Jadrová fúzia by mohla už od roku 2030 dodávať energiu domácnostiam
Deň po tom, čo kalifornskí vedci oznámili prelom v jadrovej fúzii, dosiahnutie „čistého energetického zisku“ tým, že pri fúzii vyrobili viac energie, ako sa použilo na jej aktiváciu, spoločnosť z Vancouveru predstavila metódu stláčania plazmy na vytvorenie technológie čistej energie. Spoločnosť General Fusion chce prvú elektráreň na jadrovú syntézu uviesť do prevádzky začiatkom roka 2030. Fúziu na úrovni elektrárne však plánuje demonštrovať už v roku 2027.
General Fusion stláča vodíkovú plazmu vo vnútri veľkého valca, aby sa zvýšila hustota a teplota. Táto metóda využíva vysokovýkonné piesty na stláčanie tekutého kovu okolo plazmy, aby sa vytvoril tlak, kým zmes nedosiahne 100 miliónov stupňov Celzia a dôjde k fúzii. General Fusion svoju novú metódu nazval Magnetized Target Fusion (MTF). MTF využíva magnetické polia na spomalenie strát plazmy a inerciálnu kompresiu na ohrev plazmy.
Unikátny proces sa začína vstrekovaním vodíkovej plazmy do nádoby vystlanej tekutým kovom. Potom sa ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH