S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

Na Mesiaci je dostatok kyslíka pre miliardy ľudí aj na 100 000 rokov

3

V prieskume vesmíru sa veľa času a peňazí investuje do technológií, ktoré by umožnili efektívne využitie vesmírnych zdrojov. A v popredí tohto úsilia je hľadanie najlepšieho spôsobu výroby kyslíka na Mesiaci. Mesiac síce má atmosféru, ale tá je tenká a skladá sa predovšetkým z vodíka, neónu a argónu, čo nie je zmes plynov, ktorá by dokázala udržať pri živote cicavce závislé od kyslíka, ako sú ľudia. Kyslík je zachytený v regolite, povrchovej vrstve Mesiaca.

Minerály ako oxid kremičitý, hliník, oxidy železa a horčíka obsahujúce kyslík sa na povrchu Mesiaca vyskytujú v rôznych formách vrátane tvrdých hornín, prachu, štrku a kameňov, ktoré sú výsledkom dopadov meteoritov. Regolit Mesiaca, ktorý pozostáva približne zo 45 % kyslíka, si vyžaduje množstvo energie na extrakciu pre silné minerálne väzby. 

Elektrolýza, proces používaný na Zemi vo výrobe, napríklad pri výrobe hliníka, kde vzniká kyslík ako vedľajší produkt, by mohla tieto väzby rozbiť a uvoľniť tak kyslík na Mesiaci. Na ťažbu by však bolo potrebné značné množstvo energie. Aby bol tento proces udržateľný, musel by byť podporovaný solárnou energiou alebo inými zdrojmi energie dostupnými na Mesiaci. Extrakcia kyslíka z regolitu by takisto vyžadovala značné priemyselné vybavenie.

Najprv by sme potrebovali premeniť pevný oxid kovu na kvapalnú formu, buď pôsobením tepla, alebo tepla v kombinácii s rozpúšťadlami alebo elektrolytmi. Na Zemi máme na to technológiu, ale presunúť toto zariadenie na Mesiac a vygenerovať dostatok energie na jeho prevádzku bude veľkou výzvou. Startup Space Applications Services plánuje do roku 2025 vyslať na Mesiac experimentálne reaktory na zlepšenie výroby kyslíka pomocou elektrolýzy.

Samsung Fold6 Advertisement

Získavanie kyslíka z mesačného regolitu má potenciál dodávať značné množstvá kyslíka, pričom horných 10 metrov povrchu Mesiaca by mohlo poskytovať dostatok kyslíka na zabezpečenie ľudstva na tisíce rokov. Každý kubický meter lunárneho regolitu obsahuje v priemere 1,4 tony minerálov vrátane asi 630 kilogramov kyslíka. NASA tvrdí, že ľudia potrebujú na dýchanie asi 800 gramov kyslíka denne, aby prežili. Takže 630 kg kyslíka by udržalo človeka nažive minimálne dva roky.

Ak predpokladáme, že priemerná hĺbka regolitu na Mesiaci je asi 10 metrov a že z neho dokážeme extrahovať všetok kyslík, znamená to, že horných 10 metrov povrchu Mesiaca by poskytovalo dostatok kyslíka na podporu všetkých 8 miliárd ľudí na Zemi približne na 100 000 rokov. Hoci sa vyvíja úsilie o získavanie kyslíka z regolitu Mesiaca s cieľom podporiť výskum vesmíru a potenciálne udržať ľudský život, najvyššou prioritou by malo byť zachovanie zdrojov a životného prostredia na Zemi, keďže Modrá planéta naďalej poskytuje potrebné podmienky na život prirodzeným spôsobom.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

to je co ???, debilita? arogancia?... reakcia na: Na Mesiaci je dostatok kyslíka pre miliardy ľudí aj na 100 000 rokov

7.9.2024 17:09
..teba naozaj zaujima co budes mat z toho ty, alebo obycajny proletariat ? Keby takto rozmyslalo cele ludstvo, tak este lezieme po stromoch a vzajomne sa pojedame !!!
Reagovať

Moonoxigenijus reakcia na: Na Mesiaci je dostatok kyslíka pre miliardy ľudí aj na 100 000 rokov

17.8.2024 04:08
No super. Tak kyslik by sme mali. Este vodik a ten sa tam tiež potĺka. Zgučiť ich dokopy a mame aj vodu. Ale komu budeme potom platiť vodne a stočné? A tiež dýchavičné? Ale vážne teraz . Aké solarka? Jasne ze to budu atomove maringotky potajomky tam dodané,aby sa nepohoršovali zelenomysliaci politici. A co s kolikovanim ? Bude to ako v Antarktíde? Trom štyrom velmociam aj s ich firmami fakticky bude Mesiac patrit ,budu ho vlastniť,a ktovie ci bezní občania na Zemi vôbec aj niečo z toho pocítia na svojej zivotnej urovni...
Reagovať

RE: Moonoxigenijus reakcia na: Moonoxigenijus

23.8.2024 17:08
To si teda trafil
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať