CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Gigabyte RTX 2080 Gaming OC 8G: Hry na ultra detaily aj v 4K

0

Odhliadnuc od cenovo nedostupnej grafiky Titan RTX, najvýkonnejšia karta, pri ktorej nie je pomer cena/výkon úplne mimo, je GeForce RTX 2080 Ti. Sumy výrazne presahujúce tisícku (1200 – 1500 eur) sú však stále uletené a presahujú možnosti domácich používateľov – hráčov.

Na ceny doteraz typické pre high-end nadväzuje až RTX 2080 bez prívlastku. Osemsto eur za grafickú kartu je síce takisto poriadny balík, no majitelia veľkých monitorov s jemným rastrom si na grafikách so slabšími GPU už tak komfortne (plynulo a pri vysokej vizuálnej kvalite obrazu) nezahrajú.

Jedna z lacnejších kariet RTX 2080 je model Gaming OC od Gigabyte. Okrem toho táto karta patrí i k spratnejším. Druhý slot presahuje iba symbolicky, hĺbka PCB je takisto štandardná, dĺžka (287 mm) priemerná, a tak nevyžaduje žiadnu špeciálnu skrinku. Dizajn chladiča je pomerne striedmy, s výnimkou podsvieteného loga výrobcu neobsahuje žiadne ďalšie prvky s LED. Z konštrukčného hľadiska hliníkový pasív s rebrovaním pomerne nahusto pretkáva štvorica heatpipe.

Z troch 82-milimetových ventilátorov sa prostredný točí opačným smerom ako ostatné. To s cieľom, čo najvýraznejšie zabrániť nežiaducemu turbulentnému prúdeniu. Chvályhodná je i prítomnosť backplatu. Ten kartu nielen spevňuje a chráni pred poškodením, ale sa i podieľa na chladení videopamätí, ktoré sa v súčasnosti zahrievajú podstatne viac než kedysi a takisto ich treba chladiť.

Čip RTX 2080 (TU106 s plochou 545 mm2) charakterizuje 2944 shaderov/jadier CUDA, 64 rasterizačných a 184 textúrových jednotiek. Pamäte GDDR6 sú k nemu pripojené cez zbernicu so šírkou 256 bitov.


Stredný ventilátor sa otáča v opačnom smere ako zvyšné dva. Mali by sa tak potlačiť nežiaduce turbulencie, vďaka čomu by mal chladič dosahovať vyššiu účinnosť (teda vyšší chladiaci výkon pri nižšej hlučnosti).

Rýchlosť 20 % nad Vega 64

Do vydania Radeon VII nemá AMD k tejto karte žiadny ekvivalent. Oproti Sapphire Nitro+ Vega 64 má testovaná RTX 2080 v závislosti od rozlíšenia navrch o 16 – 26 %. Čím vyššie rozlíšenie, tým výraznejšie. V moderných hrách na úplných detailoch snímková frekvencia v QHD (2560 × 1440 px) zvyčajne nepadá pod 60 obr./s, ktoré považujem za optimálny chod.

Gigabyte GTX 2080 Gaming OC má už ambície i na hranie v Ultra HD (3840 × 2160 px). Plynulosť vždy dosahuje aspoň 40 fps, čo na rekreačné hranie dostačuje. Pri Forza Horizon 4 dokonca minimálne fps neklesajú pod 70. Nad 60 obr./s funguje v 4K i Battlefield V. Podotýkam, že s nastaveniami grafiky na Ultra (tak sú testované všetky hry). S ray tracingom je Battlefield síce utópia, ale to na všetkých kartách, i na bezmála tritisíceurovom Titane. Povolenie RT (resp. DXR) má na svedomí výrazné prepady zo 100 fps na 30 fps a podobne.

Vzorová efektivita

Jedna vec je herný/výpočtový výkon a druhá vec, v akom vzťahu je k spotrebe, respektíve príkonu karty. A veruže výkon na jednotku wattu má testovaná RTX 2080 pôsobivý. To, že je výrazne rýchlejšia než Vega 64, už viete, súčasne je však takisto približne o 75 W úspornejšia, čo je percentuálne mínus 28 – 32 %. Efektivita (pomer výkon/príkon) je teda naozaj slušná.

O efektivite (tentoraz chladiacej) môžeme hovoriť aj pri použitom chladiči Windforce 3X. Ten patrí v segmente takýchto výkonných kariet skôr k útlejším. Ani nie kilová karta pôsobí menším, ale sympatickým dojmom. Dôležité však je zahrievanie a hlučnosť. Teploty GPU sú i napriek vysokému výkonu nízke (pri bežnej izbovej teplote do 65 ºC), no ventilátory už dávajú o sebe trochu vedieť. V záťaži som nameral 38,7 dBA, s ktorými už karta inklinuje k hlučnejším modelom. Stále však nejde o hlučnú kartu a typický hráč s headsetom si na hluk určite sťažovať nebude. Každopádne vďaka rezerve v teplotách si možno otáčky manuálne prispôsobiť. Opäť však platí to, čo pri Sapphire Nitro+ Vega 64. Významnou zložkou hluku sú kvíliace cievky (aj keď nie až tak intenzívne), takže výrazné spomaľovanie ventilátorov nemá veľký význam.

Hodnotenie

Gigabyte RTX 2080 Gaming OC je jedna z najvýhodnejších kariet RTX 2080. Z pohľadu ceny veľa lacnejších nenájdete. A takisto ani kompatibilnejších so skrinkami – Gaming OC je vo všetkých osiach na pomery tejto triedy menšia a zase až taký výrazný dosah na účinnosť (pomer chladiaci výkon/hlučnosť) chladiča to nemá. Nejde síce o najtichšiu kartu, ale nemožno hovoriť ani o hlučnom chode. Automatické taktovanie jadra je obvykle viac ako o sto megahertzov nad špecifikovanými frekvenciami pre boost clock. Ten dosahuje okolo 1930 MHz, potom už karta naráža na limit TDP. Iste, existujú aj rýchlejšie, tichšie či vysvietenejšie nereferenčné modely RTX 2080, tie sú už však i o poznanie drahšie.

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme CENEGE (cenega.cz).

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Gigabyte RTX Gaming 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať