Test rýchlych pamätí DDR4: G.Skill Flare X a Patriot Viper 4
S príchodom mainstreamových procesorov, počnúc Intel Skylake, začalo na rýchlosti RAM znovu záležať. Pomalé pamäte citeľne škrtia výkonnejšie procesory, a to až do takej miery, že vyšší a rýchlejší procesor môže s použitím neprimeraných pamätí vo finále podávať nižší výkon ako jeho lacnejší derivát. A cenový rozdiel medzi rýchlejším a pomalším procesorom je obyčajne niekoľkonásobne vyšší ako medzi rýchlymi a pomalšími pamäťami, preto treba byť na pozore a dobre všetko zladiť.
V poslednom období je rozruch okolo pamätí najmä v kontexte s procesormi a doskami pre AMD Ryzen. To hlavne pre obmedzenú kompatibilitu. Situácia sa však medzičasom výrazne zlepšila, väčšina dosiek už podporuje najnovšiu AGESA vo verzii 1.0.0.6. Vďaka tomuto mikrokódu už nemusíte skúmať, ktoré pamäte fungujú a ktoré nie (pôjdu všetky), stačí si vybrať. Na test som dostal dve mimoriadne zaujímavé súpravy dvojkanálových pamäťových kitov s kapacitou 16 GB, ktoré sa navzájom výrazne odlišujú.
Metodika testovania
Základom je doska Gigabyte GA-AX370-Gaming K7. Tá je vzácna najmä tým, že má externý čip na generovanie vyšších násobkov a pamäte môžu bežať aj na vyšších než štandardných 3200 MHz, čo je dobre, pretože umožňuje preverenie frekvenčných limitov pri pokusoch o pretaktovanie.
Výkon meriame a porovnávame v testoch, ktoré používame aj na testovanie procesorov. Z renderovacích je to Cinebench R15 (multi aj single thread), ďalej balenie, rozbaľovanie i šifrovanie a dešifrovanie dát. Nevynechal som, samozrejme, ani test čítania a zápisu RAM v AIDA, ani Deep Fritz počítajúci počet šachových kombinácií. Z vyložene praktických testov je zastúpený prevod fotiek z RAW do JPEG a konverzia videa kodérmi x264/x265. Testy uzatváram benchmarkmi 3DMarku.
Použitá grafická karta je MSI GTX 1060 Gaming X a procesor AMD Ryzen 7 1800X na továrenských nastaveniach.
G.Skill Flare X
Jedny z najdrahších pamätí, aké si môžete kúpiť. Treba však dodať, že i najlepších. Postavené sú na „béčkových“ čipoch Samsungu. Nenechajte sa však zmiasť názvom, o žiadnu druhú triedu rozhodne nejde, toto je súčasná špička. Profil XMP im výrobca nastavil na 3200 MHz s nízkym časovaním CL14. Už aj tak skvelé hodnoty sa dajú veľmi jednoducho upraviť.
V mojom prípade 3600 MHz pri CL13, čo považujem za najrozumnejšiu konfiguráciu, pretože ju možno stabilne prevádzkovať pri napätí iba 1,38 V, ktoré je iba o málinko vyššie než to východiskové. Takže pamäte sa ani výraznejšie nezahrievajú a držia si nízku spotrebu i pri takejto vysokej priepustnosti – 53,7 | 52,8 GB/s (čítanie | zápis). Pri takomto nastavení prešli MemTestom bez chýb a bez známok nestability, čo je vynikajúci výsledok. Upozorňujem však, že dosiahnuté výsledky sa v závislosti od modulov, ale i kvality pamäťového radiča v procesore môžu mierne odlišovať. Kto by chcel pamäte hnať ešte ďalej, môže, rezervy tu stále sú, ale už s vyšším časovaním a hlavne s nutnosťou vyššieho napájacieho napätia, ktoré už nie je adekvátne nárastu vo výkone. Ten koniec koncov už ani nemá praktické opodstatnenie, s AMD extrémne vysoké frekvencie už prakticky neškálujú a s procesormi Intel takisto minimálne. Pamäte sú to v každom ohľade výborné, ale drahé. Latku do extrémov posúvajú až G.Skill Trident Z s binovanými čipmi (takisto Samsung B-die) taktovanými na 4266 MHz, ale už popri CL19.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičkový výkon, slušné možnosti pretaktovania pri výborných prevádzkových vlastnostiach
- Veľmi vysoká cena
HODNOTENIE:
Cena/výkon: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 70 % |
Výkon: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Pretaktovanie: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 100 % |
Celkovo: 85 %
• Cena: 203 EUR
Patriot Viper 4
Cena v prípade týchto modulov je, naopak, veľmi priijateľná. Dokonca ide momentálne o vôbec najlacnejšie takéto výkonné pamäte, ktoré sa dajú u nás kúpiť. Zatiaľ čo Flare X majú čipy iba na jednej strane PCB, v prípade Viper 4 ide o dual ranky, to značí, že pamäťové čipy majú z obidvoch strán a je ich dvakrát toľko (2× 8) Takéto osadenie prospieva i výkonu, ktorý je napriek tomu, že pamäte Patriotu majú nižšiu pracovnú frekvenciu (2933 MHz efektívne) a vyššie časovanie (CL16), na nerozoznanie. Hoci vo väčšine prípadov tieto moduly mierne zaostávajú, napríklad prevod videa zvládnu o chlp rýchlejšie.
Tak či onak, ide o zanedbateľné rozdiely, ktoré v praxi nijako nepostrehnete. Ak sa považujete za bežného používateľa a chcete rýchle pamäte bez potreby nejakého ďalšieho ladenia, tieto vrelo odporúčam. Pekne ušetríte a pritom chybu neurobíte. Treba však spomenúť i tienistú stránku, a síce to, že použité čipy sú tie najhoršie, ktoré Hynix robí. So žiadnym pretaktovaním preto nepočítajte, od výroby sú nastavené (pri veľmi príjemnom napätí 1,2 V) naozaj na doraz. Strop, ktorý z nich dostanete, je okolo 3100 MHz s napájaním cez 1,4 V, čo, samozrejme, nemá žiadny zmysel. Časovanie však zhodíte na CL15 bez najmenších problémov.
Spolu s hrebeňovitými pasívmi majú moduly Patriot Viper 4 na výšku 41 mm a G.Skill Flare X o milimeter menej. Pred kúpou si teda dobre premerajte, či sa pamäte zmestia k vášmu chladiču na procesor a či nebudú kolidovať s jeho rebrami alebo ventilátorom.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikajúci pomer cena/hodnota, s XMP sú výkonnostne blízko podstatne drahších Flare X
- Slabé, takmer žiadne možnosti pretaktovania
HODNOTENIE:
Cena/výkon: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Výkon: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Pretaktovanie: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 70 % |
Celkovo: 83 %
• Cena: 131 EUR
Testované pamäte zakúpite v e-shope Alza.sk.
Zobrazit Galériu