Kombucha by mohla vyriešiť celosvetový problém s plastovým odpadom
Kombucha, sladkokyslý nápoj odporúčaný na zdravie bedrových kĺbov, vyvolala búrku vo svete wellness. Jej rôsolovitý vedľajší produkt však môže čoskoro priniesť zmeny v trvalej udržateľnosti. Proces fermentácie používaný na získavanie kombuchy vedie k symbiotickej kultúre baktérií a kvasiniek (Scoby - symbiotic culture of bacteria and yeast), čo je v skutočnosti živý film na povrchu tekutiny. Pre poľskú dizajnérku Rozu Janusz je Scoby viac ako len odpad.
Podľa nej to môže byť plastový obal na jedno použitie. No zatiaľ čo rozloženie väčšiny plastov vytvorených na jedno použitie môže trvať stovky rokov (ak vôbec sú rozložiteľné), pričom znečisťujú rieky a oceány a rozkladajú sa na mikroplasty, ktoré sa dostávajú do potravín a do našich tiel, Januszovej geniálna alternatíva je úplne iná. Študentka dizajnérstva na poznanskej School of Form vyvinula metódu, ktorá premení Scobys na použiteľné jedlé obaly na suché alebo polosuché potraviny.
Prototypy jej obalov vznikli v procese výroby kom ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH