Recenzia: Najtenší 5TB prenosný externý disk WD My Passport
Veľkú kapacitu tohoto kompaktného externého disku ocenia hlavne majitelia notebookov a predovšetkým ultrabookov s SSD diskami. Ich výrobcovia boli nútení urobiť kompromis medzi kapacitou a cenou, takže typická kapacita takýchto diskov je 256 – 512 GB.
Určite si položíte otázku, prečo je na predstavenie možností tohoto disku potrebné video s dĺžkou 10 minút. Ukazuje napríklad ako sa dá disk so súborovým systémom NTFS používať s Mac OS a taktiež scenáre keď je externý disk pripojený k routeru, alebo k NAS serveru.
Produktová rada diskov WD My Passport a WD_My Passport for Mac bola rozšírená o najtenší externý prenosný disk s kapacitou 5 TB s hrúbkou len 19,15 mm. Disk má štýlový dizajn, kompaktné rozmery a vojde sa do dlane ruky. Kapacita je dostatočná na ukladanie, triedenie a zdieľanie veľkého množstva fotografií, videa, hudobných súborov a ďalších dokumentov, prípadne na zásobu multimediálnej zábavy. Disky sú okrem čiernej varianty k dispozícii aj v atraktívnych farebných odtieňoch, modrej a červenej. My Passport for Mac je v tmavo modrej farbe. Disky My Passport sú naformátované pre Windows 10 so súborovým systémom NTFS a majú konektor USB 3.0 spätne kompatibilný s rozhraním USB 2.0. K ultrabooku s konektorom USB-C odporúčam kúpiť kábel s konektorom micro USB-B na jednej strane a USB-C konektorom na strane druhej.
Tieto externé disky poskytujú taktiež dodatočnú ochranu uloženého digitálneho obsahu pomocou softvéru WD Security. Umožňuje ochranu heslom a 256bitové hardvérové šifrovanie AES, zálohovanie obsahu sociálnych médií a cloudových úložísk ako je Facebook, Dropbox and Google Drive. K dispozícii je aj ovládací softvér WD Drive Utilities.
Disk je po vybalení okamžite pripravený na fungovanie s počítačmi s operačným systémom Windows 10 a ďalšími zariadeniami, napríklad modernými televízormi, ktoré podporujú pripojenie externých diskov naformátovaných na súborový systém NTFS. Operačný systém MacOS však tento súborový systém podporuje len čiastočne. Môžete súbory z disku čítať, avšak nemôžete na disk nič zapísať a ani žiadne súbory vymazať. Preto je vám pri inštalácii softvérového balíka pre MacOS ponúknutá možnosť nainštalovať softvér Paragon NTFS, ktorý umožní na disky so súborovým systémom NTFS aj zapisovať. Ak chcete využívať disk len pre MacOS, môžete ho naformátovať v niektorom z natívnych formátov Apple, napríklad v APFS. Takto naformátovaný disk môžete používať aj na časové zálohy pomocou Time Machine, avšak vo Windows ho neprečítate, ani naň nebudete môcť zapisovať. Dobrým kompromisom na použitie s Windows 10 aj MacOS je súborový systém ExFAT.
Vyskúšal som aj ďalšie možnosti. Pripojil som disk My Pasport k routeru, čím sa stal viditeľným pre všetky autorizované zariadenia v sieti. Takto môžete napríklad v rodine zdieľať multimediálny obsah a prehrávať ho na všetkých zariadeniach, v domácej sieti vrátane televízorov pripojených káblom aj bezdrôtovo. Ako posledný scenár sme otestovali pripojenie externého disku k NAS routeru, konkrétne k Synology DS218. Po nastavení zdieľania môže takýto disk dobre poslúžiť k zdieľaniu multimediálneho obsahu.
Porovnanie prenosových rýchlostí pri jednotlivých spôsoboch pripojenia nájdete v sprievodnom videu.
Cena za 5 TB disk 159 eur.
Zobrazit Galériu