Herný notebook ROG Strix SCAR 15 s výkonným hardvérom a účinným chladením
Testoval som model s typovým označením G513Q. Začnem kľúčovou vlastnosťou – displejom s obnovovacou frekvenciou 300 Hz a odozvou 3 ms, čo v kombinácii s novou výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3070 na báze technológie Ampere, procesom Ryzen-7 5800 a účinným chladením vytvára vynikajúci hardvérový základ herného notebooku. Samozrejme k tomu treba pridať ešte atraktívny dizajn dotvárajúci imidž nástroja náruživého hráča a klávesnicu s rýchlou reakciou v tomto prípade opticko-mechanickú, ktorá má nielen rýchlu odozvu, ale aj vysokú odolnosť.
Videorecenzia
Dizajnéri sa pri návrhu tohto modelu pohrali nielen s farebnými kombináciami a šikmými prechodmi, ale aj s kombináciou farieb, farebnými prechodmi a taktiež detailmi, predovšetkým v zadnej časti hodnej steny za pántami veka displeja. Niečo mi to silne evokovalo, ale nevedel som prísť na to čo. Prezradila to až tlačová správa. Dizajn je inšpirovaný atletickým odevom a obuvou, takže spodná časť s veľkými a zaujímavo tvarovanými nožičkami naznačuje stabilitu a priľnavosť atletickej obuvi.
Dizajnové prvky najlepšie predstavia fotografie. Na testovanie som mal variant s neónovo ružovými dizajnovými prvkami.
V tejto farbe je približne tretina zadnej časti za závesmi displeja, pričom deliaca rovina je elegantne šikmá, pomerne veľké logo na veku displeja a taktiež plastový obdĺžnik na spodnej stene. Spomínaný farebný kryt Armor Caps je u niektorých verzií vymeniteľný a v balení nájdete vymeniteľné kryty v iných farbách. ROG tiež poskytuje zdrojový súbor pre 3D tlačiarne, takže si môžete vytlačiť vlastné kryty vo farbe filamentu, ktorý použijete. Ohľadne dizajnu veka displeja budem zas citovať výrobcu. „Dizajn Electro Punk sa vyznačuje estetikou Coded Puzzle inšpirovanou komiksami a škvrnitým ružovým motívom na kryte“.
Veľmi efektný je aj priesvitný pás s RGB osvetlením, ktorý sa tiahne celou spodnou časťou prednej steny a na obidvoch stranách zasahuje približne do tretiny šírky. Osvetlenie vytvára zaujímavý efekt na podložke.
Výrobca ani v tomto ohľade nenechal nič na náhodu a podložka s farebne ladiacim motívom je súčasťou balenia. Technológia Aura Sync uľahčuje synchronizáciu farieb a efektov s kompatibilnými perifériami.
Na klávesnici vás na prvý pohľad upútajú „herné“ klávesy WASD. Inžinieri logicky predpokladali že práve na týchto klávesoch a samozrejme aj na kurzorových šípkach budú pri hrách najčastejšie spočívať hráčove prsty, preto navrhli chladiaci systém tak aby v týchto oblastiach bola nižšia teplota než na zvyšku povrchu klávesnice a panelu okolo. Opticko-mechanická klávesnica je oveľa väčším prínosom, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. U klasickej klávesnice s vodivými membránami je potrebné ošetriť zákmity mechanických kontaktov, čo si vyžaduje oneskorenie 3 – 5 ms. Naproti tomu opticko mechanické spínače využívajú infračervený laserový lúč, čo skracuje oneskorenie odozvy 0,2 milisekundy. Navyše tieto snímače sú oveľa odolnejšie a trvanlivejšie, ako spínače bežných klávesníc, takže výrobca môže garantovať životnosť klávesu na 100 miliónov stlačení. Zdvih kláves je 1,9 mm a ich povrch je mierne konkávny, takže prsty si intuitívne nájdu správnu polohu. Nad obvyklými radmi kláves sú ešte špeciálne klávesy na ovládanie hlasitosti, stlmeniu mikrofónu prepínanie profilov a spustenie aplikácie Armoury Crate. Touchpad má optimálnu veľkosť a príjemný sklenený povrch
Obnovovacia frekvencia 300 Hz poskytuje na turnajoch výhodu oproti hráčom, ktorí majú notebooky „len“ s 240 Hz displejmi. Samozrejmosťou je technológia Adaptive-Sync, ktorá synchronizuje aktuálnu frekvenciu displeja s GPU na dosiahnutie maximálnej plynulosti obrazu aj v dynamických scénach. Rozlíšenie FullHD je optimálne k mobilnej grafickej karte, kde v porovnaní so stolným PC sú predsa len z priestorových dôvodov limitované možnosti chladenia.
Osemjadrový procesor AMD Ryzen 7 5800H je vyrábaný 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži je taktovaný na 3,2 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od 2,9 až do 4, 2 GHz. K dispozícii má 16 GB RAM. Na bežné úlohy sa bude využívať integrovaná grafika AMD Radeon Graphics. Pri hrách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu. U notebooku napriek prívlastku „herný“ je popri výkone dôležitá aj energetická efektívnosť, preto je nová generácia GPU pre notebooky navrhnutá pre optimálny výkon i spotrebu. RTX 3070 je určená pre hranie v rozlíšení 1440p, pri 90 snímkach za sekundu. Hry aj kreatívne aplikácie sú dynamické a požiadavky na systém sa mení snímku od snímky. Výhody grafickej karty GeForce RTX 3070 samozrejme využijú aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.
V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy získal tento herný notebook 9 494 bodov. O vyváženosti hardvérovej výbavy svedčí aj čiastkové skóre 9 582 bodov pre GPU a skóre 9 037 pre procesor. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 5 751, v teste Wild Life 52 236 bodov a vo Fire Strike 22 274. Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku spočítať údaje pre približne 4 milliony pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 26,45 fps, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 65,13 fps. Samozrejme som vyskúšal aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane nového Glight Simulátora, či Zaklínača 3 a plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila.
Chladiaci systém na báze tekutého kovu účinne odvádza teplo z čipov. Táto technológia umožňuje znížiť hlučnosť ventilátorov o 3 decibely v porovnaní s vlaňajšími modelmi. Chladiaci systém pozostáva zo šiestich plochých rúrok, ktoré sú rozvetvené tak, aby chladili nielen procesor a grafický čip, ale aj video RAM a obvody regulácie napätia. Takto rozvetvený chladiaci systém v kombinácii s dvomi robustnými ventilátormi ROG Arc Flow, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu až o 35% pre CPU a o 21% pre GPU bez zvýšenia hluku. Ventilátory majú 84 lopatiek navrhnutých tak, aby sa znížila turbulencia a zvýšila účinnosť chladenia. Vzduch je nasávaný zospodu a prúdi cez štyri chladiče s ultratenkými 0,1 mm medenými rebrami a je vyfukovaný štyrmi vývodmi. Dva sú vzadu a dva v zadnej časti bočných stien.
Keď teplota procesora a GPU klesne pod 60 ° C, ventilátory sa úplne vypnú, takže pri bežnej záťaži, napríklad práci s dokumentmi je tento herný počítač úplne tichý. Vypnutie ventilátorov samozrejme predlžuje aj výdrž batérie. V aplikácii Armoury Crate si môžete nastaviť profil chladenia. Profily Performance a Turbo poskytujú vyšší výkon pre náročné hry a tichý režim znižuje hladinu hluku pre menšie pracovné zaťaženie. Môžete taktiež nastavovať svetelné efekty RGB pásika a ďalšie systémové nastavenia. Profily môžete prepínať aj pomocou štvrtej klávesy v hornom rade funkčných kláves.
Výdrž na batériu závisí od aktuálnej záťaže, pri práci s dokumentmi a primeranom jase podsvietenia som dosiahol 8 a pol hodiny. Na nabíjanie je možné použiť aj USB-C, čo zvyšuje flexibilitu napríklad na cestách, pričom kompatibilné adaptéry sú schopné dodať príkon až 100 W.
Veľmi príjemne ma prekvapil zvuk. Notebook má dva výškové reproduktory vo vyvýšenom profile za klávesnicou, takže výšky, ktoré nesú aj priestorovú informáciu smerujú priamo k poslucháčovi, čo zaručí plastický stereo zvuk. Dvojica väčších reproduktorov na reprodukciu nižších tónov sú v prednej časti spodnej steny nasmerované nadol, takže nižšie stredy a basové frekvencie sa odrážajú od povrchu pod notebookom. A tu vznikne dilema, či položiť notebook na dodávanú dizajnovú podložku, ktorá basy príjemne utlmí, alebo na tvrdú plochu stola, kedy sú basy sýtejšie. Podložka sa mi páčila a sýte basy mám rád, takže pre mňa boli riešením dilemy externé reproduktory. Keď už spomínam dilemu štyroch vstavaných reproduktorov, ktoré v synergii s technológiou Dolby Atmos vytvárajú celkom slušný trojrozmerný plastický zvuk a slúchadiel, pri počúvaní na slúchadlá o nič neprídete. Dolby Atmos dokáže vytvoriť pôsobivý virtuálny priestorový zvuk pre stereofónne headsety. Pri videokonferencii oceníte účinné potlačenie hluku okolia na báze AI.
Používateľov poteší bohatá konektorová výbava. Väčšina portov je sústredená vzadu,
na ľavej strane sú dva USB porty a konektor na pripojenie slúchadiel, alebo headsetu. Vzadu je ďalší USB-A port, moderný USB-C port s podporou DisplayPort, takže k nemu môžete pripojiť aj externý monitor. Konektorovú výbavu ďalej tvorí HDMI konektor, Gigabit Ethernet a konektor na pripojenie napájacieho zdroja. Samozrejmosťou je podpora štandardu Wi-Fi 6.
Notebook sa dá ľahko rozobrať, takže môžete upgradovať RAM, alebo úložnú kapacitu. K dispozícii sú dva sloty SO-DIMM a dva sloty M.2.
Technické parametre: Procesor: AMD Ryzen-7 5800 H (Cezane) taktovacia frekvencia 2,9 GHz – 4,2 GHz; 16 GB DDR4; disk 512 GB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon Vega + NVIDIA GeForce RTX 3070, displej 15,6", rozlíšenie FullHD 1920 x 1080 px; konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: USB-C, 3× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; Cena: od 1499 eur (podľa konfigurácie)
Zobrazit Galériu