Inovatívne rozhranie mozog-počítač budeme nosiť v uchu
Čínski vedci vyvinuli rozhranie mozog-počítač (brain-computer interface – BCI), ktoré je oveľa menej invazívne ako konkurenčné zariadenia. Prístroj s názvom SpiralE BCI je určený na vloženie do zvukovodu. Je vyrobený z pružného materiálu a vďaka jedinečnej špirálovej konštrukcii nezasahuje do sluchu používateľa. Je oveľa menej invazívny ako chirurgicky implantované alternatívy a praktickejší ako neinvazívne riešenia, ako sú čelenky alebo čiapky.
Vďaka týmto výhodám je SpiralE BCI oveľa vhodnejšie na každodenné používanie a podľa tímu z univerzity Tsinghua v Pekingu dokazuje, že prirodzené a diskrétne nositeľné zariadenia možno integrovať do reálnych aplikácií. BCI by sa mohli používať na prekladanie myšlienok do textu, ovládanie digitálnych objektov mysľou alebo dokonca na rozšírenie ľudskej pamäti. Podľa správy Royal Society z roku 2019 by takéto technológie mohli zmeniť medicínu a od základu zmeniť spôsob, ako komunikujeme s technológiami a medzi sebou navzájom.
{{BANNER|SIMPLE_BA ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH