S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Kde sa vyrábajú IT produkty?

Archív NXT
0

Hovorí sa, že väčšina IT produktov sa vyrába v Číne. Veľké IT spoločnosti vyrábajúce napr. notebooky, ultrabooky, tablety či smartfóny však obyčajne nemajú hlavné sídlo v tejto krajine. Svoje produkty teda navrhnú a otestujú, ale dávajú si ich vyrábať u niekoho iného. Samozrejme, aj tu existujú výnimky. V tomto článku sa dozviete, ako to vlastne je.

Pre veľké spoločnosti skutočne vyrábajú a skladajú hotové výrobky alebo vyrábajú dôležité diely, ako je napr. základná doska, tzv. ODM (Original Design Manufacturer) výrobcovia. Najväčší ODM majú obyčajne hlavné sídlo na Taiwane, ale výrobné závody sú umiestnené v Číne. V minulosti trend presunu výroby z USA, Európy, ale aj Taiwanu do tejto najľudnatejšej krajiny vychádzal z tunajšej ceny a dostupnosti ľudskej práce. Centrum IT fabrík sa nachádza v Shenzene na juhu Číny neďaleko Hongkongu, ale aj v ekonomicky silnom Šanghaji.

Na prechod výroby do Číny malo veľký vplyv rozhodnutie firmy Apple, ktorá si ako jedna z prvých nechala vyrábať svoje produkty v spoločnosti Foxconn. V minulosti to bola skôr tajná informácia, dnes je na obaloch produktov tejto firmy nápis Designed in California, Made in China. Hovorí sa, že to bola predovšetkým zásluha terajšieho CEO Tima Cooka, ktorý skôr ako iní odhadol možnosti výroby na Ďalekom východe. V praxi sa tak overilo, že tu možno vyrobiť produkty s najvyššou kvalitou, ale treba akceptovať lokálne špecifiká. Vyžaduje to premyslený systém kvality a nekompromisný manažment, pochádzajúci najlepšie z Taiwanu.

Prakticky všetky dôležité značky dnes presunuli svoju výrobu k ODM producentom v Číne. Na našom obrázku sme znázornili vzťahy medzi značkami a skutočnými výrobcami. Tieto vzťahy sú však veľmi dynamické, značky chcú rozkladať riziko, používajú jednak viacej výrobcov a vzájomné pomery rozdelenia produkcie medzi nimi sa menia počas celého roka a aj v závislosti od rôznych modelov. Špeciálne postavenie má v tomto prípade značka Fujitsu, ktorá sústreďuje výrobu v nemeckom Augsburgu. Podobne Samsung si vyrába notebooky i smartfóny vo vlastných fabrikách v Južnej Kórei, ale aj v Číne. Okrem znázornených produktov sa cez ODM vyrábajú napr. aj herné konzoly Microsoft Xbox alebo čítačky Amazon Kindle. Čína je tak skutočne IT továrňou sveta, masovosť a rozmery tunajších výrobných závodov si len ťažko dokážeme predstaviť. Okružná cesta okolo bežnej IT továrne autom zaberie aj hodinu, vnútri funguje vlastná hromadná doprava a je tu aj infraštruktúra podobná mestskej.

pavucina.jpg

Schematické znázornenie vzťahov medzi značkami a ODM výrobcami. Zdroje: Digitimes, The Economist, Gartner, jeseň 2012

Výroba na Ďalekom východe má však aj tienisté stránky. V honbe za ziskom sa v týchto továrňach so zamestnancami príliš nemaznajú. Údajne pracujú v 12-hodinových zmenách, a to 7 dní za sebou, potom nasleduje oddych. Zamestnanci často bývajú priamo v továrni, šancu majú hlavne mladí ľudia do 25 rokov. Ľudská práca je tu lacnejšia ako práca a údržba strojov. Plat zamestnancov sa pohybuje v rozmedzí 200 až 250 eur, čo je však na tunajšie pomery oveľa viac, ako by zarobili tradičným spôsobom na farme svojich rodičov. O pracovnú silu nie je núdza, a komu sa nepáči, môže hneď odísť. Na jeho miesto čakajú ďalší kandidáti. Rozhodujúci míľnik pri výrobe je začiatok čínskeho nového roka. Je to významná udalosť hlavne na juhovýchode Číny, kde je zároveň umiestnených najviac ODM producentov. Asi na dva týždne sa výroba úplne zastaví, zamestnanci odídu domov a časť z nich sa už nevráti. Situáciu s „nie najlepšími pracovnými podmienkami" začínajú zástupcovia značiek riešiť, zatváranie očí pred realitou sa skončilo. Riešia sa hlavne nadmerné a nezaplatené nadčasy, nelegálna a detská práca.

TimCook.jpg

CEO Apple Tim Cook si pri minuloročnej návšteve Foxconnu nemohol nevšimnúť zložité pracovné podmienky zamestnancov

Hlavní ODM výrobcovia a ich budúcnosť

ODM výrobcov je naozaj veľa, v našom článku uvedieme tých najdôležitejších. Spomínaný Foxconn patriaci do konglomerátu Hon Hai zamestnáva vo svojich závodoch na juhu v Shenzene, na západe v meste Chengdu a v centre Číny v meste Zhengzhou až 1,2 milióna ľudí. Okrem produktov Apple vyrába napr. aj pre ASUS, čo bolo v prípade niektorých produktov predmetom sporu. Práve Foxconn vyrába populárny iPhone či iPad, ale tieto produkty sa vyrábajú už aj v Pegatrone v Šanghaji. Práve tento výrobca bol v minulosti tesne spojený so značkou ASUS. ODM výrobca Quanta v minulosti vyrábal hlavne pre HP, Compal či Wistron pre Acer. Dnes je to však už poriadne prepletená pavučina a prakticky každý ODM vyrába pre každú značku.

FoxconniPhone.jpg

Za týmito stenami sa v Číne vyrába väčšina značiek notebookov

Aktuálny trend je rozkladanie rizika aj na strane ODM výrobcov a populárnym sa stalo budovanie fabrík vo Vietname. Ďalšia obľúbená krajina je aj Brazília, ale je možné, že k slovu sa dostanú aj africké krajiny. Niektoré značky zvažujú aj návrat výroby do materských krajín, ale ide skôr o symbolický krok, súvisiaci s riešením ekonomickej krízy. Číňania sa učia rýchlo a pripravujú vlastné návrhy počítačov, ale aj komponentov a predávajú ich. Na Slovensku predáva notebooky vyvinuté priamo u ODM výrobcu napr. firma ZERO. A treba dodať, že patria k najúspešnejším v našich testoch. Na čínskom trhu je mimoriadne silná domáca značka Lenovo a niektorí výrobcovia presúvajú do tejto krajiny aj svoje dizajnérske kancelárie. ODM výrobcovia kupujú podiely aj v ďalších veľkých výrobných závodoch, určených napr. na výrobu televízorov. Máme tak to, čo sme chceli - v snahe o nízke ceny IT techniky sme dosiahli to, že Ázia ekonomicky rastie a silnie, USA a hlavne Európa sú v permanentnej ekonomickej kríze.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať