CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Monitory pre hráčov a náročných používateľov

0

Testovali sme dvojicu monitorov spoločnosti Philips. Jeden je určený hráčom. Druhý ocenia najmä najnáročnejší používatelia - veď 40-palcová obrazovka s rozlíšením 3840 × 2160 nie je bežná súčasťou kancelárskeho stola.

Philips 272G5DJEB

Počas posledných mesiacov sme testovali viacero monitorov značky Philips. Model 272G5DJEB je však prvý monitor z kategórie herného príslušenstva. Zodpovedá tomu dizajn, ktorý kombinuje červenú a čiernu farbu, a takisto aj masívny stojan. Ten chválime, dodáva monitoru trochu iný šmrnc v porovnaní s bežnými kancelárskymi obrazovkami. Takisto chválime možnosť prispôsobiť si výšku, natočenie a naklonenie monitora. V tomto smere nemáme k zariadeniu pripomienky, nastavenie obrazovky je bezchybné.

herny.jpg

Displej má 27 palcov a full HD rozlíšenie. Panel využíva technológiu TN, ktorá je obľúbenou voľbou v prípade väčšiny herných monitorov. Dokáže totiž vykresľovať obraz s frekvenciou až 144 Hz a týmto parametrom sa chváli aj novinka od Philipsu. O tom, aký je rozdiel medzi frekvenciou 144 Hz a 60 Hz, sme písali dávnejšie. Prínos vyššej frekvencie zrekapitulujme tvrdením, že hoci nie je rozdiel viditeľný na prvý pohľad, počas hrania ho jednoznačne pocítite. Dokonca aj animácie moderných aplikácií v systéme Windows 8 sa nám zdali hladšie.

Ak vás monitor zaujal svojimi 144 Hz, vedzte, že ho budete musieť pripojiť k počítaču pomocou rozhrania DVI Dual Link, prípadne cez DisplayPort. Z ostatných portov doplňme VGA a HDMI. Na tele nájdete aj USB hub so štvoricou konektorov USB 3.0. Nechýba jeden rýchlonabíjací. V tomto smere nemáme pripomienky. Monitor má všetko, čo by mal mať.

Výrobca udáva latenciu 1 ms. Tú sme však nemali možnosť zmerať. Zato sme otestovali vernosť zobrazenia farieb pred kalibráciou a po nej. Je zrejmé, že v prípade herného monitora sa na tento parameter nekladie najväčší dôraz. Philips však mal v štandardnom zobrazení určité odchýlky, ktoré vám pri používaní asi až tak nebudú prekážať, ale model od spoločnosti BenQ (testovali sme ho dávnejšie) v tomto smere dopadol lepšie. Obrazovka mala problémy najmä s tmavými odtieňmi farieb. Nechýbajú ani špeciálne profily pre niektoré žánre - výrobca nastavil teplotu farieb a kontrast pre FPS, pretekárske a RTS hry. V tomto smere nemá zmysel hodnotiť zobrazenie farieb, dôležitý je pocit pri hraní. A ten je dobrý. K displeju máme ešte jednu výhradu. Sme zvyknutí, že displej TN nemá také dobré pozorovacie uhly ako IPS, ale v prípade tohto monitora dochádza k badateľnejšiemu skresleniu obrazu pri pohľade zospodu.

Monitor sa neohúri extra funkciami, no Smart Contrast a Smart Response oceníte pri hraní. Prvá funkcia sa snaží vhodne zvoliť kontrast, druhá opticky zlepšuje reakciu. Nechýba ani „diaľkový ovládač", ktoré sa k monitoru pripojí pomocou kábla. Táto pomôcka sa nám páčila už pri testovaní monitora BenQ a chválime ju aj teraz. Uľahčuje ovládanie nastavení. Doplňme spotrebu, namerali sme 22 až 30 W.

Cena: 400 EUR
Zapožičal: Philips

Philips BDM4065UC

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Toto je monitor, aký sme v redakcii ešte nemali - 40-palcová obrazovka má rozlíšenie 3840 × 2160 a disponuje naozaj veľkou zobrazovacou plochou. Až sme si na ňu pri testovaní museli zvykať a od posunuli sme sa od nej ďalej. Monitor čiastočne pripomína televízor a to je viditeľné aj pri pohľade zboku. Takisto chýba akákoľvek možnosť náklonu, natočenia alebo výškového posunutia. Stojan je fixne pripojený, a teda monitor si natočíte jedine s ním. Pri inštalácii budete potrebovať skrutkovač.

velky.jpg

Ultra HD rozlíšenie profituje zo zobrazovacej plochy a využijete ho najmä takým štýlom, že si svoju prácu rozdelíte do viacerých okien, resp. častí. 40 palcov oceníte aj pri hraní, ak máte dostatočne výkonný herný hardvér. Latencia obrazovky je vzhľadom na jej veľkosť veľmi dobrá. Páči sa nám aj funkcia obraz v obraze, ktorá v prípade tohto monitora podporuje rozdelenie až do štyroch okien. Každé okno však vyžaduje špecifický vstup, takže buď sa vám bude 4-krát zrkadliť ta istá obrazovka, alebo k monitoru pripojíte viacero zobrazovacích zariadení. Zaujímavé by bolo skombinovať hernú grafickú kartu, ktorá podporuje výstup na 3 obrazovky, s týmto monitorom, ale v čase testovania sme takúto konfiguráciu nemali k dispozícii. Každopádne ide o nadštandardnú funkciu, ktorá môže byť ozajstným prínosom, ak ju máte ako využiť.

Monitor má vo výbave VGA, DisplayPort, mini DisplayPort, HDMI a MHL-HDMI, takže výbava portov je výborná. Škoda však chýbajúceho vstupu DVI. K dispozícii je aj štvorica portov USB 3.0 v rámci USB hubu. Obrazovka ponúka viacero profilov nastavení farieb a, samozrejme, možnosť manuálnej úpravy. Doplňme ešte spotrebu, ktorú sme namerali v rozmedzí od 44 W do 80 W v závislosti od nastavenia jasu a kontrastu. Dodajme, že parametre môžete meniť pomocou malej páčky, ktorá je umiestnená na chrbte zariadenia. Manipulácia s nastaveniami preto môže byť mierne nepohodlná.

Philips BDM4065UC je veľmi špecifický monitor, ktorý nie je pre každého. 40 palcov je naozaj veľa, ak s monitorom pracujete v štandardnej vzdialenosti. Na druhej strane ponúka veľkú zobrazovaciu plochu, UHD rozlíšenie, a ak podobnú obrazovku hľadáte, potom je tento model dobrá voľba. Vhodnou kalibráciou zlepšíte pomerne verné zobrazovanie farieb a využijete ho aj pri sledovaní multimédií a pri hraní. Chválime obraz v obraze až na 4 obrazovky.

Cena: 700 EUR
Zapožičal: Philips

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať