmenty DNA, známe ako environmentálna DNA. Aby to otestovali, vystavili mladé ryby vo svojom laboratóriu roztoku DNA s markerom, ktorý svietil na svetle, aby zistili, či zebričky prijali DNA. Potom vpustili do vody elektrického úhora a podnietili ho k elektrickému výboju.
Elektroporácia ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH