Mesiac by sa mohol stať bioskladom na ochranu biodiverzity Zeme
Vedci uvažujú o vytvorení úložiska na Mesiaci, ktoré by zachovalo biodiverzitu Zeme. Keďže niekoľko druhov na Zemi čelí vyhynutiu v dôsledku zmeny klímy a ľudskej činnosti, uchovanie na Mesiaci môže byť spôsob, ako ich zachrániť. Mesačné prostredie so stabilnými teplotami a celkovou stabilitou sa považuje za ideálne miesto na dlhodobé uskladnenie, keďže podmienky na Zemi sa neustále rýchlo menia. Koncepcia zahŕňa lunárnu bioúschovňu, kde by sa biologický materiál zo Zeme mohol uchovávať v kryokonzervovanej forme.
Zámerom je chrániť ohrozené druhy na Zemi, pričom konečným cieľom je kryokonzervácia väčšiny druhov. Kryokonzervácia zahŕňa uloženie biologických materiálov, ako sú spermie, bunky a embryá, v zmrazenom stave na budúce použitie. Zatiaľ čo rastlinné exempláre možno uchovávať pri arktických teplotách, živočíšne exempláre si vyžadujú oveľa nižšie teploty (až -196 stupňov Celzia), ktoré je na Zemi ťažké dosiahnuť, ale podmienky na Mesiaci sú ideálne.
Jeho polárne oblasti obsahujú trvalo zatienené krátery, kde môžu teploty dosahovať až -246 stupňov Celzia. Tento nápad je vytvorený podľa vzoru globálneho trezora semien na Špicbergoch v Nórsku, ale s ďalšou výhodou zvýšenej bezpečnosti vďaka vzdialenosti Mesiaca od Zeme. Trezor umiestnený na polárnom kruhu zažil v roku 2017 záplavy v dôsledku vyšších teplôt, čo predstavovalo nebezpečenstvo pre uchovávané semená.
V prípade úložiska na Mesiaci môže spôsobiť problémy vesmírna radiácia a nedostatok gravitácie, vynárajú sa aj obavy týkajúce sa nákladov a priorít takéhoto projektu. Zástancovia sa však domnievajú, že mesačný biosklad by mohol pomôcť ochrániť biodiverzitu na Zemi, poskytnúť zálohu pre prípad prírodných katastrof a podporiť budúci výskum vesmíru. Štúdia bola publikovaná v časopise BioScience.
Zdroj: theweek.com.
Zdroj Foto: freepik.com.