CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Lenovo Moto Z + Hasselblad True Zoom MOD

0

Novinka Moto Z prichádza s jedinečnou modulárnou koncepciou, vďaka ktorej na mobil môžete nasadiť rôzne nadstavby, takzvané mods. Tie rozširujú možnosti telefónu napríklad o prídavnú batériu, výkonné reproduktory, projektor, rôzne typy zadnej steny alebo o fotoaparát s 10-násobným optickým zoomom. Posledný variant, prídavný fotoaparát Hasselblad True Zoom, sme mali možnosť otestovať.

Smartfón je unikátny svojou hrúbkou, ktorá je iba 5,19 mm. Unikátnosť však má aj svoju tienistú stránku v podobe chýbajúceho jacku. K telefónu dostanete iba káblik USB-C – 3,5 mm jack. Používať tak môžete buď bezdrôtové blue­toothové slúchadlá, alebo káblové cez redukciu, to však iba v prípade, že nepotrebujete nabíjať. Považujeme to za pomerne veľkú obeť a uvidíme, ako sa k tomu postavia používatelia. Tí „androidoví“ na takéto zmeny reagujú trošku ináč ako pri jablčnej konkurencii. Stačí si spomenúť na minuloročné modely Samsungu, ktoré neumožňovali vložiť prídavnú kartu SD. Po vlne negatívnych ohlasov Samsung nakoniec sám uznal, že používatelia kartu chcú, a nové modely ju už zase majú. Dizajn mobilu je veľmi elegantný, vrchná aj spodná strana sú zaoblené. Celá zadná strana je rovná a vyčnieva z nej iba okrúhly blok fotoaparátu s dvojicou LED a na spodnej strane kontaktné pole na pripojenie rozširujúcich modulov. Povrch je rovnako ako vpredu zo skla. Nepáčilo sa nám, že nie je ošetrený proti zachytávaniu odtlačkov prstov. Stačí prístroj párkrát chytiť a je ubabraný. Rozširujúce moduly alebo zadné kryty stačí k zadnej strane iba priložiť, držia tu pomocou magnetu. Vstavaný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, optickú stabilizáciu, laserové zaostrovanie a svetelnú optiku f 1:1.8. Pri našom testovaní si počínal veľmi dobre. Umožňuje automaticky nastaviť režim HDR s rozšíreným dynamickým rozsahom. Fotky boli kvalitné aj pri pomerne kontrastných scénach. Zaostrovanie fungovalo spoľahlivo a vďaka optickej stabilizácii sme dokázali fotiť aj pri pomerne nízkej hladine svetla. Fotky boli vcelku slušné, ale pri zväčšení sa už dali pozorovať neblahé účinky silného potláčania šumu v podobe zníženej ostrosti.

Pohon prístroja bol zverený výkonnému štvorjadrovému procesoru Qualcomm Snapdragon 820, ktorý má k dispozícii 4 GB RAM a 32 GB úložisko. Pamäť možno rozšíriť pomocou karty microSD, ktorá sa delí o šuplík s nano SIM. Oproti predchádzajúcej generácii je k dispozícii iba jeden reproduktor, výrobca sa však spolieha na externý reproduktor, dostupný ako prídavný modul. Predinštalovaný je OS Android 6.0 s nadstavbou Moto. Prístroj umožňuje ovládanie gestami. Otočením displeja nadol stlmíte zvonenie, potiahnutím prstom môžete zmenšiť obrazovku, pootočením zápästia spustíte foto­aparát, ak je pripojený Hasselblad True Zoom, funguje to aj s ním. Pri vypnutom mobile sa stačí priblížiť dlaňou k displeju a zobrazia sa hodiny s notifikáciami. Ak telefón pri vyzváňaní zdvihnete zo stola, prepne sa do vibrovania. Predná kamera sleduje, či sa na displej pozeráte, ak áno, zostane rozsvietený. Zaujímavé je aj zapnutie baterky potrasením. Na prednej strane pod ­displejom je umiestnený snímač odtlačkov prstov. Fungoval spoľahlivo, trochu nás však sklamalo, že nie je využitý aj ako tlačidlo Späť. Prídavné moduly (mody) sú vôbec výsadou tohto modelu a v súčasnosti v tomto smere nemá žiadnu reálnu konkurenciu. V ponuke sú ochranné zadné kryty, my sme mali k dispozícii čierny s povrchom pripomínajúcim balistickú tkaninu, akú má na svojom chrbte model Moto X Force. Na rozdiel od holého mobilu, ktorý je hladký, má tento kryt príjemný štruktúrovaný povrch, takže zabezpečuje spoľahlivé držanie, príjemné na dotyk. Z aktívnych modov je zaujímavý napríklad prídavný reproduktor, ktorý obsahuje aj vyklápací stojanček, aby ste si mobil mohli postaviť na stôl napríklad pri sledovaní filmu. Zaujímavý je aj modul so vstavaným projektorom, ktorý v temnej miestnosti dokáže vytvoriť pomerne kvalitný obraz s uhlopriečkou až 70". Tento projektor sme mali možnosť vidieť v rámci prezentácie na veľtrhu IFA a budil tam veľkú pozornosť. Moduly s reproduktorom aj projektorom majú vlastnú batériu, ktorá sa dá samostatne nabíjať. Moto Z má vstavanú nevymeniteľnú batériu s kapacitou 2600 mAh, ktorá udrží prístroj v chode bežný pracovný deň. Pri väčšom vyťažení budete nabíjať už večer. V balení dostanete aj rýchlonabíjačku 5 V, 3 A. Plné nabitie akumulátora zvládla za necelú hodinu. Sklamaním bolo, že nabíjačka má kábel napevno a ďalší kábel k prístroju nedostanete. Vzhľadom na to, že používa USB-C, ktorý väčšina používateľov dosiaľ nevlastní, ak budete chcieť pripojiť mobil k PC, budete nútení zakúpiť kábel.

Na otestovanie sme mali aj modul, ktorý budí asi najväčšiu pozornosť a rozhodne si ho aj každý hneď všimne, keď ho používate. Hassel­blad True Zoom je prídavný modul externého fotoaparátu s 10-násobným optickým zoomom, optickým stabilizátorom obrazu a xenónovým bleskom. Po jeho inštalácii na Moto Z z neho urobíte plnohodnotný kompakt. Samozrejme, s týmto modulom bude supertenká konštrukcia mobilu preč a na hrúbku pribudne vo vypnutom stave 9 mm. Odmenou za to však bude veľmi dobrá ergonómia pri fotení. Prístroj má výrazný grip zo štruktúrovaného materiálu, ktorý sa veľmi dobre drží. Pri fotení tak máte istotu, že vám nevykĺzne z ruky. Ovládacie prvky sú tu tri, umiestnené podobne ako na kompaktoch: tlačidlo zapnutia a tlačidlo spúšte s prstencom ovládania zoomu. Vpredu nájdete prisvetľovaciu LED zaostrovania, tubus objektívu a xenónový blesk. Objektív je vo vypnutom stave chránený automatickou lamelou, ktorá bráni prenikaniu prachu. Po zapnutí sa odklopí a tubus sa vysunie. Na to treba dávať pozor, keby ste fotoaparát zapli, keď mobil leží na stole. Fotoaparát má vlastné zapínacie tlačidlo, ktoré automaticky prebudí aj mobil a prepne ho do režimu foto­aparátu. Okrem toho môžete fotoaparát zapnúť klasicky z displeja alebo dvojitým otočením zápästia. Prostredie fotoaparátu je však iné, ako keď zapnete ten vstavaný bez modulu, a iné sú aj jeho možnosti. Najväčší benefit tu je vstavaný 10-násobný optický zoom s ekvivalentným rozsahom k 35 mm filmu v rozsahu 25 – 250 mm, ktorý v takejto šírke neponúka žiadny iný mobil. S výnimkou niekoľkých špeciálnych telefónov, ako je napríklad ASUS ZenFone s trojnásobným optickým zoomom, na smartfónoch nájdete iba pevné objektívy, aby bola zachovaná minimálna hrúbka prístroja a nízke výrobné náklady. Tie ponúknu iba možnosť digitálneho zoomu, čo je však skôr iba ilúzia, pretože pri tom dochádza iba k orezaniu obrazu a jeho zväčšeniu na celú plochu, čím sa už aj tak mizerný obraz iba zhorší. Optický zoom však zachováva detaily a ostrosť fyzickým pohybom šošovky, čím sa mení oh­nisková vzdialenosť a zväčšuje obraz scény. Hasselblad True Zoom sa tak ako ostatné moduly pripevňuje pomocou magnetického úchytu a kontaktného poľa v spodnej časti. Stačí ho priložiť k zadnej strane a sám priľne. Na pravej strane je výrez, ktorý slúži na podpáčenie modulu pri odpájaní. Magnetický úchyt drží pomerne pevne a za žiadnych okolností nehrozí, že by sa odpojil. Všetky moduly umožňujú hot-swap, takže sa pripájajú bez potreby reštartovania mobilu. Po pripojení mobil zavibruje na znamenie, že je modul pripravený a môžete ho okamžite používať. Hasselblad True Zoom nevyužíva vnútorný fotoaparát mobilu. Obsahuje kompletný fotoaparát s objektívom a dvojicou mikrofónov v prednej časti. Napájanie zabezpečuje batéria mobilu, takže ak sa príliš zaberiete do fotenia a hlavne zoomovania, treba počítať s tým, že sa to na jej výdrži prejaví.


Hasselblad True Zoom

Modul využíva 1 2/3" senzor BSI CMOS s rozlíšením 12 Mpx, pôvodom od Sony, ktorý má rovnakú veľkosť ako tie používané v bežných kompaktoch. Jeho citlivosti však nepomáha nízka svetelnosť optiky f3,5-6,5, ktorá je daňou za malé rozmery a veľký rozsah zoomu. Foto­aparát si dobre počínal pri bežnom dennom svetle, kde sa dajú využiť jeho zoomovacie možnosti. Na rozdiel od toho interného nepodporuje režim HDR, umožňuje však ukladanie RAW vo formáte DNG, ktorý má podstatne širšie možnosti spracovania. Táto možnosť však bude vyhradená skôr aktívnejším používateľom, ktorí budú ochotní snímku dodatočne spracúvať na PC. Tí budú navyše potrebovať už spomínaný kábel USB-C. Video je zaznamenávané v maximálnom rozlíšení 1080p30, čo v dnešnej dobe nie je terno, hlavne ak mobil zvláda 4Kp30 a 1080p60. Kvalitou je však použiteľné. No kvalita fotiek aj videa klesá s ubúdajúcim svetlom. Tým tiež iba kopíruje vlastnosti bežných kompaktov. Vyváženie bielej pracovalo veľmi dobre a fotoaparát dokázal presne vyvážiť pleťovú farbu. Vynikajúci pomocník v slabšom svetle je xenónový blesk, ktorý je podstatne výkonnejší ako bežné LED blesky. Nepáčilo sa nám nedotiahnutie ovládania. Ak použijete hardvérové tlačidlo na module, všetko je v poriadku, zapne sa fotoaparát a mobil s aplikáciou tak, akoby ste používali kompakt. No ak rovnakým tlačidlom fotoaparát vypnete, vypne sa aj aplikácia, ale ­displej zostane svietiť. Nezistili sme, že by sa to dalo nejako nastaviť. Ďalšie prekvapenie nás čakalo pri fotení do RAW. Keď sme modul odpojili a potom znovu nasadili, fotoaparát si nepamätal nastavenia a fotenie do RAW bolo vypnuté. To považujeme za nesprávnu funkčnosť. K modulu sa dodáva elegantné ochranné puzdro, ktoré dobre poslúži, keď ho práve nepoužívate.


Moto Z

Lenovu sa s konceptom Moto Z podarilo priniesť na trh niečo nové, čo nikto neponúka. Tenký model je pekný, ale rozširujúce moduly neponúka nikto iný. Otázkou zostáva, či používatelia budú akceptovať pomerne vysokú cenu modulov. Druhá otázka je kompatibilita s ďalšou generáciou mobilov, aj keď v tomto smere ­Lenovo prisľúbilo, že aj nástupca radu Moto Z bude s týmto príslušenstvom kompatibilný.

Parametre:

• Moto Z, 4-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, 1,8 GHz, grafika Adreno 530, 4 GB LPDDR4, 32 GB úložisko, podpora microSD do 256 GB, 1× nano SIM, displej AMOLED 5,5", 1440 × 2560 bodov, Corning Gorilla Glass 4, zadná kamera: 13 Mpx, f/1.8, laserové zaostrovanie, OIS, dual-LED, zaostrenie dotykom, detekcia tváre, HDR, panoráma, video: 2160p30, 1080p60, HDR, predná kamera 5 Mpx, f/2.2, veľkosť bodu 1,4 µm, LED blesk, 1080p30, USB-C (dodaná redukcia USB-C – 3,5 mm jack), aktívne potlačenie šumu, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, bluetooth verzie 4.1, A2DP, LE, GPS s A-GPS, GLONASS, NFC, FM rádio, snímač odtlačkov prstov, batéria vstavaná 2600 mAh, Android OS, v6.0.1 (Marshmallow), plánovaný upgrade na v7.0 (Nougat), rozmery: 153,3 × 75,3 × 5,2 mm, Antutu Benchmark: 132 206 bodov

• Cena: 699 EUR

• Hasselblad True Zoom mod, snímač 1 2/3", 12 Mpx, BSI CMOS, optická stabilizácia obrazu, 10× optický zoom s ekvivalentným rozsahom k 35 mm filmu v rozsahu 25 – 250 mm, xenónový blesk, stabilizácia: foto – optická, video – digitálna, citlivosť ISO 100 – 3200, formát súborov: JPEG, RAW (DNG), video MPEG 4, rozmery: 152,3 × 72,9 × 9,0 – 15,1 mm

• Cena: 299 EUR

PLUSY, MÍNUSY (Moto Z):

+ Efektný tenký dizajn, rýchle nabíjanie, modulárna koncepcia, ­výborný fotoaparát, USB-C
- Nemá 3,5 mm jack na hands-free, kábel USB-C nie je súčasťou ­balenia

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Foto: 100 %
Video: 100 %
Výbava:  80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
CELKOVO: 90 %

PLUSY, MÍNUSY (Hasselblad True Zoom):

+ Veľký rozsah optického zoomu, kvalitná optika, záznam do RAW, ergonómia, xenónový blesk
- Nízka svetelnosť, vyšší šum, po odpojení si mobil nepamätá nastavenia

HODNOTENIE:

Foto: 80 %
Video: 60 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 86 %


Samsung S7 Edge


Hasselblad True Zoom


Moto Z


Samsung S7 Edge

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Lenovo Moto Z Hasselblad True Zoom

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať