Motorola Razr 2022 / Tretia generácia skladacieho „véčka“ s ohybným displejom
Motorola sa snaží osloviť záujemcov aj v segmente skladacích smartfónov s ohybným displejom a musím hneď na úvod konštatovať, že svoje modely medzigeneračne významne zlepšuje. Model s rozlišovacím prívlastkom 2022 je už tretia generácia skladacieho smartfónu od Motoroly.
Teda ak berieme do úvahy smartfóny s ohybným displejom, pretože táto značka má ohľadne skladacích smartfónov, ktoré mali v jednej časti displej a v druhej klávesnicu, bohatú tradíciu. Kus tradície v podobe kĺbu v strede dlhšej strany zostal a s ním aj kľúčová výhoda, že smartfón v zloženom stave má polovičnú veľkosť, takže aj napriek trochu väčšej hrúbke sa pohodlne zmestí do vrecka.
Tretia generácia v praxi okrem iného znamená, že konštruktéri už majú dosť skúseností s displejom, ktorý sa ohýba na relatívne malom polomere, vrátane informácií o reálnej životnosti. Dôležité je nielen to, čo výrobca udáva, ale aj to, čo neudáva, pretože to už považuje za samozrejmé. Máme na mysli garantovaný počet ohybov. Neudáva sa jednoducho preto, lebo displej vydrží počas celej predpokladanej životnosti smartfónu. Prispieva k tomu aj zmena filozofie používania. Výsledky výskumov ukazujú, že ľudia sa pozrú na displej smartfónu približne 40-krát, najčastejšie, aby zistili, koľko je hodín, alebo aby si skontrolovali notifikácie. Pri skladacom „véčku“ to bude oveľa menej, pretože sa rýchlo naučíte, že na zistenie mnohých informácií vrátane prečítania správ nemusíte smartfón roztvárať, pretože to pohodlne zvládnete na pomocnom displeji. Poučil sa aj marketing, ktorý si uvedomil, že už nestačí spojiť hardvér strednej triedy s ohybným displejom, ale skladačka musí potenciálneho záujemcu osloviť aj špičkovými parametrami.
Keďže pri nosení zloženého smartfónu vo vrecku je displej dobre chránený, stačí, ak jeho povrch odolá bežným nástrahám používania, napríklad poškriabaniu nechtom. Medzi bežné nástrahy patrí aj prípadné väčšie ostré zrnko prachu, ktoré by sa mohlo po zatvorení displeja vtlačiť do jeho povrchu. Výrobca s tým počítal a nepatrne vystupujúci rámik po okrajoch tomu účinne zabráni. Naproti tomu v kontakte s prípadnými tvrdšími predmetmi vo vrecku je sekundárny displej, preto je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 5. Spodná strana zatvoreného telefónu je matná. V balení nájdete aj dvojdielne puzdro, ktoré síce smartfón chráni, ale zároveň aj zväčšuje jeho hrúbku v zatvorenom stave. Kĺb udrží smartfón roztvorený v širokom rozsahu uhlov, pričom v otvorenom aj zatvorenom stave ho pomáha fixovať dômyselný mechanizmus s pružinou. V medzipolohách má kĺb malú bočnú vôľu, ale ak sa na to nezameriate, ani ju nezistíte. Na pohodlné a bezpečné otvorenie smartfónu potrebujete dve ruky. Síce tento úkon pri troche šikovnosti zvládnete aj v jednej ruke, ale smartfón by vám počas takéhoto náročného manévru mohol vypadnúť. Konštrukcia s kĺbom, v ktorom sa okraje ohybného displeja dotýkajú rámu, je problematická z hľadiska vodotesnosti, výrobca však deklaruje IP52, čo je odolnosť proti kvapkajúcej vode.
Snímač odtlačkov prstov, ktorý bol u predchodcu na zadnej strane, sa premiestnil do tlačidla na zapnutie/uspatie. Napriek tomu, že tlačidlo je pomerne úzke, odomykanie je rýchle a spoľahlivé. Pri otvorenom smartfóne môžete využiť aj odomykanie skenom tváre, ale odomykanie odtlačkom je oveľa praktickejšie.
Ohybný displej AMOLED s uhlopriečkou 6,7 palca má v hornej časti malý priestrel na selfie kameru. Miesto ohybu pri bežnom používaní prakticky nevidíte a na rozdiel od predchodcu pri letmom geste takmer ani nenahmatáte. Zlepšil sa aj hmatový dojem pri posúvaní prstom po displeji, ktorý je takmer identický ako na klasickom displeji so sklom s oleofóbnou vrstvou. Technológia AMOLED poskytuje vynikajúcu kvalitu zobrazovania a obnovovacia frekvencia 144 Hz plynulo zobrazí aj dynamické scény vo videách aj hrách. Môžete si vybrať fixnú frekvenciu 60 Hz, pri ktorej je zobrazovanie šetrné k batérii, prípadne variabilnú frekvenciu do 120 Hz. Maximum 144 Hz sa aktivuje len v hrách, ktoré takúto frekvenciu podporujú. Podporu HDR10+ oceníte pri pozeraní videí zo streamovacích služieb.
Rozlíšenie sekundárneho displeja s uhlopriečkou 2,7 palca je 800 × 573 pixelov. Vynikajúco sa hodí na operatívne úkony, napríklad na ovládanie prehrávania hudby, čítanie notifikácií a podobne. Niektoré aplikácie môžete spúšťať aj priamo na tomto displeji, prípadne aplikácia spustená na hlavnom displeji po zatvorení smartfónu pokračuje na sekundárnom displeji. Povrch sekundárneho displeja je náchylný na zachytávanie odtlačkov. Umiestnenie pod hlavným fotoaparátom umožňuje využitie displeja aj kompozíciu selfie záberov zadnými fotoaparátmi. Selfie kameru v otvore ohybného displeja budete používať hlavne na videokonferencie.
Čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 spolu s grafickým jadrom Adreno 730 a 12 GB RAM poskytuje dostatok výkonu aj pre najnáročnejšie aplikácie a, samozrejme, aj najnovšie graficky náročné hry. Kapacita 256 GB a rýchlosť úložného priestoru spolu s výkonným procesorom umožňujú aj nahrávanie videa v rozlíšení 8K. Batéria s kapacitou 3500 mAh vydrží deň pomerne intenzívneho používania. V balení nájdete 30 W nabíjačku. Bezdrôtové nabíjanie nie je podporované. Zvuk je stereofónny a v polohe na šírku vďaka širšej stereobáze aj priestorovo plastický a primerane kvalitný. Ak prijmete hovor v zloženom stave, môžete telefonovať v hlasitom režime.
Snímač hlavného fotoaparátu má rozlíšenie 50 Mpx, implicitne je však nastavené rozlíšenie 12,5 Mpx, takže sa spájajú štyri fyzické pixely snímača do jedného obrazového bodu, čo v praxi znamená lepšiu citlivosť na svetlo. Zábery majú realistické farby, čo niekomu vyhovuje, ale používateľom zvyknutým na viac či menej presaturované farby iných modelov môžu fotky pripadať trochu všedné. Nie je však problém zlepšiť ich pred publikovaním na sociálnu sieť vo vhodnej aplikácii. Pomerne dobré sú aj zábery večer a v noci, no ak je veľmi málo svetla, pri pozeraní na veľkom displeji počítača alebo televízora už spozorujete šum. Naopak, fotky pri začínajúcom súmraku, keď sa už rozsvietilo pouličné osvetlenie, sú skvelé. Video môžete nakrúcať v režimoch 8K@30fps, 4K@60/30fps či 1080p@30/60/120fps. Musím pochváliť kvalitu videa aj účinnosť stabilizácie obrazu. Dvojnásobný zoom sa dosahuje výrezom zo snímača, väčšie hodnoty zoomu sú na digitálnom princípe, teda so stratou kvality v detailoch. Takisto zábery z ultraširokouhlého fotoaparátu majú rozlíšenie 12,5 Mpx a aj ten produkuje dobré zábery, ak je dosť svetla. Večer a v noci uprednostnite hlavný fotoaparát. Ultraširokouhlý fotoaparát má autofokus, takže ním môžete robiť aj makrozábery. Selfie budete zhotovovať väčšinou hlavným fotoaparátom. Kompozíciu záberu si skontrolujete na sekundárnom displeji a na tomto displeji môžete prepínať aj mód, napríklad nočný režim či zvýraznenú farbu. Motorola Razr využíva takmer natívny Android 12, čo zaručuje včasný upgrade na nové verzie operačného systému. Motorola garantuje dve veľké aktualizácie. Jadrom nadstavby sú používateľmi veľmi obľúbené Moto akcie. Niektoré fungujú aj pri zatvorenom smartfóne.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Displej, dizajn, konštrukčné riešenie
- Nemá bezdrôtové nabíjanie
PARAMETRE:
• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s frekvenciou jadier 1 × 3,19 GHz Cortex X2 + 3 × 2,75 GHz Cortex A710 + 4 × 1,8 GHz Cortex A510, 4 nm technológia, grafika Adreno 730; displej ohybný: 6,7-palcový AMOLED (1080 × 2400 px), 20:9, 393 PPI, sekundárny: AMOLED 2,7-palcový, 800 × 573 px; RAM: 8 GB, úložný priestor 256 GB; fotoaparát zadný: 50 Mpx, f/1,8, PDAF, OIS, ultraširokouhlý: 13 Mpx, f/2,2 AF; predný fotoaparát: 20 Mpx, f/2,2; operačný systém Android 12; konektivita LTE, 5G, Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), bluetooth 5.2 LE; batéria: 3500 mAh; rozmery: zatvorený: 86,5 × 79,8 × 17 mm, otvorený: 167 × 79,8 × 7,6 mm, hmotnosť: 200 g
• Cena: 1199 EUR
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu