S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MythBusters: Notebook na kolenách zabíja spermie

Archív NXT
0

Približne od roku 2004 sa s frekvenciou každých pár rokov objaví článok s akýmsi vedeckým dôkazom o tom, ako notebook na kolenách zabíja spermie. Hypotéza (a dokonca aj závery) týchto článkov sú jasné. Signál Wi-Fi, prípadne teplo z notebooku ovplyvňuje pohyblivosť spermií a tým aj našu (mužskú) rozmnožovaciu schopnosť.

titulka.jpg Je síce pravda, že už v antickom Grécku považovali sedenie v lavóre s teplou vodou pred sexom za spoľahlivú mužskú formu antikoncepcie, ale asi nastal čas tieto „spoľahlivé vedecké tvrdenia" vyvrátiť. Alebo potvrdiť? Takže ako to naozaj je?

Tisíce článkov, dve štúdie

Na internete sa objaví tisíce článkov, ako notebooky zabíjajú spermie a prečo by sme nemali pracovať s notebookom na kolenách. Ale prakticky všetky sa opierajú iba o dve štúdie, ktoré pomerne bulvárnym spôsobom prebrali aj renomované médiá. Prvá štúdia pochádza zo State University of New York, bola uverejnená v magazíne Human Reproduction a hovorí o tom, ako teplo produkované notebookmi ovplyvňuje teplotu mieškov/semenníkov a tým aj pohyblivosť spermií, ktoré sa v nich tvoria. Druhá štúdia vyšla v magazíne Fertility and Sterility a pochádza z Nascentis Medicina Reproductiva v Argentíne. Tá zas hovorí o tom, ako signál Wi-Fi zabíja spermie. Stačí v článkoch na internete použiť slovíčko vedec, testy a výsledky a pohroma je na svete. Skúsme sa však bližšie pozrieť na to, ako testy vlastne prebiehali.

Wi-Fi spomaľuje o 9 % viac spermií

V Argentíne vzali na univerzite vzorky spermií od 30 dobrovoľníkov, prvú sériu vzoriek v izbovej teplote uložili pod notebook produkujúci signál Wi-Fi a druhú vzorku na voľné priestranstvo. Kým vo vzorke na voľnom priestranstve klesla pohyblivosť spermií na nulu pri 16 % spermií, vo vzorke pod notebookom to bolo 25 %, teda o 9 % viac. Lenže spôsobilo to Wi-Fi? Nemohlo to byť práve teplo z notebooku? A prečo práve Wi-Fi na pásme 2,4 GHz? Neovplyvňuje nás potom celý elektromagnetický smog? Mobilné siete, mikrovlnky, vysielačky, satelity, bezdrôtové prenosy. Zatiaľ neexistuje jediný dôkaz, že by signál Wi-Fi (resp. signál na frekvencii 2,4 GHz) ovplyvnil rozmnožovaciu schopnosť človeka. Takéto pseudoštúdie vznikali aj s mobilmi či mikrovlnkami a doteraz sa nijaký prípad nikdy nepotvrdil. Existuje jediná štúdia s „až" 30 dobrovoľníkmi. Navyše anténa Wi-Fi sa nachádza zväčša v okrajoch displeja notebooku zo zadnej strany, a nie priamo v čipe v notebooku.

Teplo: biologickú logiku táto teória má

Uveriť, že signál Wi-Fi zabíja spermie, je pomerne ťažké. O niečo lepšie by na tom mohla byť štúdia z New Yorku, ktorá o teple deklaruje toto. Miešky nášho rozmnožovacieho orgánu nie sú len tak zbytočne fyziologicky umiestnené mimo tela. Ideálna teplota pre spermatogenézu človeka je približne 34,4°C a hypertermia semenníkov môže ovplyvniť pohyblivosť spermií, a teda aj ich schopnosť preniknúť až priamo k vajíčku. Nemá to však vplyv na kvalitu prenášanej genetickej informácie.

Podľa spomenutej štúdie (opäť sa na nej zúčastnilo iba 30 dobrovoľníkov) sa pri práci s notebookom zmenila priemerná teplota v ľavom semenníku o 2,6 °C, v pravom o 2,8 °C po 60 minútach používania notebooku na kolenách. To je výsledok štúdie, ktorý je overiteľný a uchopiteľný. Výsledok tejto štúdie spojený s obmedzením pohybu spermií pri vyššej teplote však už nebola práca vedcov, ale skôr niektorých novinárov. Tí totiž zabudli dodať, že zvýšená teplota síce naozaj sčasti spomalí spermie, je to však reverzibilný, a nie trvalý proces ovplyvnenia semenníkov.

Potom už len stačí povedať, že používanie notebooku zabíja spermie a „kačica" je na svete. Možno sa vám zdá, že percento spomalených spermií, o ktorých hovoria štúdie, je pomerne vysoké. Treba však doplniť fakt, že až šestina populácie má problém s rozmnožovaním. Je to bežná civilizačná choroba, ktorá nás trápi desiatky rokov a bola tu dávno pred signálom Wi-Fi i notebookmi. Túto štatistiku ovplyvňuje zmena hormónov, fajčenie, nedostatok vitamínov a vedľajšie účinky iných medikamentov a ťažko uveriť tomu, že schopnosť plodiť deti ovplyvňuje Wi-Fi či teplo z notebookov. Navyše dnešné notebooky produkujú aj oveľa menej tepla ako modely spred 10 rokov, často pod hranicou 34,4 °C.

Záver

Rozmýšľali sme, ako experimentálne overiť tento mýtus, no na žiadny verejný experiment sme si v tomto smere „netrúfli" J. Ako sem-tam naši rodičia hovoria, niekedy stačí použiť sedliacky rozum. Tak si teda zhrňme argumenty, o ktoré sa opierajú články o zabíjaní spermií kolujúce na internete. Ide o dve štúdie spred takmer 10 rokov, uskutočnené spolu so 60 dobrovoľníkmi.

Výsledkom je zvýšenie teploty semenníkov o takmer 3°, prípadne o 9 % viac spomalených spermií. Teplo môže spomaľovať spermie. Za týchto 10 rokov nikto nepriniesol naozaj spoľahlivý vedecký dôkaz, že Wi-Fi či teplo z notebookov zabíjajú (nehovoríme o spomalení, ale zabíjaní) spermií. Súhlasí s nami aj Dr. Robert Oates, ktorý sa už dávnejšie k týmto štúdiám vyjadril: „This is not real-life biology." Napriek všetkému, ak sa naozaj bojíte o svoje potomstvo a rozmýšľate, či predsa len ten váš notebook nezabíja spermie, máme pre vás niekoľko rád zo štúdie z New Yorku. Ak pracujete s notebookom na kolenách, najnižšie rozdiely v teplotách mieškov zaznamenali výskumníci, keď pracovali dobrovoľníci s notebookom na kolenách s rozkročenými nohami, či v 70° náklone s notebookom opretým o telo, prípadnei použili podložku pod notebook. Mimochodom, s podložkou pod notebook sa s ním naozaj aj lepšie pracuje.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať