MIT testuje bionické rastliny, poslúžia ako senzory či zdroje energie
Rastliny sú vďaka svojim vlastnostiam ideálnym prostredím pre technológie. Sú sebestačné, nespôsobujú znečistenie a sú prispôsobené pre vonkajšie priestory. MIT chce tieto vlastnosti využiť a rastliny vylepšiť pomocou nanotechnológie.
Vedci zistili, že nanočastice a uhlíkové nanorúrky, ktoré vstrekli do tela rastliny, majú pozitívne účinky a vylepšujú prirodzené vlastnosti. Zároveň pridávajú rastlinám nové parametre, vďaka čomu môžu poskytovať funkcie, ktoré by sa nepodarilo vytvoriť pomocou čisto syntetických zariadení.
Príkladom je vytvorenie super-fotosyntézy, ktorá vygeneruje viac energie. V inom pokuse slúžila rastlina ako špeciálny senzor, ktorý detegoval oxid dusnatý z automobilových výfukov. Bionické rastliny budú o pár rokov možno slúžiť ako senzor, ktorý bude prepojený s mobilnými zariadeniami, prípadne ako špecifický zdroj energie.
Zdroj: engadget.com
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH