Feiu Tech a1000: Stabilizátor pre foťáky a kamery
Číselné označenie stabilizátora znamená hmotnosť záťaže, v tomto prípade 1 kg. V praxi to znamená, že môžete filmovať kompaktmi, menšími kamerami, bezzrkadlovkami a takisto zrkadlovkami APSC s menšími objektívmi. Opačný, minimálny limit je 150 g a ten splní každý smartfón či akčná kamera s vhodným držiakom.
Stabilizátor sa dodáva v praktickom kufríku, rozložený na dve časti: rukoväť, v ktorej sú dve batérie, a upínací mechanizmus s motormi. Uľahčuje to nielen prenášanie, ale môžete si prikúpiť aj iný typ rukoväti na obojručné držanie. V balení stabilizátora nájdete aj dve náhradné batérie, nabíjačku, miniatúrny statív a káblik, pomocou ktorého môžete prepojiť fotoaparát so stabilizátorom, samozrejme, iba v prípade, ak máte kompatibilný prístroj značky Sony. Stabilizátor som testoval prevažne s kompaktom Sony RX100 Mk5 a na ňom sa zo stabilizátora dala ovládať len spúšť fotoaparátu, nie nakrúcanie videa. Túto funkcionalitu využijete jedine pri fotení v zlých svetelných podmienkach alebo pri dynamických časozberných záberoch. Stačí, ak statívu manuálne ukážete smer, ktorým sa má otáčať, nastavíte rýchlosť otáčania a fotoaparát môže začať zhotovovať snímky.
Spojenie rukoväti s mechanizmom motorov je otázka 20 sekúnd. Fotoaparát treba po upevnení do gimbalu vyvážiť. Rovnovážnu polohu pre konkrétny fotoaparát nastavíte pomocou posuvných ramien vo všetkých troch smeroch. Gimbal dokáže rozoznať hmotnosť použitého fotoaparátu a automaticky nastaví elektromotory. Na rozdiel od čisto mechanických stabilizátorov stačí približné vyváženie, drobné odchýlky od optimálneho vyváženia motory v pohode zvládnu. Samozrejme, čím je fotoaparát presnejšie vyvážený, tým menšiu námahu musia motory vynakladať a predlžuje sa výdrž na batériu. Takisto nie je problém so zmenou ťažiska pri zoomovaní. Zoom treba nastaviť pred každým záberom, počas záberu odporúčame nesiahať na fotoaparát a meniť nastavenie ohniskovej vzdialenosti len pomocou vhodného diaľkového ovládača, či už káblového, alebo bezdrôtového. Po zapnutí sa stabilizátor s fotoaparátom natočí vo všetkých osiach tak, aby objektív smeroval dopredu.
Pri filmovaní môžete joystickom na rukoväti ovládať pohyb kamery vo všetkých smeroch. Kombinované tlačidlo na zapnutie prepína aj módy. Môžete napríklad natočiť kameru plynulo o 180 stupňov alebo ju namiesto natáčania naklápať. Už pri prvom použití oceníte umiestnenie motora, ktorý stabilizuje v horizontálnej rovine. Feiu Tech a1000 má tento motor umiestnený pod uhlom 45°, čím sa dostal pod úroveň displeja fotoaparátu, takže pri filmovaní nebráni náhľadu. Stabilizácia je plynulá, motorčeky sú nehlučné a dostatočne silné a ovládanie horizontálnych aj vertikálnych pohybov joystickom presné a po chvíli, keď si zvyknete, aký smer pohybu kamery korešponduje s ktorým smerom pohybu joysticku, aj intuitívne. Pred prvým reálnym použitím odporúčam približne 15 minút cvičného nakrúcania, aby ste sa zžili s ovládaním.
Pri testovaní som použil originál diaľkové ovládanie od Sony, ktoré umožňuje nielen spustiť aj nakrúcanie videa, ale aj zoom. Zoom budete používať iba spočiatku vplyvom zotrvačnosti, pretože to je zaužívaná prax pri filmovaní zo statívu. S gimbalom môžete bez problémov kráčať smerom k filmovanému objektu či od neho, čo je z hľadiska podania perspektívy pre diváka zaujímavejšie a príjemnejšie na sledovanie. Stabilizátor sa dá upevniť aj na klasický statív a ovládať z mobilu alebo diaľkovým ovládačom, ktorý sa predáva samostatne. Nové možnosti pri nakrúcaní získate, ak si stiahnete mobilnú aplikáciu pre Android alebo iOS. Dosah rozhrania bluetooth je asi 8 metrov.
Stabilizátor som otestoval aj so zrkadlovkou Canon 80D s menšími objektívmi, aby celková hmotnosť výraznejšie neprekročila 1 kg. Pohonný mechanizmus v pohode zvládne aj miernu nadváhu, no problémom je ľudský faktor. Ak nechodíte každý druhý deň do posilňovne, hmotnosť gimbalu a kamery, čo je pri maximálnom zaťažení 1,8 kg, pred sebou v jednej ruke dlho neudržíte. Situáciu čiastočne rieši rukoväť na obojručné držanie. Naproti tomu s kompaktom, ktorý má okolo 350 g, zvládne niekoľkominútové zábery aj netrénovaný človek. O účinnosti stabilizácie som sa presvedčil, keď som nakrúcal, kráčajúc po zasneženej ceste, a pošmykol sa. Aj počas pádu na kolená bol obraz úplne stabilný. Gimbal sa osvedčil aj pri nakrúcaní turnaja žiackej súťaže First Lego League, kde sa žiaci tlačili v preplnených miestnostiach a neúmyselne do mňa narážali.
Na jednu súpravu nabíjateľných lítiových batérií typu 18650, ktoré sa dajú ľahko zohnať, môžete filmovať približne 5 hodín, takže spolu s rezervnou súpravou, ktorá je súčasťou dodávky, máte k dispozícii 10 hodín pracovného času.
Parametre:
• Nosnosť: 150 – 1000 g, rozsah pohybu vo všetkých troch osiach 360°, rýchlosť náklonu: 2°/s – 75°/s, rýchlosť otáčania: 3°/s – 150°/s, hmotnosť: 857 g
• Cena: 359 EUR
Celkovo: 98 %
Zobrazit Galériu