Kvantová fyzika by mohla konečne vysvetliť vedomie
Prví kvantoví fyzici si počas experimentu s dvojitou štrbinou všimli, že pokus o meranie fotónov, keď prechádzajú štrbinami vo veľkosti vlnovej dĺžky na detekčnú obrazovku na druhej strane, zmenil ich správanie.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}}
Pokus o meranie narušil vlnové správanie a svetlo sa začalo správať skôr ako častica. Na otázku, či je svetlo vlna alebo častica, tento experiment odpovedá, že nie je ani jedno, ale má vlastnosti oboch. A zanecháva po sebe znepokojujúcu otázku. Čo ak akt pozorovania ľudskou mysľou v skutočnosti spôsobuje, že sa vo svete prejavujú zmeny, hoci v nepochopiteľne malej mierke?
Renomovaní a uznávaní vedci ako Eugene Wigner, John Bell a neskôr Roger Penrose sa začali zaoberať myšlienkou, že vedomie by mohlo byť kvantovým fenoménom. Napokon to urobili aj výskumníci v oblasti kognitívnej vedy (vedecké štúdium mysle a jej procesov), ale z iných dôvodov.
Ulf Danielsson, profesor teoretickej fyziky na univerzite vo švédskej Uppsale, verí, že jedným z ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH