Full HD? UHD? Alebo SUHD?

0

Vybrať si zo súčasnej bohatej ponuky televízorov nie je jednoduché. Aký model a s akou technológiou a rozlíšením si vybrať? Aby sme vám rozhodovanie uľahčili, porovnali sme tri najmodernejšie modely od jedného výrobcu, v našom prípade Samsungu, ktoré zastupujú kategórie full HD, Ultra HD aj SUHD.

Porovnávali sme model Samsung UE48J6272 s rozlíšením full HD, teda 1920 × 1080 px, ktorý stojí 629 eur, a triedu UHD, ktorú reprezentoval model UE48JU6412 s rozlíšením 3840 × 2160 s cenou 1169 eur. Obidva modely mali uhlopriečku 48", čo je v metrickej sústave 121 cm. Najvyššiu triedu SUHD zastupoval model UE55JS9002 s rozlíšením takisto 3840 × 2160, ale so zakrivenou obrazovkou s uhlopriečkou 55", teda 138 cm. Cena tohto špičkového modelu je 3639 eur. Všetky tri modely využívajú rovnaký operačný systém Tizen.

Na porovnanie sme využili videá z YouTube: The Adventure of Life, Beauty of Nature a Top England/London tourist sites. Subjektívne porovnávanie pri prehrávaní rovnakých videí v príslušnom rozlíšení, samozrejme, dopadlo presne podľa očakávania. Ultra HD televízor mal oveľa lepší obraz, a to v každom ohľade, nielen čo sa týka rozlíšenia. Výrazne v prospech pokročilejšej technológie dopadlo aj subjektívne porovnávanie modelov UHD a SUHD. Dojem z vizuálneho porovnávania vám formou obrázkov v časopise sprostredkovať nemá veľký zmysel, rozdiely v kvalite by zanikli v reťazci fotoaparát - DTP - tlač, takže sa zameriame na subjektívne porovnanie a rozdiely v technológiách.

Duel full HD verzus UHD

V porovnaní s ďalšími dvoma modelmi by sme nenašli žiadne výhody full HD modelu, takže spomenieme len technológie Clear Motion Rate (CMR), vďaka ktorej sa aj scény s rýchlymi pohybmi zobrazujú zreteľnejšie v porovnaní s prístrojmi rovnakej triedy od iných výrobcov, a Wide Colour Enhancer, ktorá zlepšuje kvalitu obrazu a odhaľuje viac detailov. Ultra HD televízor je charakteristický nielen vyšším rozlíšením 3840 × 2160 pixelov, čo predstavuje 4-násobok full HD alebo inak 8 miliónov pixelov v porovnaní s dvoma miliónmi, ale aj pokročilými technológiami, ktoré poskytujú viac farieb a vyšší kontrast.

Technológia Contrast Enhancer automaticky aplikuje rôzne úrovne zlepšenia kontrastu na rôzne oblasti a objekty na obrazovke, čím dodáva obrazu určitú priestorovosť. Technológia segmentovaného stmievania Micro Dimming Pro poskytuje hlbšie odtiene čiernej a jasnejšie odtiene bielej farby. Pri subjektívnom porovnávaní musíme vyzdvihnúť predovšetkým ostrosť a kontrast na UHD obrazovke, nielen pri prehrávaní obsahu v rozlíšení 4K z YouTube a externého disku, ale aj rozdiel pri prehrávaní filmov s rozlíšením HD, a to nielen 1080p, ale dokonca aj 720p. Algoritmy na upscaling jednoducho vykonávajú dobrú prácu.

TV Samsung3.png

Duel UHD verzus SUHD

Napriek rovnakému rozlíšeniu si okamžite všimnete rozdiel v kvalite obrazu. Technológia obrazovky na báze nanokryštálov s 10-bitovou hĺbkou pre každú z farebných zložiek dokáže zobraziť oveľa viac farebných odtieňov - 64-krát viac ako UHD. Technológia SUHD používa dvakrát viac bodov na úpravu farieb ako konvenčná technológia UHD, aby bola schopná zvládnuť širší farebný gamut.

Samsung využíva modré LED diódy na podsvietenie v kombinácii s červenými a zelenými nanokryštálmi. K vyššiemu jasu a kontrastu prispievajú nielen LED diódy, ktoré majú o 20 % vyššiu svetelnú účinnosť, ale aj algoritmus Peak Illuminator Pro, ktorý analyzuje úrovne jasu obsahu a na svetlých častiach obrazu využíva energiu ušetrenú na tmavých častiach. To umožňuje dosiahnuť maximálny jas 1000 cd/m2 bez zvýšenej spotreby energie. Typické maximum jasu pre bežné televízory je 400 cd/m2, takže rozdiel v jase medzi modelmi UHD a SUHD je viac než dvojnásobný.

Keď už spomíname jas, kombinácia modrých LED diód s červenými a zelenými nanokryštálmi je v tomto ohľade v súčasnosti lepšia ako OLED, kde konštruktéri musia robiť kompromis medzi jasom a životnosťou, inak povedané, aby dosiahli primeranú úroveň životnosti, musia „obetovať" jas. Ak použijú trik s úpravou predĺženia doby zapnutia svetelného zdroja na úkor doby vypnutia, jas sa síce zvýši, no zhorší sa kvalita obrazu v pohyblivých scénach.

Technológia Auto Depth Enhancer umožňuje spracovanie kontrastu prostredníctvom analýzy typu obsahu, pričom najnovšie modely SUHD od Samsungu už neanalyzujú obraz podľa oblastí, ale oveľa presnejšie podľa objektov. Aj počet stmievacích segmentov je podstatne vyšší.

TV Samsung2.png

Jednotka na remasterovanie do štandardu SUHD docieli špičkovú kvalitu obrazu bez ohľadu na to, či ide o obsah už nahratý v štandarde SUHD alebo bežný obsah, a to aj v nižšom rozlíšení. Upscaling využíva technológie zlepšujúce vykreslenie hrán, čo je dôležité nielen pri zobrazení písma, ale aj obrazu bohatého na kontrastné detaily. Výkonný osemjadrový procesor v spolupráci so signálovými procesormi najskôr analyzuje obsah, následne redukuje šum a až potom nasleduje upscaling a digitálne dopočítanie detailov.

Keďže model SUHD, ktorý sme mali k dispozícii, mal zakrivenú obrazovku, nevyhli sme sa ani porovnaniu rovný verzus zakrivený. Zakrivená obrazovka je subjektívne vnímaná, akoby bola širšia. Zakrivenie zároveň eliminuje skreslenie obrazu na oboch stranách obrazovky, predovšetkým pri väčších uhlopriečkach, keďže zakrivenie umožňuje sledovať celú plochu obrazovky. Priemerná vzdialenosť sledovania obrazovky s uhlopriečkou 55", ktorá má zakrivenie 4,2 m, je 3,3 až 4 metre.

Verdikt

Pri subjektívnom porovnávaní modelov UHD a SUHD bol obraz na SUHD televízore ostrejší napriek tomu, že pri uhlopriečke 55" mal rovnaké rozlíšenie ako model UHD s uhlopriečkou 48". Rozdiel v jase bol signifikantný, rovnako aj rozdiel v kontraste, predovšetkým čierna farba bola oveľa sýtejšia než pri modeli UHD.

Televízory zapožičala spoločnosť Samsung.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať