
Ľudské oči prvýkrát uvideli úplne novú farbu „olo“
Vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley vytvorili technológiu s názvom Oz, ktorá stimuluje jednotlivé fotoreceptorové bunky v ľudskom oku a vytvára úplne novú, ultrasaturovanú modrozelenú farbu, akú v prírode nemôžeme vidieť, nazývanú olo. Pomocou mikrodávok laserového svetla technológia Oz aktivuje špecifické kombinácie čapíkov a vytvára tento živý modrozelený odtieň, ktorý zmizne v momente, keď sa naruší presné zacielenie.
Platforma Oz funguje tak, že pomocou malých dávok laserového svetla individuálne ovláda až 1000 fotoreceptorov v oku naraz. Táto technológia umožňuje výskumníkom preskúmať základnú podstatu ľudského farebného videnia a jedného dňa by mohla pomôcť pri liečbe porúch zraku alebo simulácii straty zraku. Okrem vedeckej užitočnosti opísali účastníci zážitok z videnia olo ako vizuálne pôsobivý a hlboko pohlcujúci.
„Zvolili sme si názov Oz, pretože to bolo, akoby sme sa vydali na cestu do krajiny Oz, aby sme videli túto žiarivú farbu, ktorú sme nikdy predtým nevideli,“ povedal James Carl Fong, doktorand elektrotechniky a informatiky na UC Berkeley. „Vytvorili sme systém, ktorý dokáže sledovať, zacieliť a stimulovať fotoreceptorové bunky s takou vysokou presnosťou, že teraz sme schopní odpovedať na veľmi základné, ale aj veľmi podnetné otázky o podstate ľudského farebného videnia.“
Technológia Oz je opísaná v novej štúdii publikovanej nedávno v časopise Science Advances. Ľudia sú schopní vidieť farebne vďaka trom rôznym typom fotoreceptorových čapíkov vložených do sietnice. Každý typ čapíka je citlivý na rôzne vlnové dĺžky svetla: čapíky S detegujú kratšie, modrejšie vlnové dĺžky, čapíky M stredné, zelenkasté vlnové dĺžky a čapíky L dlhšie, červenkasté vlnové dĺžky.
V dôsledku evolučnej zvláštnosti sa však vlnové dĺžky svetla, ktoré aktivujú čapíky M a L, takmer úplne prekrývajú. To znamená, že 85 % svetla, ktoré aktivuje čapíky M, aktivuje aj čapíky L. Na svete neexistuje žiadna vlnová dĺžka, ktorá by dokázala stimulovať iba čapík M. Vedci si položili otázku, ako by to vyzeralo, keby sa dali stimulovať všetky čapíky M. Aby to zistili, vytvoril technológiu, ktorá využíva malé mikrodávky laserového svetla na zacielenie a aktiváciu jednotlivých fotoreceptorov.
Aby však človek skutočne vnímal úplne novú farbu, museli nájsť spôsob, ako aktivovať nielen jednu čapíkovú bunku, ale tisíce z nich. Na fungovanie technológie Oz je potrebná mapa jedinečného usporiadania čapíkov S, M a L na sietnici jednotlivca. Preto výskumníci vyvinuli optický systém, ktorý dokáže zobraziť ľudskú sietnicu a identifikovať každú čapíkovú bunku.
Keď mali v ruke mapu čapíkov, systém Oz mohli naprogramovať tak, aby rýchlo skenoval laserový lúč na malom úseku sietnice, a keď lúč dosiahol čapík, ktorý chcel aktivovať, vydal malé impulzy energie, inak zostal vypnutý. Laserový lúč má iba jednu farbu – rovnaký odtieň ako zelené laserové ukazovadlo. No aktivácia kombinácie čapíkových buniek S, M a L dokáže oklamať oko a prinútiť ho vidieť obrazy v plnej škále technicolor.
Alebo primárnou aktiváciou čapíkových buniek M môže Oz ľuďom ukázať farbu olo. Keď výskumníci v jednom experimente požiadali účastníkov, aby porovnali farbu olo s inými farbami, opísali ju ako modrozelenú alebo páviu zelenú a uviedli, že je oveľa sýtejšia ako najbližšia monochromatická farba.
Výskumný tím už hľadá spôsoby, ako túto techniku využiť na štúdium očných ochorení a straty zraku. Takisto skúmajú, či by Oz mohol pomôcť farboslepým ľuďom vidieť všetky farby dúhy, prípadne či by sa táto technika dala použiť na to, aby ľudia videli v tetrachromatických farbách, akoby mali štyri súpravy čapíkov.
Zdroj: neurosciencenews.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.