Nikon D5600: Tradičná kvalita pre začiatočníkov
Nikon D5600 patrí do lowendovej kategórie a je to druhý najnižší model v ponuke Nikonu, stojí teda nad aktuálnym modelom D3400. Oproti nemu poskytne lepší autofókus, väčší a dotykový displej, 14-bitový RAW a Wi-Fi. V sumáre teda model D5600 je lepšia kúpa. Prístroj je určený do rúk predovšetkým začínajúcim fotografom, ktorí si chcú vyskúšať prácu so zrkadlovkou a majú obmedzený rozpočet. Novinka však oproti predchádzajúcim modelom radu D5xxx prináša iba drobné zlepšenia, takže ak máte doma niektorý z modelov D5300 alebo D5500, môžete zostať pokojní. Na druhej strane treba povedať, že tieto modely sú overené praxou a pomerne obľúbené a vo svojej kategórii poskytujú slušný štandard. Konštrukcia fotoaparátu je postavená na kompozite, ktorý kombinuje plast s uhlíkovými vláknami.
Nie je vodotesná ani prachotesná. Príslušnosť k nižšej triede prezradí absencia stavového displeja a hľadáčik pentamirror s 95 % pokrytím, vyrobený z lepených zrkadiel. Oproti hľadáčikom s optickým hranolom je to pomerne veľký rozdiel, ale za tú cenu... LCD displej s uhlopriečkou 3,2", dotykovým ovládaním a rozlíšením 1 037 000 bodov je plne otočný. Na rozdiel od svojho predchodcu D5500 okrem Wi-Fi ponúka aj pripojenie bluetooth. Nikon D5600 používa 24,2 Mpx snímač CMOS formátu DX bez antialiasingového filtra, 39-bodový autofókus, o spracovanie obrazu sa stará procesor Expeed 4. Sériové snímanie zvláda rýchlosťou 5 obr./s. To je v tejto kategórii dostačujúca hodnota, no pokiaľ máte nastavené fotenie JPEG + RAW, dôjde mu dych, respektíve pamäť už po piatich snímkach. Snímač APS-C má pomerne slušný potenciál, ktorý využijete pri 14-bitovom RAW. Veľmi dobrý je aj dynamický rozsah, ktorý dosahuje až 14 EV. Za takú hodnotu sa nemusia hanbiť ani profesionálne fotoaparáty. Vďaka tomu prístroj umožňuje fotenie aj v jasovo veľmi náročných podmienkach. Novší dizajn dostal informačný displej, ovládanie dotykom je tak oproti starším modelom lepšie.
Z dizajnovej stránky musíme pochváliť aj napriek menšiemu telu výborné držanie. Prispieva k nemu výrazný grip, ktorý poskytuje dobrú oporu pre ruku. Zapínanie sa realizuje klasicky páčkou okolo spúšte. Ovládanie je sústredené na pravú stranu. Vľavo nad displejom nájdete iba tlačidlo menu. Tlačidlá sú pomerne malé, ale vystupujú, takže by nemal byť problém ovládať ich ani hrubšími prstami. Volič režimov nemá aretáciu, preto si treba pri manipulácii dávať pozor na náhodné prepnutie. Jeho súčasťou je páčka živého náhľadu. Okrem toho na vrchnej časti nájdete ešte samostatné tlačidlo spúšte nahrávania, tlačidlo korekcie expozície a roller. Zo zadnej strany vedľa displeja je rozložených ďalších 7 ovládacích tlačidiel a 8-smerové kurzorové tlačidlo s potvrdzovaním. To spoločne s dotykovým displejom supluje aj funkciu druhého rollera. Na voliči režimov okrem tradičných programov PASM nájdete aj nastavenie efektov a scénických programov. Zatiaľ čo scénické programy môžu byť hlavne začínajúcim fotografom pri prvých pokusoch nápomocné, efektmi toho možno viac pokaziť ako spraviť a práca sa potom prepadá na úroveň fotenia mobilom. Ale ako sa hovorí, „proti gustu žiadny dišputát“.
Fotoaparát však našťastie disponuje aj viacerými zaujímavými a užitočnými funkciami. Patrí k nim napríklad intervalometer a time-lapse movie. Prvá umožňuje časozberné fotenie s podrobným nastavením parametrov. Môžete si zvoliť maximálny počet záberov až 9999, interval medzi zábermi a čas, keď sa začne snímať. Na neskoršie vytvorenie videa je užitočná funkcia exposure smoothing, ktorá zabezpečí plynulosť expozičných rozdielov medzi jednotlivými zábermi. Time-lapse movie zaznamenáva priamo časozberné video. Možnosti nastavenia sú podobné ako pri predchádzajúcej funkcii, namiesto počtu záberov sa však nastavuje dĺžka snímania. Ďalšia užitočná funkcia je HDR, teda fotenie s vysokým dynamickým rozsahom. Fotoaparát exponuje dva zábery s rôznou expozíciou, ktoré potom skombinuje. Nastaviť možno HDR v 4 stupňoch – od prirodzeného až po silný s výrazným efektom HDR, ktorý majú niektorí používatelia radi. HDR funguje, samozrejme, iba na snímky JPEG. V duchu nových modelov nesmie chýbať podpora snap dridge, ktorá umožňuje prenos snímok do smartfónu cez bluetooth na pozadí. Niektorí recenzenti sa sťažujú na pomalý prenos cez bluetooth, ide však iba o nepochopenie funkcie. Prenos cez bluetooth nie je určený na jednorazový presun väčšieho množstva snímok, pracuje na pozadí a postupne môže počas fotenia aj v prestávkach presúvať fotografie do smartfónu. Využíva novú verziu bluetooth s nízkou spotrebou, ktorá môže prenášať fotky aj pri vypnutom prístroji. Pokiaľ idete na dlhší výlet iba s jednou batériou, je aj tak lepšie ju vypnúť. Ak chcete prenášať jednorazovo viac fotiek, je k dispozícii Wi-Fi. To poslúži aj pri diaľkovom ovládaní so živým náhľadom. Cez bluetooth možno ovládať iba spúšť.
A ako D5600 fotí? Počas testu sme sa snažili podrobiť ho náročnému testovaniu v rôznych podmienkach. Začínajúci fotograf väčšinou skúša rôzne druhy fotenia a až na základe toho si často formuje svoje predstavy o tom, čo chce vlastne fotiť. Preto by táto kategória fotoaparátov mala poskytovať prijateľné výsledky vo väčšine situácií. Musíme konštatovať, že nás tento Nikon nesklamal. V slabších svetelných podmienkach nie je problém používať citlivosť ISO 3600, pričom použiteľné výsledky dosiahnete ešte pri ISO 6400. Šum sa začína prejavovať zhruba od hladiny ISO 800 – 1000, má však podobu jemného zrna a fotky zachovávajú množstvo detailov. Nad ISO 1600 už je lepšie spracovanie z RAW, z ktorého sa dá dostať podstatne viac ako z JPEG. Podanie farieb je veľmi príjemné a obraz je aj vďaka vysokému dynamickému rozsahu krásne prekreslený a nezaskočia ho ani kontrastné scény. Veľmi dobre si počínalo zaostrovanie, ktoré nemalo väčšie problémy ani pri akčnejších záberoch. Video je tu ako doplnok. Zaostrovanie v živom náhľade je o niečo lepšie ako u predchodcov, na niektoré prístroje CSC to však stále nie je. Pri filmovaní treba používať statív.
Na záver musíme konštatovať, že Nikon D5600 sa drží tradičnej kvality a pre začínajúceho fotografa poskytne jednoduché ovládanie aj kvalitné výstupy. Zaslúžil by si však už kvalitnejší hľadáčik.
Parametre:
• Snímač APS-C CMOS (23,5 × 15,6 mm) s primárnym filtrom RGB, 24,2 Mpx, procesor EXPEED 4 (14-bit), natívna citlivosť snímača: ISO 100 – 25 600, zaostrovací AF systém: 39-bodový AF snímač Nikon Multi-CAM 4800DX s fázovou detekciou TTL, 9 krížových bodov, rýchlosť sekvenčného snímania 5 obr./s, rozsah expozičných časov: 1/4000 – 30 s, nastaviteľný po 1/3, 1/2 krokoch EV, Bulb a Time, systém merania expozície: 2016 px merací TTL RGB snímač s maticovým meraním 3D Color Matrix II a Color Matrix II na inteligentnú analýzu objektov, vstavaný výklopný blesk, sánky na externý blesk
• Cena: 679 EUR (telo)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita fotiek, zaostrovania, ovládanie, spracovanie, polohovateľný displej
- Horší hľadáčik, malý buffer na sekvenčné fotenie, nemá el. uzávierku, neutesnené telo
HODNOTENIE:
Foto: 90 %
Video: 80 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 84 %