S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Leica DG Vario-Elmarit 50-200 f2.8-4: Veľké delo v malom balení

0

Panasonic začiatkom tohto roka predstavil už tretí z radu prémiových objektívov s meniteľnou ohniskovou vzdialenosťou a svetelnosťou v rozsahu f2.8-4.0. Novinka prichádza práve pri príležitosti 10. výročia uvedenia prvej bezzrkadlovky s výmennými objektívmi (CSC, DSLM) na trh. V roku 2008 išlo o model Lumix DMC-G1 a Panasonic v tejto kategórii drží svetové prvenstvo. Je takisto jedinou firmou, ktorá sa vývoju systémových kompaktov venuje už celé desaťročie a sústavne prináša ďalšie novinky, ako sú LUMIX GH5, G9 a GH5S, ktoré patria k špičke v oblasti fotografie a hlavne videa. Prémiové objektívy pre fotoaparáty CSC Panasonic vyrába spoločnosť Leica, ktorá patrí k špičke v oblasti optických systémov. Poďme sa teda pozrieť, ako sa novinka vydarila. 

Objektív Leica DG Vario-Elmarit 50-200 f2.8-4 je určený pre systém Micro 4/3 (MFT) a vďaka crop faktoru 2 poskytuje ekvivalentný rozsah k 35 mm políčku 100-400 mm. To je v podstate na všetkých fotoplatformách nepísaný štandard pre objektívy na fotenie akcie, športov a prírody. Objektív je však na rozdiel od svojich náprotivkov vo svete full frame prekvapivo malý a ľahký. Aby nevyzeral ako „hračka“, stačí nasadiť dodávanú slnečnú clonu a hneď každý vie, s čím má do činenia. Telo je, samozrejme, prachotesné, odolné proti vlhkosti a mrazu do -10 °C. Povrch z eloxovaného hliníka je matne čierny, s výrazným drážkovaním ovládacích prstencov zoomu a zaostrovania, takže so systémovými kompaktmi radu LUMIX G veľmi dobre ladí aj z vizuálnej stránky. Prstence sú odlíšené aj svojou šírkou, zaostrovací sa nachádza vpredu a je užší. Oba majú primeraný odpor, takže náhodne sa nepohnú, ale pri otáčaní je ich chod plynulý. To je dôležité hlavne pri nahrávaní videa. Na tele objektívu nájdete dvojicu prepínačov AF-MF a zapnutie optickej stabilizácie. K dispozícii je, samozrejme, vstavaný optický stabilizátor obrazu POWER O.I.S. s podporou DUAL IS. Ten možno použiť v kombinácii s najnovšími modelmi LUMIX G9, GH5, GH5S a GX80/85.

Z optickej stránky je objektív zložených z 21 elementov umiestnených v 15 skupinách. V konštrukcii sú použité dva asférické členy, dva UED a dva ED členy a je použitá povrchová nanovrstva. Deväťprvková clona umožňuje maximálne zaclonenie F22. Objektív nemá ovládací prstenec clony. Zaostrovanie je poháňané lineárnym motorom a je interné. Tubus objektívu sa vysúva iba pri zoomovaní. Napriek tomu, že už použitá ohnisková vzdialenosť je dostatočne veľká, možno ju ešte predĺžiť pomocou telekonvertorov, ktoré sú v súčasnej ponuke Leicy hneď dva. Telekonvertor s faktorom 1,4× (DMW-TC14) predĺži maximálne ohnisko v prepočte na 560 mm a telekonvertor s faktorom 2,0× (DMW-TC20 ) dokonca na 800 mm. Vďaka internému veľmi tichému zaostrovaniu je objektív vhodný aj na natáčanie videa. Clona je ovládaná servomotorom v mikrokrokoch, takže zmena je plynulá, bez skokov. Zlepšené je aj preostrovanie počas natáčania. Priemer filtra je 67 mm.

Ako som spomínal na začiatku, objektív je pomerne malý a ľahký a rozmerovo je takmer polovičný v porovnaní s nedávno testovaným Leica DG Dicomar 200mm f2.8. To však nič neuberá na jeho kvalitách. Oproti spomínanému pevnému ohnisku má väčší rozsah využitia práve vďaka rozsahu 100-400 mm. Počas testu som často používal telekonvertor DMW-TC20 s dvojnásobným zväčšením rozsahu. To znamená, že dostávate rozsah 200-800 mm. Pochopiteľne, s tým sa zhruba dvojnásobne zníži aj svetelnosť, takže na dlhom konci sa dostávate na f8. Objektív je v takejto zostave ideálny na fotenie zvierat vo voľnej prírode alebo hmyzu, samozrejme, za jasného slnečného dňa. Bez telekonvertora získate dobré výsledky aj v slabšom osvetlení. Podobne ako na spomínanom Leica DG Dicomar 200mm f2.8 aj tu výrobca popracoval na kvalite stabilizátora. Pri takýchto dlhých ohniskách je to už nevyhnutná funkcia. Objektív podporuje Dual IS, ktorý kombinuje stabilizáciu snímača so stabilizáciou optických členov v objektíve. Výsledok je priam fascinujúci a účinnosť stabilizácie si ľahko overíte po jej vypnutí. Stabilizácia je použiteľná aj v režime videa, v ktorom môžete aj na najdlhšom ohnisku držať záber z ruky, aj keď to vyžaduje trocha cviku. Stabilizátor navyše výborne fungoval aj s dvojnásobným telekonvertorom. Kresba objektívu je v celom rozsahu vynikajúca, najvyššiu ostrosť dosahuje na najširšom ohnisku pri clone f5.6, s rastúcim ohniskom je ostrosť vyrovnaná v rozsahu f7.1 až f8. Vynikajúco je potlačená chromatická aberácia v celom rozsahu. Vinetácia je najvyššia na plnom rozsahu, aj tak je však pozorovateľná iba za špecifických podmienok. Ovládanie objektívu je intuitívne, mechanické vyhotovenie patrí k špičke. Pre systém MFT ide o jeden z najlepších objektívov s výborným rozsahom a špičkovou optikou.

Parametre:

• Systém: Micro Four Thirds (MFT), ohnisková vzdialenosť: meniteľná 50 - 200 mm (ekv. k 35 mm políčku 100 – 400 mm), svetelnosť: F/2,8 – 4, zorný uhol: 24°- 4°, stabilizácia: Power O.I.S. s podporou Dual IS 2, optická sústava: 22 členov v 15 skupinách, priemer filtra: 67 mm, rozmery/hmotnosť: 76 × 132 mm/655 g, odolnosť proti prachu a vlhkosti
• Cena: 1799 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery a hmotnosť, kvalita obrazu, špičkové spracovanie, vynikajúci stabilizátor
- Žiadne

HODNOTENIE:

Ostrosť obrazu:  95 %
Stabilizácia: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Leica

Pridať komentár